Co jesteśmy winni przyszłości. Longtermizm jako filozofia jutra

Okładka książki Co jesteśmy winni przyszłości. Longtermizm jako filozofia jutra William MacAskill
Okładka książki Co jesteśmy winni przyszłości. Longtermizm jako filozofia jutra
Zuzanna Lamża

• Czym jest "longtermizm"? Jakie argumenty przemawiają za nim? 📋✏️
• Jaką wartość ma przyszłość? ⌛
• Ile przetrwa ziemia i nasz gatunek? 🌎
• Jakich zmian możemy dokonać dla dobra kolejnych pokoleń, które wpłyną też korzystnie na nasze aktualne życie? 📏🖐️
• Jaki wpływa miała historia względem dnia dzisiejszego?
__
Dzięki książce "Co jesteśmy winni przyszłości. Longtermizm jako filozofia jutra" zyskamy odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, a także wiele, wiele innych.
__🙌🙌🛰️🌌
Autor tego tytułu skupia się również na przemianach wartości wyznawanych przez społeczeństwo, a także istotności i przypadkowości tych zmian 🔀.
__
Czy sztuczna inteligencja może być dla nas groźna? 🤖
A może większym zagrożeniem będzie jest biologiczna lub pogoń za nieśmiertelnością? 💉
Czy jeszcze za naszego życia jest szansa na wybuch 3 wojny światowej? ⚔️
A gdyby homo sapiens wymarł, wyewoluowałby inny gatunek? 🦧
__
Musicie koniecznie przeczytać !
Książka jest naprawdę rewelacyjna! I zachęca do wprowadzenia zmian w naszym życiu... Najlepiej od zaraz..
W walce o lepsze jutro 😉.

• Czym jest "longtermizm"? Jakie argumenty przemawiają za nim? 📋✏️
• Jaką wartość ma przyszłość? ⌛
• Ile przetrwa ziemia i nasz gatunek? 🌎
• Jaki wpływa miała historia względem dnia dzisiejszego?
__
Dzięki książce "Co jesteśmy winni przyszłości. Longtermizm...

