Gromowładny

Tłumaczenie: Robert Waliś
Wydawnictwo: Mag
Thunderer

Gromowładny to hipnotyzująca proza subtelne połączenie magicznego realizmu z epicką fantasy pierwszemu z tych gatunków zawdzięcza piękno, a drugiemu rozmach stworzonego świata. Polecam każdemu, kto ma ochotę rozsiąść się w fotelu i oddać marzeniom. [Brandon Sanderson, autor z mgły zrodzonego] W kalejdoskopowym mieście, stale przekształcanym przez boskie moce, spotykają się tragedia, miłość i konflikt, tworzące świat literackiej magii. Felix Gilman zostaje naszym przewodnikiem, gdy otwieramy książkę i zanurzamy się w zmieniające się ulice z kart jego debiutanckiej powieści. Jego liryczny, pełen wyobraźni głos kreśli mapę tej niesamowitej historii.

Pierwsze co mnie razi po przeczytaniu tej książki to fakt iż okładka polskiego wydania kompletnie nie koresponduje z treścią. Okładka jest kompletnie, całkowicie od czapy.

Co do treści. Koncepcja świetna, wykonanie momentami kuleje, ale jest tych momentów naprawdę niewiele. Książka napisana w sposób bardzo plastyczny, większość jej treści stanowią w sumie opisy (dialogów jest niezbyt dużo), a mimo to wciąga niesamowicie. Niejednoznaczne, otwarte zakończenie pozostawia czytelnika zastanawiającego się co dalej, co uważam za plus.

Jest to kawał naprawdę porządnie napisanej literatury fantasy, który warto poznać. Nie jest wybitna, ale czyta się ją dobrze, a przecież o to chodzi, prawda?

Polecam.

Kevorkian | 2014-02-23
Na półkach: Przeczytane, Fantasy/s-f, 2014
Przeczytana: 22 lutego 2014

Duży plus za oryginalność - podobała mi się koncepcja umieszczenia akcji w nietypowej dla fantasy epoce przypominającej XVIIIw. wkraczający w dobę oświecenia czy koncepcja tysięcy bogów stale kształtujących ogromne miasto.

Duży minus za właściwie całą resztę - bohaterowie wydali mi się dziwni, jakoś słabo narysowani, ciężko mi się było z kimkolwiek identyfikować czy powiedzieć coś więcej o charakterze, akcja na chwilę przyspieszała, żeby zaraz oklapnąć na kilkadziesiąt stron, w czasie których czytałam właściwie o niczym no i fabuła... też taka nie wiadomo jaka właściwie. Autor zaczął od jednego motywu, żeby potem gdzieś go odsunąć na dalszy plan a zająć się zupełnie innym. Końcówka mnie przynajmniej lekko rozczarowała i pozostawiła niedosyt.

Ach, no i okładka, przynajmniej polska, ma się nijak do fabuły. ;-)

ilo99 | 2016-08-04
Na półkach: Rozczarowanie, Przeczytane

Nietuzinkowy, ciekawy świat, który stworzył autor opowieści. W początkowej fazie książki wydaje się być trochę zbyt skomplikowany, ale to głównie ze względu na to, iż akcja dzieje się w kilku miejscach jednocześnie. Niestety, gdy już wciągniemy się w akcję, to okazuje się, iż główny bohater, Ajrun, nie ma pomysłu na to, jak zrealizować własną misję, co sprawia, że jego działania są niemrawe, chaotyczne i bezcelowe. Męczy się tym on sam, jak i czytelnik. Gdy pojawia się możliwość zajęcia się inną działalnością chętnie z niej korzysta. Książka przesycona jest przeczuciami, domysłami, nierzeczywistymi bytami, czasami istniejącymi wbrew logice. Jedynie drobiazgowe opisy miasta Ararat, wraz z jego różnorodną zabudową, stale zmieniającą się, dzięki boskim wpływom, siatką ulic, przykuwają na dłużej uwagę. Również postać Jacka, dziecięcego przywódcy robi pozytywne wrażenie. Autor sugeruje, iż ma zamiar napisać kontynuację losów głównego bohatera, ale skłamałabym pisząc, że będę czekać na...

