Las ożywionego mitu

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Las ożywionego mitu (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Mythago Wood
tajemnica, las, historia

Jest to osadzona w czasach współczesnych (lata powojenne) historia pewnego zapomnianego zakątka Anglii. Znajdujemy tu skrawek pradawnego lasu, który skrywa w sobie tajemnice zamierzchłych czasów. Główny bohater to młody, ale doświadczony weteran wojenny, który wraca z długiej rekonwalescencji na południu Francji do rodzinnej posiadłości "Oakledge". Nasz bohater od wczesnych lat młodzieńczych jest świadkiem fascynacji swojego ojca sąsiadującym z majątkiem lasem. Ostatecznie odkrywa źródło zainteresowań ojca i wraz z bratem zaczynają zgłębiać tajemnice lasu. Odnajdują tam wszystkie oblicza historii świata, poznają życie mieszkańców lasu, dają się ponieść nurtom legend, które w tym mrocznym a zarazem pięknym zakątku wciąż trwają.

miete | 2015-11-30

Jako prawnuczka , wnuczka i siostrzenica leśniczego można śmiało powiedzieć , że miłość do lasu wyssałam z mlekiem matki, będąc niedorostkiem ledwo odrosłym od ziemi zadręczałam swoich bliskich żądaniami wywiezienia mnie do lasu. Do dziś kiedy chcę naprawdę wypocząć i się "zresetować" wybieram się na długi spacer po lesie.
Dla mnie las to taka mityczna kraina na poły baśniowa na poły legendarna gdzie mieszkają najpiękniejsze baśnie. Z tego też powodu absolutnie nie potrafiłam się oprzeć książce Roberta Holdstocka "Las ożywionego mitu" i co tu dużo ukrywać książka ta mnie zupełnie "zawojowała"
Jest w niej wszystko co kocham prastara magiczna puszcza, w której żyją postaci z czarodziejskich opowieści, zagadkowe plemiona z początków czasu, duchy, widma i inne nadprzyrodzone istoty.
Las z tej powieści to miejsce w którym splatają się i wzajemnie przenikają dwie rzeczywistości z jednej strony nasza realna codzienność a z drugiej świat mitów, podań i legend które ludzkość stworzyła...

Agata | 2013-11-10
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Opowieść pełna magii i tajemnicy... Z każdą kolejną stroną coraz głębiej wchodzi się w tajemniczy, groźny las... Las, który włada całym umysłem i z którego nie ma już wyjścia...
Polecam gorąco!

Krummi | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Weteran wojenny, Steven Huxley, powraca do domu - posiadłości położonej nieopodal tajemniczego lasu Ryhope. Jego opętany obsesją na punkcie puszczy ojciec nie żyje, jednakże pałeczkę przejmuje po nim jego brat, Chris. Jak się szybko okazuje, żyją tam niesamowite istoty, wykreowane na przestrzeni wieków przez mieszkańców Wysp Brytyjskich. Chris znika w lesie, tymczasem Steve odkrywa drugie dno tej wyprawy - Guiwenneth, niesamowitą dziewczynę - mitotwór, w której zakochiwali się kolejno: ojciec, Chris, a teraz on sam.
Las stopniowo zbliża się do posiadłości, żyjące tam stworzenia, w tym Guin, zaczynają stawać się częścią codzienności mężczyzny. Nic jednak nie trwa wieczne: nagle sielanka burzy się, a ukochana Stevena zostaje porwana przez najmniej oczekiwaną osobę wgłąb Ryhope.
Tak oto rozpoczyna się pościg.
Książka ta zdecydowanie oczarowuje, niekiedy przeraża, a czasem skłania do refleksji. Nie jest to znane wszystkim, mediewistyczne fantasy, a dziwna, magiczna powieść, w której...

Pierwszy raz spotkałam się z taką książką. Fantasy... ale przesycone magiczną grozą. Na czasy kiedy to czytałam pierwszy raz (gdzieś między 98-99 rokiem) było to coś niesamowitego dla miłośniczki prozy A. Noton i jej wiedźmiego świata.
Wiele lat później (gdy ją odświeżałam w 2009) nadal miała to coś, co sprawiało, że czytając ją wieczorem, oglądałam się przez ramię co jakiś czas, niepewna czy coś tam się nie czai, coś co powinno być tylko legendą...
Wiem dziwne... szczególnie, że byłam już po lekturze Malazańskiej księgi poległych, która zdecydowanie jest najbardziej mrocznym fantasy, na jakie natrafiłam w swej karierze.
Tyle, że tam mrok wynika z krwawych wydarzeń. W "Lesie Mythago" czy inaczej "Ożywionego Mitu" z tej cholernej tajemniczości, wyzierającej z każdej strony.

