Duśka. Opowieść o Darii Trafankowskiej

Wydawnictwo: Kowalska/Stiasny
Ysabell

Opowieść o Darii Trafankowskiej. Mimo postępującej choroby i intensywnej kuracji aktorka znalazła siłę i czas, by przeczytać i zaakceptować tekst przygotowanej do druku książki, ciesząc się na myśl o jej wydaniu.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

eduko7 | 2014-05-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Ciepła, lecz nie przesłodzona, wielowątkowa (bo wielu wspominajacych) opowieść, którą najlepiej opisuje cytat z wiersza ks. Jana Twardowskiego zamieszczony na początku tej książki:
"tak złota, że niepozorna
tak niebieska, że szara
tak słowna, że cicha
tak pierwsza, że ostatnia w kolejce
tak cudowna, że zwyczajna (...)"
Książka, do której można wracać.

kajsa | 2011-07-29

Ciepłe wspomnienia o nietuzinkowej kobiecie.

Ewelina | 2014-09-29
Przeczytana: 27 września 2014

Cudowna opowieść o cudownej kobiecie!!!
Jestem jeszcze bardziej zachwycona osobowością Pani Darii Trafankowskiej i bardzo smutno, że niestety już jej nie ma....
Nie sposób się nie zgodzić z wieloma osobami opowiadającymi o Pani Darii w tej książce, że była "darem od Boga".

Pamiętam ją z czasów dzieciństwa z filmu: "Cudowne dziecko", z serialu: "Na dobre i na złe", czy z teleturnieju: "Szalone liczby" i może zabrzmi to trywialnie, ale zawsze biła od niej dobroć i serdeczność...

Książa Pani H.Karolak ukazuje artystkę w różnych sytuacjach, historiach i opowieściach, gdzie poznać można nie tylko jej umiejętności aktorskie, zagrane role, ale przede wszystkim jej człowieczeństwo i chęć niesienia pomocy wszystkim.

Nie sposób wyrazić emocji ile mi dostarczyła ta książka, na która składa się mnóstwo krótkich i dłuższych rozdziałów. Dużym atutem książki według mnie jest fakt, ze nie została ona napisana do końca chronologicznie, ale właśnie zawarto to co było ważne i interesujące i...

Daria Trafankowska 1954-2004.
Aktorka, przez 25 lat wierna scenie. Zadebiutowała na deskach Teatru Narodowego w warszawie rolą Gruszy w "Braciach Karamazow". W roku 1983 zagrała tytułową rolę w "Iwonie księżniczce Burgunda" i do końca pozostała w zespole Teatru Powszechnego.
Jej filmowym debiutem były "Zdjęcia próbne" Agnieszki Holland. Jako studentka zagrała w "Polskich drogach" i za tę role otrzymała nagrodę I stopnia Prezesa Radiokomitetu. Grała w filmach, m.in. w "Cudownym dziecku" Waldemara Dzikiego i w "Spirali" Krzysztofa Zanussiego, gdzie wcieliła się w rolę pielęgniarki. Po dwudziestu latach w takim samym kostiumie zdobyła serca widzów jako Siostra Oddziałowa w serialu telewizyjnym "na dobre i na złe".
Ogromną popularność zyskała, prowadząc program telewizyjny dla dzieci "szalone liczby".
Mimo postępującej choroby i intensywnej kuracji znalazła siłę i czas, by przeczytać i zaakceptować tekst przygotowywanej do druku książki, ciesząc się na myśl o jej wydaniu.

Pierwsza...

karola | 2013-03-27
Przeczytana: 03 marca 2013

„Duśka” to opowieść utkana ze wspomnień. Samej Darii Trafankowskiej. Jej znajomych ze szkół, nauczycieli. Przyjaciół, tych bliskich i tych pojawiających się w jej życiu tylko na chwilę. Ze wszystkich jednak wyłania się ta sama osoba: pełna ciepła, miłości, wiary w ludzi kobieta. Radosna, pogodzona z życiem, otwarta na ludzi i dla ludzi. Wspaniała aktorka, nie tylko serialowa, i zauważona nie tylko w Polsce. Przyznam szczerze, że czytając o jej aktorskich wcieleniach, pożałowałam, że znałam ją jedynie z roli siostry oddziałowej.
Zabrakło mi w tej książce jedynie wspomnień pierwszego męża, Waldemara Dzikiego. Tyle. Bo sama książka jest piękna i niemal magiczna. Niesamowicie ciepła, jak sama Daria. Wydaje się wręcz, że w trakcie lektury ona zejdzie z kart książki i zaprosi czytelnika na herbatę do swego zawsze otwartego na ludzi domu. I po lekturze oprócz podziwu i szacunku dla jej osoby, pozostał także żal, że już odeszła.

zapraszam na http://babski-magiel.pl/mybookcase

książek: 1941
Anna | 2013-05-21
Przeczytana: 19 maja 2013

NADZWYCZAJNIE ZWYCZAJNA DUŚKA...
Kiedy tylko zaczynam myśleć o tej niedocenianej, cudownej kobiecie ogarnia mnie wzruszenie, a oczy napełniają mi się łzami. Naturalnie, jak większość z nas, pamiętam ją z serialu o lekarzach i szpitalu w Leśnej Górze "Na dobre i na złe".
Moje pierwsze wspomnienie związane z Darią Trafankowską jest jednak inne. Być może i Wy oglądaliście program dla dzieci, który prowadziła wspólnie z Januarym Brunovem pt. "Szalone liczby"? Wiem, że było to wiele lat temu, w połowie lat dziewięćdziesiątych, ale skoro ja pamiętam, to może i Wy? Już wtedy wydawała mi się niezwykle sympatyczną osobą, miłą, ciepłą, życzliwą.

Książkę o Darii Trafankowskiej przeczytałam z wielką przyjemnością. To opowieść o niezwykłej kobiecie, matce, żonie, aktorce, przyjaciółce. Zawsze otoczona mnóstwem ciekawych i dobrych ludzi, nie odmawiała nikomu pomocy, starała się znajdować we wszystkim pozytywne strony, usprawiedliwiała tych, którzy ją wykorzystywali i wcale nie czuła się przez...

jovitka | 2013-04-17
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Cytat ks. Twardowskiego na początku książki trafiony bezbłędnie!
„tak złota, że niepozorna
tak niebieska, że szara
tak słowna, że cicha
tak pierwsza, że ostatnia w kolejce
tak cudowna, że zwyczajna (...)”
Czytając książkę dokładnie to widać. Myślała o wszystkich dookoła, jej dom był zawsze otwarty, pełen ciepła i radości.

Paula | 2012-03-15
Przeczytana: marzec 2012

Zaczęłam czytać i ani się obejrzałam, jak skończyłam. Porter ciepłej kobiety, utalentowanej aktorki i po prostu dobrego człowieka. Żal, że pani Darii już z nami nie ma...

lubka | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Piękna opowieść o pięknym człowieku.

Walentynka86 | 2011-09-05

Niezwykła osoba, twórcza i wrażliwa. Portret tworzony za życia i po śmierci, nieudanej walce. Na początku jest nadzieja, potem gaśnie. Portret piękny ale smutny...Non Omnis moriar.