Grendel

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Grendel
kamk

Inne wydania

Pierwszy i najbardziej przerażający potwór w historii literatury anglojęzycznej rodem z wspaniałego eposu Beowulf opowiada własną wersję historii w książce, którą William Gass nazwał jedną z najwspanialszych współczesnych opowieści. Grendel z poczuciem wyższości relacjonuje poczynania ludzi, nie mogąc pojąć ich brutalności, żądzy mordu czy strachu. Jest to swoista rozprawa o ludzkiej...

Grendel z poczuciem wyższości relacjonuje poczynania ludzi, nie mogąc pojąć ich brutalności, żądzy mordu czy strachu. Jest to swoista rozprawa o ludzkiej hipokryzji i nietolerancji.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 1998

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

Zagór | 2014-09-01
Przeczytana: wrzesień 2014

Jest to kolejna przeczytana przeze mnie ostatnio powieść, która jak widzę bywa bardzo niedoceniana przez polskich czytelników. Wydana w 1971 roku jest niezwykłym retellingiem legendy o Beowulfie, gdzie głównym bohaterem jest tytułowy Grendel opowiadający własną wersję dobrze znanej nam historii.
Chociaż to bardzo krótka, bo licząca zaledwie 120 stron książka, to zawiera ogrom treści i nie jest prostą lekturą, którą można "łyknąć" dla odprężenia. Gardnerowski Grendel jest wnikliwym obserwatorem, który ma wiele do powiedzenia na temat ludzi z którymi żyje w sąsiedztwie, przedstawiając nam świetną krytykę ludzkich przywar, szczególnie hipokryzji, skłonności destrukcyjnych i automatycznej wrogości wobec wszystkiego co odmienne i nieznane. Wywodzi się również na temat potrzeby człowieka do samookłamywania się, poprzez tworzenie mitów i legend wobec wszystkiego czego nie jest w stanie zrozumieć. Godną uwagi jest tutaj również postać smoka, będącego łącznikiem pomiędzy przyszłością i...

Kokos | 2013-10-22
Przeczytana: 22 października 2013

Dobra książka, taka w sam raz na jesienne wieczory i jesienne przemyślenia. Bardzo mi się kojarzy z "Czasem Kalibana" Tada Williamsa, ale nawet nie wiem kto kogo (jeśli w ogóle) tu zainspirował. Ja akurat "Czas Kalibana" czytałam wcześniej, więc "Grendel" nie wydał mi się już aż tak oryginalny.
"Grendel" jest ciekawy jak wszystko to, co wywraca najprostszy sposób postrzegania i najbardziej oczywiste interpretacje. Podoba mi się też zmienność formy - pojawiają się wstawki wierszowane czy wręcz jakby fragmenty dramatu. Poza tym można się doszukać wielu odwołań do zagadnień znanych z filozofii, a także z antropologii kultury, pewnie gdyby się w to zagłębić to o licznych nawiązaniach do różnych koncepcji i doktorat by można napisać ;)

Noemi | 2012-12-05

Znakomita. Ogólna ocena dla tej książki, tak przecież niska, zastanawia. Pierwszy impuls do sięgnięcia po to dzieło stanowiła czysta ciekawość, jednak każda strona pomagała rozsmakowywać się w historii coraz bardziej. Śmiem twierdzić, że zapewne większość osób, która słabo oceniła "Grendela" chyba nie do końca zrozumiała ideę powieści (a tutaj zrozumienie wcale do najłatwiejszych zadań nie należało, ponieważ książka jest stosunkowo cienka, ale wyjątkowo nasycona istotnymi spostrzeżeniami). Gardner operuje słowem po mistrzowsku, decyduje się także na intrygujące koncepty, które wzbogacają nie samą fabułę, ale stanowią kolejne elementy psychologicznej układanki. Doceniam ładunek makabry, która wyłania się w różnych momentach niespodziewanie i błyskawicznie na podobieństwo sztyletu skrytobójcy. Warto także zwrócić uwagę na sprytne przemycanie tendencji dość nowoczesnych przy jednoczesnym zachowaniu dość podniosłego stylu, nie sposób zapomnieć także o niesamowitym bogactwie metafor....

arwen_livTyler | 2012-09-01

Dlaczego kupiłam tą książkę? Gdyż zauważyłam ją w taniej książce za 1 zł. Nie mogłam przepuścić takiej okazji, prawda?
"Grendel" na pewno nie jest powieścią,przy której można się odprężyć i którą połknie się bez trudów, jak jakieś słodkie ciasteczko. W tej książce znajdzie się nie jeden twardy orzech do zgryzienia.
Przeczytałam ją chętnie, gdyż mam już dosć idealnych bohaterów ratujących świat. Miałam ochotę na coś innego. i oto proszę - jawi mi się książka napisana z punktu widzenia potwora.
To opowieść o ludzkim zakłamaniu, potrzebie baśni, które koloryzują bezlitosną rzeczywistość, o okrucieństwie, ale też o przeczącej temu wszytkiemu miłości.

Bacha85 | 2013-01-30
Przeczytana: styczeń 2013

Książka jakich niewiele. W zasadzie jej fabuła jest tylko tłem dla filozoficznych i psychologicznych rozważań. Z drugiej strony od tej powieści (?) trudno się oderwać, przeczytałam ją w jeden wieczór. Polecam każdemu, kto choć raz zastanawiał się nad istotą dobra i zła.

The_Who | 2014-10-20

Idea sama w sobie dobra. Historia, którą znamy z Beowulfa, w której to ludzie są potworami, a Grendel jedynie wymierza im sprawiedliwość. Niestety Gardner nie podołał. Ciekawa próba podtrzymania klimatu staroangielskiego poematu poprzez dość krwawe opisy, a jednak sam w sobie Beowulf roztacza o wiele większy czar.

agar71 | 2011-12-17
Przeczytana: 2008 rok

Przeciętna, i to bardzo. Znam osoby, które określają tę pozycję mianem arcydzieła. Ja, przyznam szczerze, z trudem przez nią przebrnęłam. Historię Grendela zaś znacznie lepiej przyswajam pod postacią muzyczną w wykonaniu Marillion :)

Katedra | 2016-08-01
Przeczytana: 2004 rok