Jesteśmy snem

Wydawnictwo: Phantom Press
tłumaczenie
Agnieszka Sylwanowicz
Lathe of heaven
powieść, science fiction, sny, władza
dona

Sny George'a Orra ziszczają się, urzeczywistniają. Doktor William Haber, do którego Orr zwraca się z prośbą o pomoc, wykorzystuje zdolności swego pacjenta, chcąc stać się twórcą nowego modelu świata. Efekty jego doświadczeń są tragiczne: likwidacja przeludnienia następuje poprzez wpisanie do rzeczywistości wielkiej zarazy. Przerażony Orr próbuje uwolnić się spod wpływu doktora. Ale jest już za późno...

• Dzika bestia

W cieniu
Diane Chamberlain

7,22 (18 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
macierzanka | 2014-11-18
Przeczytana: 20 listopada 2014

Świetna opowieść, jestem pod wrażeniem. Bałam się, wzruszyłam, zamyśliłam - dostałam wszystko, czego szukałam.
"Jest czas. Są powroty. Iść znaczy wrócić."

Alannada | 2011-06-19

Sięgałam po Jesteśmy snem Ursuli K. Le Guin z lekkim niepokojem, czy mi się spodoba i z dużą nadzieją, że tak będzie w rzeczywistości. Okazało się, że ta powieść, wydana w Polsce w 1991 roku przez Phantom Press, wciąga niczym chodzenie po bagnach w czasie ulewnego deszczu.

George Orrt, mieszkaniec Portland, został przyłapany na tym, iż wybierał leki pobudzające na Karty Medyczne znajomych. W związku z tym wylądował na Dobrowolnej Terapii, a jego psychiatrą został Harber, który szybko odkrył, że problem Orrta sprowadzał się tak naprawdę do jego panicznego lęku przed snem, a dokładnie śnieniem. Działo się tak ponieważ, jak utrzymywał Orrt, jego niektóre sny się spełniały i zmieniały rzeczywistość.

Na początku psychiatra nie wierzył swemu pacjentowi i postanowił go wyleczyć poprzez pokazanie mu, iż owe sny można kontrolować i że tak naprawdę nie ma się czego bać. Zahipnotyzował Orrta, podłączył do swojego wynalazku i kazał mu śnić efektywnie, co potem powtarzał na każdej sesji....

Bosy_Antek | 2015-08-27
Na półkach: Przeczytane, Ebóki

Stare indiańskie przysłowie głosi: "Nie możesz być jednocześnie wybitnym piłkarzem i mistrzem koszykówki." Tak samo pewnie cokolwiek trudno być równocześnie klasykiem science fiction i wielkim autorem fantasy. Niewielu udała się taka sztuka, zbyt wielu poległo, próbując podobnego szpagatu.

Ech, coś nie pasuje mi ten wstęp... Uznajmy więc bez żadnych zbędnych formalności, że Ursula Le Guin to mistrzyni, która równie dobrze pływa w oceanach fantasy jak i w morzach science fiction. Kropka.

Jako umiarkowany miłośnik fantasy, sięgam więc po jej powieść fantastyczno-naukową pt. "Jesteśmy snem" i okazuje się, że to doskonały ruch, Rzadko kiedy udaje się znaleźć historię tak precyzyjną, oszczędną, a jednocześnie wypełnioną do ostatniej strony elektryzującą intrygą, która niemal do samego końca utrzymuje czytelnika w stanie przyjemnej niepewności.

Pomysł wyjściowy jest naprawdę prosty - główny bohater dysponuje niezwykłą umiejętnością: śni, a to, co wyśni, zaistnieje w rzeczywistości....

Bursztyniara | 2014-04-20
Przeczytana: sierpień 2005

Dziwna sprawa. Książkę czytałam dawno i pamiętam mgliście, niczym sen. Czasem nie jestem pewna, czy naprawdę ją przeczytałam, czy mi się to nie przyśniło, a jednak przecież to byłby za duży zbieg okoliczności gdyby okazało się, że wymyśliłam sobie dokładnie tą samą fabułę.
Stawiając sprawę krótko: książka, opowiada tak niezwykłą historię, że nie da się jej zupełnie zapomnieć. Siedzi w tobie już zawsze, gdzieś tam... i wraca we śnie.

pkicman | 2014-04-01
Przeczytana: 31 marca 2014

Sen i jawa, dobro i zło, siła i niemoc, wolność i zniewolenie. Wszystko to splata się w osobie głównego bohatera, niczym niewyróżniającego się przeciętniaka będącego dokładnie po środku na wszystkich możliwych skalach.
Głęboko filozoficzna historia, której przesłanie jest znacznie głębsze niż można by oczekiwać po opowieści o snach. Wiele wciąż aktualnych pytań, pojawiających się wśród nie do końca aktualnych i wydawało by się, że wręcz absurdalnych przewidywań dotyczących współczesnego świata (w końcu książka ma już ponad 40 lat).

| 2015-04-19

Uwielbiam tą książkę, pełną wyobraźni, która płata bohaterowi figle, których by sobie nie wyobraził. Miewa sny, które się spełniają, ale bigdy w taki sposób, w jaki by chciał. Moja pierwsza książka autorki, jaką przeczytałem, a to może i dobrze. Gdybym zaczął od Czarnoksiężnika, obawiam się, że zraziłbym się.

Amelun | 2010-11-02
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 2010 rok

Smutek i nadzieja to dwa słowa, które przychodzą mi na myśl świeżo po skończeniu tej książki. I że należy umieć się cieszyć, tym co się ma.

książek: 2047
wiejskifilozof | 2011-10-09

Bo kilka błędów przy budowaniu zdań było .Jednak talent wielki jest przy pisaniu .

PrzemekWroc | 2013-08-08

Na początku może nudzić, bo przez ładnych pare stron ciężko się odnaleźć w książce, gdzie tak wiele to sen... gdzie jak to we śnie, co chwilę wszystko się zmienia. Ale jako całość, książka wyjątkowa, niestandardowa... A Le Guin potrafi ująć bohaterami i ich uczuciami oraz przygodami. Tak więc, nie daj się zwieść przynudnawemu wstępowi.

kasiek87 | 2014-08-06

Czytane dawno, ale czuję potrzebę odświeżenia jej sobie

15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.