Listy z pudełka. Sekret mojej Mamy

Wydawnictwo: AMF Plus Group, Andrzej Findeisen
historyczna

Niewiele jest takich rodzinnych tajemnic, które mają moc zmieniania życia i wypełniania istotnych białych plam w historii. Z drugiej strony niewiele jest takich rodzin, w których matka i córka przypominają Salę i Ann Kirschner. Przez niemal pięćdziesiąt lat Sala milczała o 5 latach przeżytych w hitlerowskich obozach. Po wojnie zamieszkała w Ameryce, ale nigdy nie wspomniała córce Ann o swej nieludzkiej odysei. Ukrywała 350 listów i fotografii. Dopiero w dniu operacji serca, dała je córce i obiecała odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Muminka | 2014-03-09
Przeczytana: 09 marca 2014

Autorka składa hołd matce, która przeżyła koszmar drugiej wojny światowej. Ponieważ byłą polską żydówką, przydzielono ją na sześć tygodni do obozu pracy. Cała jej rodzina, rodzina Garncarzy, spokojnie żyła sobie w Sosnowcu przed wybuchem wojny. W miasteczku społeczność żydowska liczyła 28 tysięcy, z których ocalały cztery tysiące, były banki, sklepy, szkoły i synagogi. Dziewczęta pilnie się uczyły. Prócz Sali były jeszcze Rózia, Blima, Mojsze itp. itd. Dzieci było siedmioro, niektóre już założyły własną rodzinę. Mimo wyznaczenia getta, początkowo żyło się dobrze. Problemem był brak przydziału do pracy. W 1941 Sala zaofiarowała się za siostrę i wyruszyła w podróż do obozu Geppersdorf. Nie przeczuwała że przez pięć lat będzie tułać się po siedmiu obozach, w Polsce, Czechach i Niemczech. O dziwo bez problemu przynajmniej do 1943r. regularnie korespondowała z rodziną, wysyłała paczki itp. Zaprzyjaźniła się z elegancką Adą, która otoczyła ją opieką, bo z tą kobietą nawet władze obozu...

Kominek | 2013-12-27
Na półkach: Przeczytane, Nad Kominkiem
Przeczytana: 20 lipca 2008

http://koominek.blogspot.com - osiemnaście tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...

Poniżej słowa napisane na gorąco w trakcie lektury. Książka przywołana z pamięci, historia, która swego czasu poruszyła mnie głęboko.

Jeszcze nie skończyłem jej czytać, jednak historia zapisana na tych kartach jest jakże piękna, trudna i wzruszająca..

historia opowiedziana pieczołowicie ukrywanymi, przechowywanymi i z narażeniem życia ocalonymi, listami, w trakcie tułaczki przez pięć długich, wojennych lat po obozach pracy..

historia Sali Garncarz, Żydówki z Sosnowca, zebrana i opracowana przez jej córkę, pięćdziesiąt lat później, gdy na światło dzienne wyszły ukrywane przez te wszystkie lata, listy z pudełka..

okładka z reprodukcją zdjęcia bohaterki zrobionego w 1941 roku..

Lena | 2014-03-21
Przeczytana: 20 marca 2014

Wysoka ocena należy się przede wszystkim za pracę jaką włożyła autorka w powstanie tej książki, jest ona bezsprzecznie jej największym atutem - atutem prawdy i faktu. Przyznaję, że na początku nie rozumiałam tłumaczonych listów, ale z czasem sama zaczęłam reagować kiedy siostra siostrze wyrzucała milczenie, zupełnie niezależne od jej możliwości. Więc doszłam do wniosku, że tej korespondencji nie należy rozumieć, ją trzeba poczuć, zwyczajnie przyjąć do świadomości. "Lity z pudełka" to piękny, rzetelny, historyczny ale i smutny materiał, który jest obrazem mało znanego świata niemieckich obozów pracy. Listy mimo, że pisane szyfrem, nie są pozbawione emocjonalności, która pozwoliła przetrwać niewielu. To niesamowite, że Sali udało się zachować ich w setkach, tak banalny dziś czyn wtedy graniczył z cudem.
Książka pozostawia taką sentencję, że na świecie nie ma sprawiedliwości, ale jest miłość i nadzieja i to właśnie dla niej warto żyć.

