Duśka. Opowieść o Darii Trafankowskiej

Kowalska/Stiasny
2004-01-01
2004-01-01
Daria Trafankowska biografia aktorka choroba

To książka o cudownej kobiecie, aktorce, koleżance, matce, która niczego nie chciała zanadto zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. To historia kobiety, której mieszkanie na ulicy Orlej w Warszawie było otwarte dla każdego potrzebującego, bo ona zawsze był silna dla innych, a przy tym rozrywkowa i heroiczna. Choć grała u wielkich szerokiej publiczności dała się poznać jako siostra oddziałowa w jednym z seriali, przy czym nigdy nie zepsuła jej sława. Wobec ludzi miała pokorę i zawsze epatowała dobra energią. Wielka szkoda, że nie ma wśród nas Pani Darii.

Bardzo chaotyczna, nierówna próba biografii Trafankowskiej, która okazała się przesłodzoną laurką dla umierającej przyjaciółki. Bohaterka książki na łożu śmierci czytała kolejne fragmenty i akceptowała tekst, który siłą rzeczy był pisany "ku pokrzepieniu serc". Książka miała Trafankowskiej sprawić radość, za to nie sprawiła jej czytelnikowi.
Mamy oto obraz żywej świętej, słusznie nazywanej Matką Boską Trafankowską. Była dla każdego bratem-łatą; wysłuchała cierpiących, prowadziła otwarty dom, w którym każdy mógł mieszkać ile chciał, zapożyczała się u ludzi, by wyżywić i utrzymać całe to towarzystwo, bez limitu pożyczała każdemu swój samochód itd. Gdzieś tam w międzyczasie grała, ale o jej rolach autorka mówi niewiele. Większość książki to wręcz boskie opisy anielskich wyczynów Trafankowskiej, cukierkowe wspomnienia przyjaciół i próba napisania hagiografii aktorki.
A o "Szalonych Liczbach" jedna strona.

Mamy oto obraz żywej świętej,...

Książka wciąga, nie jest to typowa biografia brak tu chronologii. Jednak pełna ciepła. Lubilam Dusie kojarzyła mi sie z matematyka i programem dla dzieci... Z ról filmowych jest dla mnie siostra z Leśnej Góry a szkoda. Nie mnie nie jest to pozycja ktora jest must have jednak czasami warto poczytac zw sa ludzie poprostu dobrzy i otwarci....

Historia Darii Trafankowskiej. Dobrej aktorki i wspaniałego, ciepłego człowieka. To nieprawdopodobne, że w świecie showbiznesu takiej osobie udało się utrzymać. Może nie była aktorką pierwszoplanowych ról, ale nie dało się jej nie zauważyć. Zapamiętana przez znajomych i przyjaciół jako człowiek niewiarygodnie otwarty na cierpienie drugiej osoby, wyrozumiały i niepamiętliwy.

Cudowna opowieść o cudownej kobiecie!!!
Jestem jeszcze bardziej zachwycona osobowością Pani Darii Trafankowskiej i bardzo smutno, że niestety już jej nie ma....
Nie sposób się nie zgodzić z wieloma osobami opowiadającymi o Pani Darii w tej książce, że była "darem od Boga".

Pamiętam ją z czasów dzieciństwa z filmu: "Cudowne dziecko", z serialu: "Na dobre i na złe", czy z teleturnieju: "Szalone liczby" i może zabrzmi to trywialnie, ale zawsze biła od niej dobroć i serdeczność...

Książa Pani H.Karolak ukazuje artystkę w różnych sytuacjach, historiach i opowieściach, gdzie poznać można nie tylko jej umiejętności aktorskie, zagrane role, ale przede wszystkim jej człowieczeństwo i chęć niesienia pomocy wszystkim.

Nie sposób wyrazić emocji ile mi dostarczyła ta książka, na która składa się mnóstwo krótkich i dłuższych rozdziałów. Dużym atutem książki według mnie jest fakt, ze nie została ona napisana do końca chronologicznie, ale właśnie zawarto to co było ważne i interesujące i zaskakujące z życia Pani Darii.

Naprawdę polecam przeczytać i poznać bliżej Cudowną postać Pani Darii Trafankowskiej...

Cudowna opowieść o cudownej kobiecie!!!

1964

Ciepła, lecz nie przesłodzona, wielowątkowa (bo wielu wspominajacych) opowieść, którą najlepiej opisuje cytat z wiersza ks. Jana Twardowskiego zamieszczony na początku tej książki:
"tak złota, że niepozorna
tak niebieska, że szara
tak słowna, że cicha
tak pierwsza, że ostatnia w kolejce
tak cudowna, że zwyczajna (...)"
Książka, do której można wracać.

