Bycie i czas

Tłumaczenie: Bogdan Baran
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Współczesnych Filozofów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Sein und Zeit
83-01-14178-6
filozofia i etyka

"Czy w dzisiejszych czasach dysponujemy odpowiedzią na pytania, co właściwie rozumiemy pod słowem 'bytujący'? W żadnym razie nie. Dlatego trzeba na nowo postawić pytanie o sens bycia. Czy jednak dzisiaj fakt, że nie rozumiemy wyrażenia 'bycie', jest naszym jedynym kłopotem? Bynajmniej. Dlatego też przede wszystkim musimy na nowo obudzić zrozumienie dla sensu tego pytania. Zamiarem niniejszej rozprawy jest konkretne opracowanie pytania o sens 'bycia'. Prowizorycznym celem zaś będzie interpretacja czasu jako możliwego horyzontu wszelkiego w ogóle rozumienia bycia."

M. Heidegger "Bycie i czas"

Piotr Prachnio | 2014-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

1. Czas odnaleziony, Proust: Tak więc każda jednostka - a i ja zaliczałem się do tych jednostek - stanowiła dla mnie miernik trwania na zasadzie obrotu, jakiego dokonała nie tylko wokół siebie, lecz i wokół innych, a zwłaszcza na zasadzie położeń, jakie zajmowała kolejno w stosunku do mnie. I zapewne wszystkie te odmienne płaszczyzny - według których Czas, od chwili kiedy chwyciłem go znów na tym przyjęciu, układał moje życie, nasuwając mi na myśl, że w książce, która byłaby opowieścią o życiu, należałoby zastosować, w przeciwieństwie do psychologii dwuwymiarowej, jaką stosuje się zazwyczaj, rodzaj psychologii przestrzennej - przydawały nowego piękna owym wskrzeszeniom, jakich dokonywała moja pamięć, wprowadzając przeszłość w teraźniejszość i nie modyfikując jej, to znaczy pozostawiając ją taką, jaką była w momencie, kiedy była teraźniejszością, redukuje do zera ów wielki wymiar Czasu, wedle którego urzeczywistnia się życie.
&
2. Heidegger: Ciąg ,,teraz'' zostaje ujęty jako coś...

Kasia | 2015-03-03

Przeczytane, ale na pewno nie odczytane i będzie czytane dalej; będą powroty po fragmenty. Heidegger będzie mnie męczył zawsze, tak jak męczy bycie, jak szuka w nim sensu, jak pokazuje, w czym jest istota egzystencji, czym jest rozumienie,esencja.

Gosia | 2014-08-26

Zmusza do logicznej refleksji na tematy ontologiczne. Bardzo dobrze mi się ją czytało, ponieważ Heidegger nie szalał specjalnie z interpretacją rzeczywistości. Skupiał się na oczywistościach. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich którzy interesują się filozofią egzystencji

AnnaSikorska | 2015-11-19

poruszanie i zadawanie pytań podstawowych o bycie człowieka w świecie, kontakt, codzienne, prozaiczne rzeczy. Po wczytaniu bardzo przyjemna lektura

Naz | 2014-04-30

bełkot Heideggera... może i błyskotliwy, ale pretensjonalny do wszelkich granic

Kłobuck Art | 2011-02-23

Polecam wszystkim fanom poezji.

Phobos | 2011-08-09

Nie udało mi się przebrnąć przez ontologie, byt i bycie, nawet czas nie pomógł.

ermanism | 2014-03-31

Świetna parodia Sartre'a. Na jeden wieczór.

Jakub Zolnierek | 2011-03-22

i zawsze upadam czytając, gdzieś "w trakcie".

Mateusz | 2016-02-25
Przeczytana: 14 maja 2016