Powojnie: Historia Europy od roku 1945

Seria: Historia współczesna
Wydawnictwo: Rebis
Postwar. A history of Europe since 1945
historyczna

Tony Judt profesor europeistyki na New York University, autor jedenastu książek, publicysta objaśnia współczesną historię i tożsamość Europy "Naprawdę znakomita - wspaniałe osiągnięcie. Trudno sobie wyobrazić lepszą - i przyjemniejszą w lekturze - historię powstania dzisiejszej Europy z popiołów 1945 roku. Nie przychodzi mi na myśl żadna inna praca poświęcona drugiej połowie XX w., która...

"Naprawdę znakomita - wspaniałe osiągnięcie. Trudno sobie wyobrazić lepszą - i przyjemniejszą w lekturze - historię powstania dzisiejszej Europy z popiołów 1945 roku. Nie przychodzi mi na myśl żadna inna praca poświęcona drugiej połowie XX w., która mogłaby się z nią równać. Ujmując rzecz ogólnie - prawdziwe arcydzieło".

Ian Kershaw
historyk, autor monumentalnej biografii Hitlera

"Tony Judt błyskotliwie dowodzi szczególnego wyczulenia na prawdziwą Europę i szacunku dla niej - dla, jak to ujmuje, «odrębnego smaku narodów i tradycji». Ta rzetelna i autorytatywna książka tworzy jasne i bardzo potrzebne ramy wytyczające drogę tego kontynentu".

David Owen
były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii

W 1945 roku Europa była zdruzgotana. Znaczną jej część spustoszyły wojna, masowe rzezie i bombardowania. Panował chaos. Wschodnia część kontynentu dostała się pod panowanie Związku Radzieckiego - jeden despotyzm zastąpił drugi. Dzisiaj ZSRR już nie ma, a demokratyczna Unia Europejska sięga granic Rosji.

Powojnie przedstawia wspaniałe i skomplikowane dzieje, na które wciąż pada cień wojny. Opowiada o podnoszeniu się kontynentu z gruzów, o upadku radzieckiego komunizmu, powstaniu Wspólnot Europejskich i UE, o końcu imperiów kolonialnych oraz niełatwym i zmieniającym się stosunku do związanych z Europą supermocarstw: Rosji i Ameryki.

Tony Judt docieka przyczyn rozkwitu niemieckiego i upadku brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego, łączy paryskie wydarzenia 1968 roku z tym, co się wtedy działo w Pradze, w Warszawie i we Włoszech, porównuje dyktaturę Salazara w Portugalii, Hiszpanię Franco i Rumunię Ceauşescu. Jasno i zwięźle opowiada o nowych zjawiskach ogarniających całą Europę, a zarazem o różnicach doświadczeń jej wschodniej i zachodniej części.

Autor zapoznaje czytelnika z grecką wojną domową, skandynawską demokracją socjalną, napięciami w wielojęzycznej Belgii, walkami w Irlandii Północnej i kraju Basków. Snuje jednak nie tylko historię narodów, ale i ludzi, Churchilla i Mitteranda, generałów Franco i Jaruzelskiego, Silvia Berlusconiego i Józefa Stalina.

Powojnie mówi też o historii kultury i społeczeństw: o francuskim i czeskim kinie, o powstaniu lodówki i upadku autorytetu intelektualisty, o imigracji i gastarbeiterach, egzystencjalizmie i punk rocku, Montym Pythonie i architekturze brutalistycznej.

Tony Judt urodził się w 1948 roku w Londynie. Kształcił się w King's College w Cambridge i École normale supérieure w Paryżu. Wykładał w Cambridge, Oksfordzie, Berkeley i na New York University, gdzie obecnie jest profesorem europeistyki i dyrektorem Instytutu Ericha Remarque'a, który założył w 1995 roku.

Autor lub redaktor jedenastu książek, często pisuje do "New York Review of Books", "Times Literary Supplement", "New Republic", "New York Timesa" i wielu innych pism europejskich i amerykańskich.