Rzadko sięgam po książki filozoficzne, ale czasami coś mnie podkusi i potrzebuję odrobiny uduchowienia, poszerzenia horyzontów, skupienia na tym co czytam i głębokiego tego przemyślenia. W chwilach takiej potrzeby szeroko pojęte nauki społeczne są jak najbardziej mile widziane.
Tym razem potrzebę tę zaspokoił William MacAskill i jego „Co jesteśmy winny przyszłości”. Autorem tej książki jest wybitny oksfordzki filozof, który tym razem zabrał się za przedstawienie podwalin i istoty wyznawanej przez siebie teorii zwanej longterminizmem. Nic Wam ten termin nie mówi? Nie martwcie się, nie jesteście w tym odosobnieni, gdyż i dla mnie było to nowe pojęcie, a jak się okazuje stanowi on kierunek funkcjonowania bliski nie tylko twórcy tego poglądu, czyli autorowi książki, ale przyświeca on egzystencji choćby Elona Maska.
Czym zatem jest ów lonterminizm. Przyjmuje się, że jest to pogląd według którego jednym z kluczowych priorytetów naszych czasów powinien być pozytywny wpływ na długofalową przyszłość ludzkości. Cóż, przyznam, że sama definicja pewnie dalej niewiele będzie Wam mówić, przyjrzyjmy się zatem detalom tej teorii. MacAskill tłumacząc istotę tej koncepcji wnikliwie analizuje złożoność globalnych problemów, takich jak zmiany klimatyczne, pandemie czy rosnąca rola sztucznej inteligencji. Dostrzegając współczesne zagrożenia dla funkcjonowania i dalszego trwania świata wskazuje on dalej na konieczność budowania fundamentów, które w długofalowym podejściu do istnienia świata zapewnią mu, a zatem także przyszłym pokoleniom dobrobyt i postęp.
I właśnie to spojrzenie na świat, na przyszłość Ziemi, przez pryzmat tego w jaki sposób nasze dzisiejsze oddziaływanie na nią wpływać będzie na jej dalszy rozwój jest istotą rozważań MacAskilla. Autor podkreśla, że nie wystarczy jedynie reagować na bieżące zagrożenia, lecz konieczne jest także dążenie do stworzenia warunków, które pozwolą przyszłym pokoleniom na pełny rozwój i osiągnięcie swojego potencjału. Z tego też względu MacAskill dużo uwagi poświęca też takim kwestiom jak moralność, technologia, czy rozwój społeczny, wskazując na konieczność adaptacji naszych systemów wartości i funkcjonujących współcześnie instytucji do potrzeb szybko zmieniającego się świata. Takim często pojawiającym się hasłem w rozważaniach MacAskilla jest też kwestia etyki. I tutaj wskazuje on chociażby na dostrzeżenie i docenienie współczesnych osiągnięć technologicznych, choćby sztucznej inteligencji, przy jednoczesnym korzystaniu z nich w sposób zapewniający poszanowanie godności i autonomii jednostki.
Trzeba wreszcie przyznać, że prezentowana przez MacAskill teoria zawiera w sposobie dużą dozę optymizmu. Z resztą w książce pojawia się odrębny rozdział o konieczności pozytywnego patrzenia na świat i zmiany sposobu własnego postrzegania rzeczywistości, z nadzieją na to, że będzie dobrze, a nawet lepiej. To optymistyczne podejście do przyszłości Autora oparte jest na przekonaniu, że dzięki odpowiedzialnemu działaniu i współpracy możemy stworzyć świat, w którym nasze dzieci i wnuki będą mogły cieszyć się życiem pełnym szans i możliwości.
Jeśli zatem ciekawi jesteście szczegółów filozofii prezentowanej przez Autora, sięgnijcie po „Co jesteśmy winni przyszłości”. Uprzedzam jednak, że na pewno nie jest to lektura, która przypadnie do gustu wszystkim. Jest ona dość wymagająca, a podejście Autora w niektórych fragmentach jest aż nadto teoretyczne. Taki jednak urok książek pisanych przez naukowców😊. Ja przeczytałam z zaciekawieniem, chociaż po lekturze nie ma w sobie aż tyle nadziei na przyszłość co Autor. Moim zdaniem to odrobinę myślenie życzeniowe, ale może warto uwierzyć w bajkę 😉.
Tak czy inaczej z całą pewnością „Co jesteśmy winni przyszłości" może zainspirować do głębszych przemyśleń i chwili refleksji nad tym, czy w istocie my maluczcy mamy wpływ na kształtowanie losów ludzkości. Poczekamy zobaczymy chciałoby się powiedzieć, niestety efektów tej teorii nie doczekamy my ale jeśli już to nasze wnuki i prawnuki 😊

Czym jest longtermizm? Jest koncepcją, zgodnie z którą priorytetem moralnym naszych czasów powinno być działanie na rzecz jak najlepszej przyszłości ludzi. To właśnie o niej pisze autor w swojej książce. Uzmysławia nam, jak wielki mamy wpływ na to, co będzie kiedyś, w jak ważnych czasach żyjemy. Na dodatek nie chodzi tylko o zmiany klimatyczne, ale o wiele więcej.

Książka okazała się naprawdę ciekawa. Autor tak wszystko opisuje, że z przyjemnością śledziłam jego myśli na każdej kolejnej stronie. Tak naprawdę nawet nie wiem, kiedy dobrnęłam do końca. Czytało się ją naprawdę szybko.

Dla mnie nie była to pozycja, którą przeczyta się i zapomni. Dla mnie była to książka, która wymagała skupienia, przemyślenia przeczytanej treści. Dowiedziałam się z niej sporo i uważam, że jest warta przeczytania. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/04/cojestesmywinniprzeszloscilongtermizmjakofilozofiajutrawydawnictwofeeria.html

Książka...

Czy zastanawialiście się kiedyś, co jesteśmy winni przyszłości? Jak w ogóle będzie wyglądała przyszłość? Które obszary obecnie najbardziej wpływają na cywilizację? 🤔
Mnóstwo dylematów, prawda? Dlatego z wielką przyjemnością oddałam się lekturze „Co jesteśmy winni przyszłości. Longtermizm jako filozofia jutra”.

Autor w bardzo interesujący, rzeczowy, naukowy sposób tka swoje rozważania o przyszłości ludzkości.
📖
„Ludzkość może przetrwać przez następne miliony, może nawet miliardy. Ale tempo zmian współczesnego świata nie utrzyma się dłużej niż tysiące lat. Oznacza to, że żyjemy w wyjątkowym rozdziale ludzkości. W porównaniu z przeszłością i przyszłością w każdej dekadzie naszego życia doświadczamy w najwyższym stopniu niezwykłej liczby gospodarczych i technologicznych przemian”.

I musimy pamiętać, że każda modyfikacja ma olbrzymi wpływ na cały dalszy bieg dziejów.

William MacAskill, to oksfordzki filozof, który zapoznaje czytelników z longtermizmem – koncepcją, zgodnie z którą priorytetem moralnym naszych czasów powinno być działanie na rzecz jak najlepszej przyszłości ludzi.
Książka ta, bada i broni logtermizmu, poglądu głoszącego, że pozytywne oddziaływanie na długofalową przyszłość jest jednym z kluczowych priorytetów moralnych naszych czasów. Autor sugeruje, że powinniśmy troszczyć się o to, co faktycznie się dzieje, nie o to, co przyszli ludzie mogą wprowadzić w czyn.
Działanie tu i teraz przyniesie realne korzyści. Jednak jeśli chcemy, aby nasza cywilizacja przetrwała, nie wystarczy, że będziemy pracować nad cofnięciem zmian klimatycznych, ochroną środowiska, czy powstrzymaniem kolejnej pandemii. Wyzwania, jakie stoją przed nami, to także przygotowanie przyszłych pokoleń do życia na planecie, na której będzie królować inteligencja… sztuczna, a nie biologiczna, koroną stworzenia zaś będą byty cyfrowe, a nie ludzie. Musimy mieć pewność, że nasza cywilizacja podniesie się po każdym upadku i zadbać o jej technologiczny i moralny rozwój.
I właśnie moją uwagę przykuły rozdziały mówiące o AI.
Filozof przekonuje, że w tym obszarze mamy dużo do zrobienia:
- zrozumieć system AI,
- opracować standardy i systemy monitorowania,
- ułatwić kontrolę nad potężnymi systemami.
Przeraża mnie ta perspektywa dominacji AI.
Oj, dużo refleksji mam w sobie po lekturze. Polecam gorąco.
Książka do kupienia w empiku.

Autor w bardzo interesujący, rzeczowy, naukowy sposób tka swoje...

Longtermizm jako filozofia jutra
Myślcie często o przyszłości? O tym co nas czeka? Co będzie za jakie czas?
Może wydawać się to za równo ciekawe jak i przytłaczające. Tak naprawdę nie wiemy co czeka nas w przyszłości. Zarówno tej bliższej jak i tej bardziej odległej. Ale mamy na nią wpływ.
Autor przedstawia nam tutaj filozofię, której główna zasada dotyczy tego, że priorytetem moralnym naszych czasów powinno być działania na rzecz jak najlepszej przyszłości ludzi.
A to dotyczy bardzo wielu aspektów. Zmiany klimatyczne. Powstrzymanie od kolejnych pandemii. Inteligencja sztuczna. Przyszłość jest nieznana i pełna nowych wyzwań, czy na pewno sobie z tym prowadzimy?
To właśnie takie tematy znajdziemy w tej książce. Są one bardzo aktualne, potrzebne, a przy tym przedstawione w ciekawy sposób.

Longtermizm jako filozofia jutra
Myślcie często o przyszłości? O tym co nas czeka? Co będzie za jakie czas?
Autor przedstawia nam tutaj filozofię, której główna zasada dotyczy tego, że...