"tak złota, że niepozorna
tak niebieska, że szara
tak słowna, że cicha
tak pierwsza, że ostatnia w kolejce
tak cudowna, że zwyczajna (...)"
Książka, do której można wracać.

NADZWYCZAJNIE ZWYCZAJNA DUŚKA...
Kiedy tylko zaczynam myśleć o tej niedocenianej, cudownej kobiecie ogarnia mnie wzruszenie, a oczy napełniają mi się łzami. Naturalnie, jak większość z nas, pamiętam ją z serialu o lekarzach i szpitalu w Leśnej Górze "Na dobre i na złe".
Moje pierwsze wspomnienie związane z Darią Trafankowską jest jednak inne. Być może i Wy oglądaliście program dla dzieci, który prowadziła wspólnie z Januarym Brunovem pt. "Szalone liczby"? Wiem, że było to wiele lat temu, w połowie lat dziewięćdziesiątych, ale skoro ja pamiętam, to może i Wy? Już wtedy wydawała mi się niezwykle sympatyczną osobą, miłą, ciepłą, życzliwą.

Książkę o Darii Trafankowskiej przeczytałam z wielką przyjemnością. To opowieść o niezwykłej kobiecie, matce, żonie, aktorce, przyjaciółce. Zawsze otoczona mnóstwem ciekawych i dobrych ludzi, nie odmawiała nikomu pomocy, starała się znajdować we wszystkim pozytywne strony, usprawiedliwiała tych, którzy ją wykorzystywali i wcale nie czuła się przez nich oszukiwana, nie miała do nikogo o nic pretensji.
To historia napisana tak ciekawie, zaskakująco barwnie, z wielką dawką poczucia humoru, z niesamowitymi przygodami, fascynującymi sytuacjami z życia codziennego, zabawnie, że nie sposób się z nią nudzić i nie ulec urokowi aktorki.
"Duśka. Opowieść o Darii Trafankowskiej" wzbogacona jest o szereg zdjęć bohaterki tej opowieści, od czasów dzieciństwa, poprzez młodość i dorosłe dzieje. Fotografie łączą się idealnie w całość z losami zapisanymi na kartach tej książki. Życie aktorki było pełne niespodzianek. Nie zawsze wszystko szło zgodnie z planem, ale pogoda ducha "Duśki", to, że kierowała się zasadą, by nie oczekiwać zbyt wiele, była pełna pokory i nigdy nie myślała o sobie samej, lecz wiecznie o innych, zjednywało jej rzesze przyjaciół i fanów, ludzie po prostu lgnęli do niej. Uważała, że nie można "chcieć niczego zanadto. Tak w życiu, jak w zawodzie."*. Mawiała też: "Gdzie jest powiedziane, że muszę być gwiazdą?"*
"Mam ogromny dystans do popularności. Choćby dlatego, że przyszła dość późno. Niewątpliwie zmieniło to coś w moim życiu, o tyle, że się poczułam troszkę pewniej. Ponieważ zaczęłam być wszędzie rozpoznawalna, przestałam się tak potwornie stresować w sklepach, biurach i innych takich miejscach."*
I jeszcze krótki fragmencik tego, co myślała o niej Krystyna Janda:
"To jest niezwykła osoba, która żeby miało nie wiadomo jakie kłopoty, zawsze daje ludziom uśmiech. Najpierw zajmuje się innymi, na końcu stawia siebie."*
Polecam z całego serca, pamiętajmy o takich szczególnych osobach, dzięki którym świat stawał się piękniejszy, bardziej kolorowy, interesujący, cudowny. Sylwetka aktorki przedstawiona przez Hannę Karolak jest moim zdaniem zapisem szczególnym, wartym poznania, uronienia łzy, uśmiechu na myśl o "Duśce". Wyróżniała się na tle innych, bo miała dobre serce, grała wspaniale, realistycznie, żal tylko, że nie zrobiła oszałamiającej kariery, lecz chyba nie pasowałoby to do niej, była przecież taką nadzwyczajnie zwyczajną kobietą.
*wszystkie fragmenty pochodzą z książki
Hanna Karolak "Duśka. Opowieść o Darii Trafankowskiej" , Wydawnictwo Nowy Świat, 2010

NADZWYCZAJNIE ZWYCZAJNA DUŚKA...

Bardzo lubię tę książkę i polecam

Bardzo lubię tę książkę i polecam

Piękna opowieść o pięknym człowieku.

Piękna opowieść o pięknym człowieku.

Smutna opowieść o dobrym człowieku.

Smutna opowieść o dobrym człowieku.

• Biografie
  • Biblioteka