"Listy z pudełka" to niezwykle pasjonująca historia dziewczynki - Sali, która znudzona prozą życia w ówczesnym Sosnowcu i ciekawa świata, sama zgłasza się do obozu pracy na miejsce swojej ukochanej siostry Rózi. Obiecany, kilkutygodniowy pobyt zamienia się w 5-letnią tułaczkę po siedmiu obozach. Siłę do życia dają jej liczne listy od rodziny i przyjaciółek, które dziewczynka z narażeniem życia przechowuje w wykopanym dołku za obozowym barakiem. Zawarte w nich, chwytające za serce słowa tęsknoty, miłości i nadziei stanowią świadectwo ludzkiego ducha, niepokonanego nawet w obliczu wielkiej potworności.
To wspaniała, wzruszająca książka. Najbardziej poruszył mnie jednak obraz wielkiej miłości rodzeństwa w tak trudnych czasach. Czytając, zdałam sobie sprawę, że Sala miała wyjątkowe "szczęście" na tle losów jej współbraci, tym niemniej ta indywidualna historia przybliża cierpienie tych ludzi, sprawia, że lepiej rozumiemy to, co się wtedy działo.
Jest to szczególna książka, dar Ann dla...

CORO | 2015-07-30
Przeczytana: 2015 rok

Ann Kirschner pisząc o swojej matce-Sali, oddaje jej hołd. Sali przed poważną operacją serca przekazała córce listy, pamiętnik i fotografie. Ocalała z zagłady przez pięćdziesiąt lat w oczach dzieci uchodziła za szczęśliwą matkę. Dzieci nie chciała obarczać piętnem wojny. Były nieświadome, że przetrwała Holocaust i obozy pracy.Po wojnie zamieszkała w Ameryce i stworzyła szczęśliwą rodzinę. Historia Sali ściska serce i jest świadectwem, że było piekło na ziemi. Nigdy więcej!!!

Nicole | 2012-02-19
Przeczytana: styczeń 2011

16-letnia, żydowska dziewczynka, która trafia do hitlerowskiego obozu pracy. Wstępuje do niego zamiast siostry, którą chce uchronić od nieludzkiego cierpienia. Jednak założenia bohaterki o szybkim powrocie okazują się błędne. Trafia do kolejnych obozów, gdzie zyskuje nowe przyjaźnie a także miłość. Nadzieję na lepsze jutro dają jej listy od rodziny, autentyczne i nadzieja na powrót.
Opowieść ukazuje silne więzi rodzinne wystawione na próbę podczas Holokaustu.

Julia | 2014-04-26

Książka świetnie przedstawia życie i emocje ludzi z obozów. Główna bohaterka jest silną i piękną kobietą, która przebywała w obozie aż 5 lat. Jest to niesamowite jak po tylu cierpieniach życie Sali Garncarz może być szczęśliwe. Każdy kto chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o życiu w obozach powinien ją przeczytać.

Eniutek | 2011-01-19

Na mnie książka zrobiła wielkie wrażenie.
Dobrze ,że mama autorki zdecydowała się opowiedzieć o swojej gehennie.
To przecież historia ,którą warto poznać.

Karimba | 2012-03-12
Przeczytana: 11 marca 2012

II Wojna Światowa odcisnęła swe piętno na tysiącach ludzi. Obozy koncentracyjne , getta, uliczne łapanki i ciągła walka o przetrwanie - tak właśnie wyglądała codzienność wielu jednostek. Ci, którzy przeżyli , dzielą się w większości na dwie grupy. Pierwsi otwarcie mówią o cierpieniu, które musieli znosić dzień po dniu. Wytrwale walczą o to , by świat nie zapomniał o tragedii , która miała miejsce ponad pół wieku temu. Osoby należące do drugiej grupy milczą na temat swoich przeżyć z tamtego okresu. Jest to jednak niezwykle wymowne milczenie - przepełnione smutkiem i bólem. Osoby te zepchnęły złe wspomnienia w jak najdalsze zakamarki pamięci. Nie są w stanie podjąć tego tematu nawet z najbliższymi osobami. I właśnie do tej drugiej grupy zaliczała się Sala Kirschner (nazwisko panieńskie - Garncarz), Żydówka, która w czasie trwania II Wojny Światowej przebywała w kilku obozach pracy. Jednak po wielu latach postanawia przerwać milczenie. Wręcza swojej córce, Ann, pudełko z listami z...

Anna | 2016-04-09

Niezwykła historia młodej dziewczyny z Sosnowca, która zgłasza się do obozu pracy zamiast swojej siostry. Bardzo wciągająca.