źródło opisu: Rebis, 2010

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Novik | 2013-12-14
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Książkę tę warto przeczytać chociażby ze względu na niezrównany opis rewolucji 1968 z ich całym ideologicznym bełkotem. Warto, bo czytając tekst Judt'a po anglosasku przetykany od czasu do czasu wyraźną kpiną, trudno nie znaleźć analogii do dzisiejszych teoretyków społecznych i ich cudownych recept (co jest szczególnie interesujące w kontekście wyraźnego pozycjonowania się autora jako socjaldemokraty). Jak do tego doszło i dlaczego pożyteczni idioci grupowo przerzucili się po spektakularnym upadku komunizmu na nowe fetysze, dowiedzieć się można z kart opowieści o Europie spisanej przez Tony'ego Judt'a. Przyjemność z czytania nieco zabrały mi ostatnie rozdziały. Mimo to polecam.

Marcin Jurga | 2016-11-08

Książkę faktycznie warto przeczytać, choć ma jedną sporą wadę - otóż jest totalnie europocentryczna. Do tego dochodzi jej wielka rozległość, która w mojej ocenie jest nieco przesadzona- dałoby sie ksiązkę o 100 stron odchudzić bez tracenia na treści. A tak to polecam, lecz bez entuzjazmu. Dodam że książka zawiera pewne paradoksy- Adam Michnik pojawia się w tej książce dużo częściej niż L Wałęsa czy Jan Paweł II- dlaczego ? Nie wiem

Optimus | 2014-01-31
Na półkach: Teraz czytam

Generalnie to Europa da się lubić. Czasem tylko jakaś większa zadyma. taka na parę milionów zgonów. Ale po tym spokój - a jak. Na długie lata. Proszę bardzo. - Pan pozwoli. Pani pozwoli. dobrobyt, żarcie i wyparcie.

Kłopoty z syntezą Toma.
Tony widzi jakieś zdarzenie z perspektywy czasu. Przeczytał książkę "lub czasopisma" przetworzył to przez swój umysł, uprościł i wywalił na papier.

Kiedy to czytam, ja również przetwarzam w swoim umyśle to co przeczytałem. I widzę tylko cień cienia cieniów sytuacji. A tak na prawdę pewnie zupełnie inną sytuację. Teoretycznie tak jest z książkami, ale tutaj to się czuje.

Zgadzają się tylko daty, nazwy, ogólniki. Normalnie Norman D. vel NormanDia jest o niebo lepszym historykiem. Przynajmniej jest jakieś złudzenie realności zdarzeń i adekwatności opisu. U NormanDii czuje się napięcie czasu. Tony Powojnie Judt serwuje cienie cieni. Jednak wierzę, że to jeszcze historia a nie science fiction.

Carmel | 2014-11-29
Przeczytana: grudzień 2013

Świetna. Każdy zainteresowany współczesną historia Europy powinien przeczytać. Szczególnie brawurowy jest okres do 1968.
Najcenniejsze są opisy prądów ideowych i ruchów politycznych (szczególnie Francji), no ale to ekspert w tej materii.
Najsłabiej wypada równowaga w opisie Bloku Wschodniego. Zbyt duży nacisk położony na historię Czechosłowacji, gdyż po prostu najlepiej zna tamtejsze realia (mieszkał w Pradze).

Capo | 2012-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2012

Autor imponuję erudycją i szeroką znajomością historii kontynentu. Książka jest ponadto napisana w ciekawy sposób co sprzyja szybkiemu konsumowaniu tej pozycji. Polecam!

Mateusz | 2014-12-07

Tony Judt – Postwar: A History of Europe Since 1945 („Powojnie. Historia Europy od roku 1945”)

Opus magnum Tony’ego Judta i jego największe dzieło. Encyklopedyczna i niezwykle obszerna (całe 833 stron!) synteza dziejów Europy w latach 1945 – 2005.

‘Postwar’ jest książką, której autor postawił sobie niezwykle ambitne zadanie – opisać w sposób syntetyczny, całościowy i w miarę kompletny dzieje Europy w ciągu 60 niezwykle bogatych pod względem wydarzeń lat. O ile w przypadku np. średniowiecza, taki odcinek czasu może się wydawać mało znaczącym (ze względu na ograniczoną ilość źródeł) o tyle w przypadku historii najnowszej zasypuje on historyka natłokiem faktów, które trzeba ułożyć w jakąś sensowną całość. Judtowi się to praktycznie udało.

Już na samym początku autor zastrzega, że nie będzie w tej książce jakichś wielkich, odkrywczych teorii oraz wielkich narracji, które dążyłyby do całkowitej reinterpretacji minionego 60-lecia. Judt stara się patrzeć na historię w sposób...

GeeN | 2016-10-17
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane