Pokój pełen liści

Tłumaczenie: Małgorzata Grabowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
A Room Full of Leaves
Ivyll

"Pokój pełen liści" to zbiór opowiadań z elementami fantastyki. Książka jest skierowana głównie do dzieci, jednak śmiało może po nią sięgnąć każdy, kto chce przeczytać kilka interesujących, niesamowitych historii. Te opowieści porównać można z baśniami, w każdej bowiem bohaterowie borykają się z jakimiś problemami i w każdej je pokonują. Opowiadania zawierają także morał i wskazują właściwe postawy w różnych sytuacjach, a przy tym są po prostu ciekawe. Ich niezwykłość polega na tym, że wplecione są w nie wątki fantastyczne, np. duch szczenięcia.

Jestem zachwycona tą książką. Nie spodziewałam się tego, co w niej znalazłam czyli mroku, oryginalności, dużo smutku, magię oraz niesłychaną wyobraźnię autorki.
Klimatu dopełniają mrocznie fascynujące ilustracje Artura Gołębiowskiego.

Tak tę książkę pokochałam, że muszę ją niedługo dołączyć do mojej biblioteczki.

Jeśli myślisz, że świat dziecka to bajki Disneya - przeczytaj koniecznie tę niepozorną książeczkę!

Ivyll | 2010-06-07
Przeczytana: 2007 rok

Coś pomiędzy Edgarem Alanem Poe a Bruno Schultzem, opowiadania często skonstruowane jak bajki, z płynącym morałem, jednocześnie czarujące i budzące niepokój. Bardzo polecam.

Wyverna | 2011-05-01

Dostałam tę książkę w prezencie jako kilkuletnia dziewczynka i wtedy wydała mi się nieco straszna, choć na swój sposób piękna. Gdy wróciłam do niej przez przypadek już jako osoba dorosła, z wielkim zaskoczeniem ale i radością odkryłam, że to zupełnie niezwykła (choć chyba w naszym kraju niedoceniana) pozycja - zbiór alegorycznych baśni, z jednej strony nawiązujących do skarbnicy tradycji tego gatunku, z drugiej odnoszący je do współczesnego świata.
W sumie nie potrafię nawet wybrać, która z nich jest moją ulubioną. Tytułowy "Pokój pełen liści"...? Przezabawny "Kominek pani Fijoł"..? A może wzruszająca "Ile warta jest noc"..?
Każdy powinien sięgnąć po ten zbiorek i odpowiedzieć samemu na to pytanie.

Monika | 2016-04-12
Przeczytana: 1988 rok

Moja ukochana książka z dzieciństwa, jeden z największych skarbów w bibliotece. To oczywiście nadaje jej pewien mityczny rys w moim spojrzeniu. Świetne opowiadania, nieco w klimacie "Opowieści z Narnii".

szyszkak | 2010-10-08

Czytając tę książkę można sobie przypomnieć dzieciństwo i poddać się własnej wyobraźni...jeśli jeszcze trochę jej zostało:)

Krufek | 2013-02-12

Powiedzialabym ze to opowiadania fantastyczne. Bajki, nie-bajki. Swietnie napisane i niezwykle. Uwiodly mnie we wczesnej mlodosci i nadal uwodza.

scotties | 2014-11-05

Niezwykła, trochę straszna i zadziwiająca - pozostawia w nas ślad...

Malgorzata Gec | 2015-10-08
Przeczytana: 11 września 2015

Ksiązka z dzieciństwa, ktróej wtedy nie czytałam. Niestety.
A teraz to nie smakuje tak samo. Opowiadania, ładne i ciekawe, pobudzaja wyobraźnię i inspirują. Ale trzeba to czytać grubo przed trzydziestką.

fumiko | 2016-09-01

Zbiór nieoczywistych opowiadań fantastycznych dla młodzieży. Przeczytałam przypadkiem całkiem niedawno z dużą przyjemnością

Jezier | 2013-03-22
Przeczytana: 16 lipca 2013

Interesujące, trochę staroświeckie.

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?