disapoint | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Niesamowicie plastyczna, namalowana kolejnymi rozmytymi obrazami opowieść o mieście. Hipnotyczna i wciągająca, mimo braku pasjonującej akcji. Dla wielu osób rozpuszczonych rozpędzonymi bajkami Gaimana o Londynie może wydawać się momentami trudna czy nużąca. To trochę tak jak z obrazami impresjonistów, które wymagają dłuższej chwili by zrozumieć, docenić grę światła, szelest liści, poczuć obrzydzenie, niepokój, szaleństwo miasta - wyprawa w głąb labiryntu lochów pod koniec książki autentycznie przeraża. Warto na pewno zagłębić się w ulice Ararat(nawet jeśli bohaterowie są nieprzystępni, obojętni) chociażby po to by za kilka tygodni ocknąć się, zadając sobie pytanie: czy aby na pewno nam się to nie przyśniło.

Krystian Bas | 2015-09-22
Przeczytana: 14 września 2015

"Gromowładny" był przypadkowym zakupem, książką znalezioną na promocji w markecie. I niczym tytułowy statek, wzniosła się na wyżyny dając wspaniały widok na Ararat. Historia poszukiwania bóstwa zwanego Głosem przez Arjuna wciąga naprawdę mocno, chociaż nie na tyle, by nie móc się od niej oderwać. Nadrabia to na pewno przedstawieniem postaci, które były ukazane w jasny i klarowny sposób - nie było momentu, w którym nie wiedziałbym kim jest dana postać. Sam pomysł świata i miasta uważam za bardzo dobry, mile wyróżniający się na tle innych książek. Powieść polecam wszystkim fanom fantastyki i liczę, że jeszcze będzie mi dane przeczytać coś o dziejach Ararat.

Toruń | 2015-11-09
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: 09 listopada 2015

jest to pozycja mocno wciągająca, oryginalna i całkiem przyjemnie napisana.

Maja Chałubuińska | 2015-08-31

Otwierając książkę, zostajemy wprowadzeni w niezwykły, magiczny świat jakim jest miasto Atarat. Powieść czyta się przyjemnie, jest ona odprężająca. Akcja toczy się powoli, wszystko jest szczegółowo opisane.Ulegamy pewnej hipnozie. Jednak kiedy książka zbliża się ku końcowi, zdaje nam się, że sam autor pogubił się we wszystkich przedstawionych wątkach i nie bardzo wie jak sklepać to w kupę. Chciał jak najlepiej, wyszło po prostu dobrze. Gromowładny jest powieścią ambitną, z ciekawą fabułą i bohaterami. Sam pomysł jest świetny, jednak szkoda, że powstał w głowie tego, a nie innego autora. Nie twierdzę, że Felix piszę źle, ale przygody Arjuna i Jacka chyba nie nadawały się na jego pierwszą, debiutacnką powieść.

Iris | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Na początku trudno było mi się do tej książki przekonać. Opisywane w niej miasto pokazane zostało jako żywy, stale zmieniający się twór. Urosło do rangi jednego z najważniejszych bohaterów.
Książki nie czyta się lekko, koniec końców lektura sprawia jednak przyjemność.

Muminka | 2016-02-07
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 lutego 2016

Niestety zupełnie nie moja bajka. Fabula niby atrakcyjna, alternatywna wizja naszego wszechświata była fajnym pomysłem, ale się rozczarowałam.

ThunderFellow | 2013-08-23

Bardzo podobał mi się w tej książce aspekt wielu bogów. Poszukiwania tego jednego prawdziwego. Książka warta spędzenia kilkunastu godzin.