Nie oglądaj się teraz

Seria: Diament
Wydawnictwo: Świat Książki
Don't Look Now

zbiór opowiadań mistrzyni grozy: na podstawie tytułowego powstał głośny thriller z Julie Christie. Bohaterami psychodram są ludzie, uwikłani w zaskakujące sytuacje. Co przydarzyło się w Wenecji małżeństwu, leczącemu rany po stracie córeczkia Jaką tajemnicę kryje domek na Krecie, wynajęty przez profesora historii. Czego dowiedziała się aktorka po śmierci ojca.

nefrytowykot | 2013-07-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 lipca 2013

Mam wrażenie, że opowiadania zostały ułożone w kolejności od najlepszego do najgorszego - mniej więcej. Dwa pierwsze ("Nie oglądaj się teraz" i "Nigdy po północy" - zdaje się, że czytałam trochę inne wydanie) są trochę niesamowite, trochę z dreszczykiem, nieco pomysłem kojarzyły mi się z Kingiem, ale spodobały chyba bardziej niż większość dzieł Kinga. "Skrajny przypadek" niespodziewanie już jest odmiennego typu opowiadaniem, ale wciąż bardzo zaskakującym i ciekawym. "Droga Krzyżowa" to znów próbka innego rodzaju, spokojna i wywołująca kilka przemyśleń. Natomiast przy końcowym opowiadaniu ("Przełom") najpierw nieco się nudziłam, a pod koniec miałam wrażenie, że akcja za bardzo przyspiesza i w związku z tym zakończenie wydaje się trochę urwane.

castagna | 2016-03-17
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2016

to już moja trzecia książka od tej autorki i jest to zbiór pięciu opowiadań, opowiadania są psychologiczne i zaskakujące, bo w pewnym sensie niesamowite, stylem autorki nadal jestem zachwycona, ale niestety nie są to jakieś wybitne opowiadania (jak np. w zbiorze pt. "Ptaki"), tytułowe bardzo przypadło mi do gustu, miało swój niepowtarzalny klimat, drugie i trzecie całkiem w porządku, a potem... to już niestety naprawdę bardzo słabo, a szkoda, po prostu chyba miałam spore oczekiwania..

Angie | 2013-12-02
Przeczytana: lipiec 2013

Polecam film "Nie oglądaj się teraz" z 1973 r. z Julie Christie i Donaldem Sutherlandem w rolach głównych. Myślę, że udana ekranizacja i nawet zmiany pewnych szczegółów wypadły dobrze. Zwłaszcza podobała mi się ta różnica sytuacji i całego tła, gdyż czytając, wyobrażałam sobie świat lat 50. XX w., rodem z nowelek Hitchcocka, a tutaj nagle klimaty lat 70. Całkiem nieźle to wyszło.

Mel | 2014-06-27
Na półkach: Fantasy/Horror, Przeczytane
Przeczytana: 05 lipca 2014

Tylko pierwsze opowiadanie mi się podobało "Nie oglądaj się teraz" . Reszta mnie nudziła.

Mela | 2014-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Zbiór kilku opowiadań od najlepszego po najsłabsze.
Tytułowe opowiadanie to mistrzostwo gatunku, czyta się z zapartym tchem, reszta to jakby tło tylko a jednak tło bardzo sympatyczne. Całość czyta się lekko i bardzo fajnie. Nie potrzeba wysiłku intelektualnego.
Wszystko czego można oczekiwać od książki w niej jest.
Polecam dla pierwszego opowiadania i dla tego tła miłego również.

Ciekawe, niepokojące, w nieco mrocznym, nierelanym klimacie a jednoczesnie bardzo współczesne opowiadania Daphne du Maurier czyta sie jednym tchem. Każde jedno to gotowy scenariusz filmowy.
Z zaskoczeniem stwierdzam - czyta się świetne!

ira | 2011-10-30

Nie przepadam za opowiadaniami, ale ten zbiorek jest wyjątkowy. Psychologiczny suspens, zaskakujące zakończenia - po prostu majstersztyk.

Jagoda | 2011-09-17
Na półkach: 2011, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 16 września 2011

Tytułowe opowiadanie i "Tylko nie po północy" znałam już z "Makabresek", to pierwsze zdecydowanie lepsze.
"Skrajny przypadek" opowiadanie ukazujące, że nawet łamiąc tabu można to czynić w sposób raczej subtelny niż szokujący.
"Droga krzyżowa". Ładne. Daphne duMaurier jakiej jeszcze nie znałam: nie przeraża, nie przyprawia o dreszcz, a nawet nie traktuje o dziwnej/chorej miłości. Pokazuje jednak, że bez znaczenia jakie oblicze prezentuje autorka, zawsze warto poczytać.
"Przełom". Dobre. Dziś mogło by wydać się wtórne, ale zważywszy na czas kiedy powstało (1966 r.) to nawet opisane komputery zdają się być supernowoczesne. Jeśli do tego dodać fakt, że motyw zabawy w Boga to jeden z moich ulubionych motywów literackich/filmowych, to końcowa ocena zbioru nie powinna dziwić. Nawet, jeśli w zbiorze dobrych opowiadań znalazło się jedno średnie.

Buffy1977 | 2015-03-10

Zbiór pięciu opowiadań angielskiej pisarki, Daphne du Maurier. W takiej formie po raz pierwszy wydany w 1971 roku, choć niektóre z tekstów zawartych w nim były publikowane już wcześniej. W Wielkiej Brytanii zbiorek zatytułowano „Nigdy po północy”, a w Stanach Zjednoczonych „Nie oglądaj się teraz”. W Polsce, oczywiście, wydawcy wybrali ten drugi wariant, zapewne licząc na ciekawość wielbicieli ekranizacji opowiadania pod tym samym tytułem, co zbiorek.

Gdybym miała najkrócej ocenić te pięć długich opowiadań to powiedziałabym, że du Maurier stworzyła jedno arcydzieło krótkiej formy literackiej, jedną dobrą opowiastkę, dwie średnie i jedną słabą. Zdecydowanie najlepszy tekst to „Nie oglądaj się teraz”. Nicolas Roeg w 1973 roku na jego kanwie nakręcił znakomity horror. Reżyser dosyć wiernie oddał główną oś fabularną opowiadania, aczkolwiek nie obyło się bez kilku zmian w pobocznych wątkach. U du Maurier małżeństwo Brytyjczyków, John i Laura, które jakiś czas temu straciło córeczkę,...

kamillia | 2013-02-11
Przeczytana: 29 grudnia 2012

Rewelacyjny zbiór opowiadań. Dobrze napisane, trzymają w lekkim napięciu, zaskakują. Przy każdym zastanawiałam się co tym razem autorka wymyśliła na clue...