William MacAskill jest oksfordzkim badaczem filozofem i etykiem a także jednym z inicjatorów ruchu efektywnego altruizmu. Jego książka "Co jesteśmy winni przyszłości" trafiła na listy bestsellerów. Autor ukazuje tam koncepcję longterminzmu według której moralnym obowiązkiem współczesnych jest dbanie o planetę i dobrostan przyszłych pokoleń.
Ta książka jest kopalnią bardzo ciekawych faktów historycznych oraz różnorakich wizji przyszłości. Pokazuje czego może doświadczyć ludzkość: katastrofa klimatyczna, stagnacja, pandemie, wyczerpanie zasobów, niebezpieczeństwa sztucznej inteligencji.
Autor na wielu przykładach ukazuje, że to co robimy teraz ma realny wpływ na przyszłość. Bagatelizowanie naszych działań lub zrzucanie odpowiedzialności na innych jest wynikiem niewiedzy. Autor ukazuje wiele różnych kwestii moralnych naszych działań i ich alternatywy zachęcając do zmian. Robi to językiem, który trafi nawet do laika. I chociaż lektura "Co jesteśmy winni przyszłości" wymaga skupienia i czasu to z całą pewnością warto go poświęcić.
To znakomity obraz dziejów świata i ludzkości.

Pamiętajmy. Świat nie kończy się na czubku naszego nosa.
Współpraca reklamowa

Ta książka jest kopalnią bardzo...

Ostatnio mało czytam literatury popularnonaukowej, ale gdy zobaczyłam ten tytuł wiedziałam, że powinnam ją poznać. Warta była każdej spędzonej z nią godziny. William MacAskill, szkocki filozof i etyk, potrafi bowiem, jeśli nie zmienić, to znacząco wpłynąć na sposób myślenia o świecie. Poprzez sprawnie nakreśloną historię cywilizacji uświadamia nam w jakim jej momencie się znajdujemy, i pomimo naszej maleńkości na osi jej czasu, uzmysławia nam jak istotny możemy mieć wpływ na jej przyszłość. Rozdziały poświęcone zagrożeniom, takim jak: wojny, projektowane patogeny i pandemie, sztuczna inteligencja czy stagnacja technologiczna, wzbudzają niepokój, jednak autorowi daleko niskich pobudek siania niepotrzebnego strachu. Zaraz bowiem, podaje czytelnikowi listę działań, dzięki, którym możemy przyczynić się do długofalowych zmian. Pomijając idealizm niektórych z nich, sądzę, że każdy znajdzie te, dostosowane do naszych możliwości. Od osobistych konsumenckich i życiowych wyborów, poprzez wpływ na lokalnych polityków, głosowanie czy nawet rozmowy z rodziną i znajomymi, możemy mieć swój osobisty wpływ na przyszłość ludzkości. Dzięki lekturze poznałam głębszy sens haseł towarzyszących nam na codzień, a przez to tracących swoje istotne znaczenie, jak sens czystej energii, oszczędzania paliw kopalnych, standardów AI czy ochrony demokracji. "Przyszli ludzie się liczą" - ten cytat pozostanie ze mną.

