De l'inconvénient d'être né
filozofia, nihilizm, życie

O niedogodności, a nawet fatalności narodzin Emil Cioran (1911-1995), rumuńsko-francuski filozof, pisał w późnym okresie życia. Książka ukazała się w 1973 roku. Aforystyczną formą przypomina Nietzschego, radykalnością nihilizmu znacznie go przewyższa. Cioran negujący wszelkie doczesne zaangażowanie z religijnym na czele krąży tu myślami wokół paradoksalnego ograniczenia wolności, jakim jest życie. Jak dawni katarzy i hinduiści widzi w zaistnieniu nieszczęście. Obraz życia jako ucieczki przed katastrofą narodzin pozwala mu roztoczyć wizję innej wolności niż ta, którą szczyci się cywilizowany świat. Filozofia zbudowana na neurozie autora może, jak się okazuje, wyzwalać tych, którzy ją właściwie zrozumieją. Pośród współczesnych myślicieli Cioran nie ma sobie równych w skrajności prowokacji, mizantropii i prześmiewczej, bezlitosnej demaskacji. Paradoksalnie przy tym jest to równie niedościgła filozofia ekstazy, zniesienia granic ja i roztopienia się w czasie sprzed narodzin.

Ag2S | 2012-10-23
Przeczytana: 2012 rok

Kolejna książka pozaznaczana lub podkreślona.
Znów pełno aforyzmów o śmierci lub braku sensu istnienia.
Kilka perełek wyrytych zapisuję tu ku pamięci...

"Książka to odwleczone samobójstwo."

"Są noce, których nie wymyśliłby nawet najbieglejszy specjalista od tortur. Wychodzimy z nich pogruchotani, ogłupiali, zagubieni, wyżęci ze wspomnień i przeczuć, niewiedzący nawet, kim jesteśmy. Wówczas dzień wydaje się czymś niepotrzebnym, światło - czymś zgubnym i jeszcze bardziej uciążliwym od ciemności."

"Nie warto się zabijać, skoro zabijamy się zawsze za późno."

"Człowiek akceptuje śmierć, ale nie godzinę swej śmierci. Umrzeć kiedykolwiek, byle nie wtedy, kiedy trzeba umierać!"

Leszczu | 2012-04-03

Nie mam nic przeciwko aforyzmom, ale chyba jednak nie są one moim ulubionym sposobem przekazywania idei, poglądów i informacji.
Oczywiście, znajdą się tutaj warte odnotowania aforyzmy, niektóre z nich potrafią przylgnąć do czytającego - zwłaszcza, gdy odbiorca uważa je za opis swoich własnych przeżyć.
Ale ja odniosłem wrażenie, że to mało uporządkowane wszystko. Rozumiem nihilizm itd., ale jak dla mnie trochę bezładnie wszystko zostało przedstawione. Poza tym, odnoszę wrażenie, że gdyby złączyć aforyzmy względem tematycznym, to wyszłoby dość monotonnie, niestety.

Karol | 2014-10-01

Choćbym bardzo chciał, nie potrafię wziąć na serio Ciorana. chyba wyrosłem już z myślenia takimi kategoriami. Problem z tym filozofem jest taki, że, owszem, jest efektowny, lecz mało przekonujący.

Linda Goździk | 2010-09-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

i znów, w tłumaczeniu Ireneusza Kani ujawnia się całe piękno tej książki:)

AWJG | 2016-12-04
Caligari | 2016-11-25