O niedogodności narodzin

Wydawnictwo: Aletheia
De l'inconvénient d'être né
filozofia, nihilizm, narodziny
filozofia, etyka

O niedogodności, a nawet fatalności narodzin Emil Cioran (1911-1995), rumuńsko-francuski filozof, pisał w późnym okresie życia. Książka ukazała się w 1973 roku. Aforystyczną formą przypomina Nietzschego, radykalnością nihilizmu znacznie go przewyższa. Cioran negujący wszelkie doczesne zaangażowanie z religijnym na czele krąży tu myślami wokół paradoksalnego ograniczenia wolności, jakim jest życie. Jak dawni katarzy i hinduiści widzi w zaistnieniu nieszczęście. Obraz życia jako ucieczki przed katastrofą narodzin pozwala mu roztoczyć wizję innej wolności niż ta, którą szczyci się cywilizowany świat. Filozofia zbudowana na neurozie autora może, jak się okazuje, wyzwalać tych, którzy ją właściwie zrozumieją. Pośród współczesnych myślicieli Cioran nie ma sobie równych w skrajności prowokacji, mizantropii i prześmiewczej, bezlitosnej demaskacji. Paradoksalnie przy tym jest to równie niedościgła filozofia ekstazy, zniesienia granic ja i roztopienia się w czasie sprzed narodzin.

Diego Lopez | 2018-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Geniuszu tego dzieła ani w ogóle żadnego z dzieł Ciorana nie dozna nikt, kto nie doświadczył tego co autor.

| 2018-11-28

Cioran w swym pesymizmie jest prawdziwszy niż "achy" i "echy" nakręconych pozytywną gwarą. Tam, w zaułkach w które wprowadza autor istnieje coś takiego, co sprawia, że ściema odpada i pozostaje tylko to co JEST, ani złe ani dobre - prawdziwe.

Ola Lichocka | 2018-11-20

"Znużenie przetrząsaniem własnego bądź cudzego Ja w pogoni za niezwykłymi głębiami" - to główna składowa tego, co czuję tej jesieni, a co nieustannie intensyfikuję w spotkaniach z twórczością Ciorana. Im więcej go czytam, tym częściej mam ochotę się z nim nie zgodzić, ale też coraz bardziej swojsko i wygodniej mi w objęciach tak rozumianego pesymizmu. Każde z tych przemyśleń to prowokacja do myślenia i moja chwila refleksji, a przecież nic tak okrutnie nie boli, jak to ciągłe "doznawanie siebie".

Lophophora Williamsii | 2018-10-21

Filozofia w przystępnej formie, przystępnym językiem, ale ciężkostrawna. Ostrzegam, bo potrafi bardzo mocno zdołować. Jak dla mnie coś absolutnie pięknego.

Paweł | 2017-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2017

Bardzo cenię sobie tego Rumuńskiego Filozofa, nie ma dla niego świętości i potrafi zanegować wszystko. Rozważa kwestie narodzin i śmierci, sprzeciwia się im a zarazem godzi się na nie. Dużo jest w nim buntu, rozgoryczenia i złości na sam fakt istnienia w takiej formie bytu która go (i nas) spotkała.

„Poznanie nie jest możliwe, a gdyby nawet było, nie rozwiązywałoby niczego; oto stanowisko wątpiciela. Czego więc on chce, czego szuka? Ani on ani nikt inny tego nie będzie wiedział. Sceptycyzm to upojenie się impasem.”

Karol | 2014-10-01

Choćbym bardzo chciał, nie potrafię wziąć na serio Ciorana. chyba wyrosłem już z myślenia takimi kategoriami. Problem z tym filozofem jest taki, że, owszem, jest efektowny, lecz mało przekonujący.

Ag2S | 2012-10-23
Przeczytana: 2012 rok

Kolejna książka pozaznaczana lub podkreślona.
Znów pełno aforyzmów o śmierci lub braku sensu istnienia.
Kilka perełek wyrytych zapisuję tu ku pamięci...

"Książka to odwleczone samobójstwo."

"Są noce, których nie wymyśliłby nawet najbieglejszy specjalista od tortur. Wychodzimy z nich pogruchotani, ogłupiali, zagubieni, wyżęci ze wspomnień i przeczuć, niewiedzący nawet, kim jesteśmy. Wówczas dzień wydaje się czymś niepotrzebnym, światło - czymś zgubnym i jeszcze bardziej uciążliwym od ciemności."

"Nie warto się zabijać, skoro zabijamy się zawsze za późno."

"Człowiek akceptuje śmierć, ale nie godzinę swej śmierci. Umrzeć kiedykolwiek, byle nie wtedy, kiedy trzeba umierać!"

Leszczu | 2012-04-03

Nie mam nic przeciwko aforyzmom, ale chyba jednak nie są one moim ulubionym sposobem przekazywania idei, poglądów i informacji.
Oczywiście, znajdą się tutaj warte odnotowania aforyzmy, niektóre z nich potrafią przylgnąć do czytającego - zwłaszcza, gdy odbiorca uważa je za opis swoich własnych przeżyć.
Ale ja odniosłem wrażenie, że to mało uporządkowane wszystko. Rozumiem nihilizm itd., ale jak dla mnie trochę bezładnie wszystko zostało przedstawione. Poza tym, odnoszę wrażenie, że gdyby złączyć aforyzmy względem tematycznym, to wyszłoby dość monotonnie, niestety.

Linda Goździk | 2010-09-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

i znów, w tłumaczeniu Ireneusza Kani ujawnia się całe piękno tej książki:)