Znakomicie się czyta, a kontynuacja "Lavondyss" jest jedna z moich ulubionych książek.
Polecam cykl jak najbardziej.

Vilemo | 2013-01-29
Przeczytana: 2001 rok

Uwielbiam ją. Wspaniała książka, ma w sobie wszystko co lubię – zaskoczenie, mrok, grozę, a nade wszystko coś pradawnego, wymykającego się realnemu postrzeganiu świata. Książka wykracza poza znany świat. Zakochałam się w niej.

aredhela | 2015-03-30
Przeczytana: 23 lipca 2013

Książka mnie zaskoczyła.

Z opisu na okładce, no i z samego tytułu wynikało dla mnie, że mogę spodziewać się mieszanki mitologii z różnych stron świata, dla przykładu Apolla rozmawiającego z Odynem i zwykłego śmiertelnika wplątującego się w boskie rozgrywki. Nic z tych rzeczy :)
Książka jest bardzo mroczna, bardzo dobrze napisana, zawiera piękną, niepowtarzalną historię miłosną, jest też doskonale dopracowana pod względem mitologii i historii starożytnych terenów Wielkiej Brytanii. Dla mnie to prawdziwa perełka :)

Nemerle | 2014-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2014

Piękna powieść o destrukcyjnej pogoni za ideałem, ułudzie, za półbóstwem zrodzonym w snach podświadomości, za przeszłością „lepszą” niż „teraz”. Ponętna i przerażająca.

Kreacja świata jest zaprawdę oszałamiająco rewelacyjna. Las rzeczywiście żyje na stronach książki Holdstok'a. Mityczność i magia przeplatają się jednocześnie kusząc ,niepokojąc - las przeraża, ale trudno mu się oprzeć. Pierwotny instynkt, wyjący i szarpiący się ku lasom tak bliskim niegdyś człowiekowi. Gigantyczny twór archetypiczny.

To wspaniała opowieść o pragnieniach, niemożliwych do spełnienia marzeniach, utraconym czasie i ranach odniesionych (w przenośni i dosłownie) podczas prób uzyskania tego, co najskrytsze w duszy człowieka. Szaleńcza pogoń za tym, co nie należy do nas, a jedynie jest naszym pożądaniem. A wszystko to jedynie plamy na skraju pola widzenia, nieuchwytne, zamazane, niepełne, które ożywają po to, by ranić, nęcić i kusić, a czasem dać odrobinę wykradzionego szczęścia, które natychmiast jest...

Książkę znalazłem jakiś czas temu na półce w bibliotece. Sięgnięcie po nią było doskonałym wyborem. Powieść osadzona w tajemniczej scenerii mrocznego i niezbadanego lasu przyciąga i nie pozwala odłożyć na bok, aż do ostatniej strony. Szczerze polecam.

junior_13j | 2013-06-04

Książka, która tak naprawdę wyprzedziła swoje czasy i stworzyła gatunek new weird, chociaż podobno powstał on dużo później. Połączenie fantasy i horroru jakiego nie spotkacie nigdzie indziej. Coś pomiędzy, czego nie da się do końca sklasyfikować. Czerpiąca garściami z Lovercrafta ( od którego notabene new weird się wywodzi ), mieszająca to z mitologią celtycką śmiało może być stawiana dziś obok dzieł VanderMeera. Dla mnie klasyka, ale która nigdy się nie zestarzeje. Doskonała.

Ainsel | 2010-09-11
Przeczytana: 11 września 2010

Świetny, świeży pomysł, dobrze przedstawiony za pomocą barwnego języka. Książka zapowiadała się naprawdę smakowicie, ale w połowie zaczęła się trochę rozłazić - padło tempo, tajemnica zniknęła, został tylko niezbyt ciekawy konflikt.

Zdecydowanie warto przeczytać, ale po znakomitym początku, koniec jednak zawodzi.