🌍 Powstanie Ziemi, etapy rozwoju życia na niej czy historie cywilizacji nadal stanowią zagadkowe obiekty badań i wzbudzają wielkie zainteresowanie nie tylko wśród naukowców, ale również wśród większości ludzi. Chcemy poznać nasze najodleglejsze korzenie.
❓ A ile czasu poświęcamy na zastanowienie się nad tym, kim my staniemy się dla kolejnych pokoleń?
Jak nasze decyzje i działania wpłyną na jakość ich życia, a może nawet szansę przeżycia?
❓ Jak mocno jesteśmy zaangażowani w budowanie szerokopojętego dobrostanu naszych potomków?
❓ Czy na rozważenie przyszłości nie powinniśmy przeznaczyć przynajmniej tej samej porcji uwagi, którą poświęcamy temu, co już było?
📘 Doskonałym przewodnikiem i drogowskazem w podważaniu za falą myśli w tym temacie okazała się dla mnie książka "Co jesteśmy winni przyszłości".
👍 Publikacja wyróżnia się wysoką wartością merytoryczną (autor opiera treść na analizie potwierdzonych wydarzeń oraz przeprowadzonych badań),przedstawioną językiem zrozumiałym dla każdego.
📖 Lektura styka nas z pojęciem longtermizmu, roztacza wizjonerską atmosferę, zachęcającą do wyjścia poza znane schematy myślenia, pobudza wyobraźnię i skłania do dokonywania własnych dogłębnych przemyśleń.
💡 Uświadamia nam, że choć nienamacalna przyszłość może wydawać nam się jedynie zagadką, okrytą mgłą tajemnicy, przez którą dziś nie sposób się przedrzeć, to jednak jesteśmy przecież w stanie dokonać oceny własnych działań oraz przewidywać oraz prognozować ich skutki.
👫 Pozwala zrozumieć, że przyszłość, nawet odległa, jest od nas zależna i będzie ukształtowana w dużej mierze poprzez nasze współczesne życie.
👉 Dlatego zachęcam do rozważenia filozofii jutra poprzez zapoznanie się z opracowaniem, które zrozumiale obrazuje naszą moc sprawczą i nasz wpływ na przyszłość. Choć zawarte w niej rozważania mają charakter filozoficzny, cechuje je ogromna doza realizmu, przez co są dla odbiorcy autentyczne i niezwykle mu bliskie.
👌 Szczerze polecam tę lekturę, zachęcając, byście po jej przeczytaniu wrócili do tego posta, dzieląc się w komentarzu własnymi refleksjami, do których ta książka Was doprowadzi.

Jak nasze decyzje i...

Wybitna i dająca do myślenia książka. Autor snuje swoje rozważania o przyszłości ludzkości oraz o tym jaki możemy mieć na nią wpływ. Szczerze polecam książkę jak również zapoznanie się z innymi działalnościami autora.

Szkoda, że jest to tak mało znany u nas autor. Nieczęsto książki filozofów z Oxfordu są na listach bestsellerów a miejsce to w pełni jej się należy. Często mówi się, że po pierwszej ważnej płycie (czy innym wytworze - badania były robione akurat głównie na płytach) każda następna wydaje się już gorsza, bo porównywana jest z tą przełomową, która zrobiła ogromne wrażenie, ale w tym przypadku tak nie jest. I choć warto znać jego wcześniejsze publikacje o czynieniu dobra lepiej czy o niepewności w moralności to ta książka wnosi chyba najwięcej a do wcześniejszych i tak się odwołuje. Zasadnicza teza jest niby prosta: powinno nam zależeć na tym, żeby ludzkość przetrwała i żeby wiodło się jej (czy postludziom a także innym odczuwającym istotom jak zwierzęta) jak najlepiej, ale okazuje się, że w praktyce niewiele robimy w tym kierunku co widać czy po tym jak nieprzygotowani byliśmy do pandemii, mimo iż ostrzegano, że jakaś nas czeka czy że znowu mamy tradycyjną i przerażającą wojnę w części świata, w której raczej się już jej nie spodziewaliśmy, przynajmniej nie w takiej formie, nie wspominając o zmianach klimatu, które mimo już wręcz krzyku młodych wciąż bagatelizujemy. Jeśli po przeczytaniu tej książki uznasz, że nie masz żadnych zobowiązań wobec przyszłych pokoleń, będę bardzo zdziwiona. A jeśli nie chcesz, żeby wytykano Cię kiedyś palcami albo zburzono Twój pomnik (jeśli jesteś akurat tą wyjątkową osobą, której się postawi, jeśli będziemy jeszcze w ogóle stawiać),to lepiej szybko ją przeczytaj.

• Do kupienia
  • [i inne]
  • 02. Epub?
  • Temp
  • Co będę czytać w 2024

Dodaj cytat z książki Co jesteśmy winni przyszłości. Longtermizm jako filozofia jutra