Rozważania o wieku XX

Tłumaczenie: Paweł Marczewski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Thinking The Twentieth Century
historia XX wieku, XX wiek
historia
joly_fh

Rozważania o wieku XX to ostatnia książka wybitnego historyka Tony'ego Judta - zapis jego kilkumiesięcznych rozmów z Timothym Snyderem, znawcą dziejów Europy Środkowo-Wschodniej - którą można nazwać jego testamentem intelektualnym. Minione stulecie ożywa w niej jako wiek idei, okres, w którym myśli nielicznych decydowały o życiu milionów. Wychodząc od wspomnień osobistych, Judt ukazuje blaski...

Minione stulecie ożywa w niej jako wiek idei, okres, w którym myśli nielicznych decydowały o życiu milionów. Wychodząc od wspomnień osobistych, Judt ukazuje blaski i mroki XX wieku przez pryzmat ideologów i myślicieli, którzy ukształtowali ten okres, w tym swoich bohaterów: Koestlera, Kołakowskiego, Keynesa, Primo Leviego, Léona Bluma i Miłosza. Dzieli się przemyśleniami na temat historii i kultury, mówi o wpływie wojen światowych i Wielkiego Kryzysu na politykę i filozofię, rywalizacji oraz wzajemnej fascynacji komunizmu i faszyzmu, a także walce o rolę państwa w życiu człowieka - najważniejszym według niego konflikcie XX wieku. To książka o przeszłości, ale i o tym, jaką wybierzemy przyszłość.

źródło opisu: Rebis, 2013

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Mateusz | 2014-07-25

Ostatnie dzieło Tony'ego Judta, ukończone na parę miesięcy przed jego śmiercią. Jest to po części autobiografia Judta, a po części jego rozmowy z Timothym Snyderem w których omawiają różne aspekty minionego stulecia, na nowo je przeinterpretowują i zadają pytania o lekcje jakie możemy wynieść z XX wieku.

Książka stanowi niejako "testament" Judta, w którym rozlicza się nie tylko z różnymi prądami myślowymi, intelektualnymi i politycznymi XX wieku, ale też odnosi je do swojej własnej biografii. Judt był Żydem wychowanym w Wielkiej Brytanii, w marksistowskiej rodzinie, który po swoim romansie z marksizmem i syjonizmem rozczarował się co do obu ideologii. W swoich rozmowach analizuje sytuację Żydów, politykę Izraela czy ideę syjonizmu - i jest tu bardzo krytyczny wobec państwa Izrael oraz jego polityki wobec Palestyny. Ciekawe co miałby do powiedzenia na temat operacji Protective Edge. Zarówno Snyder jak i Judt śledzą historię zarówno faszyzmu jak i marksizmu - opisują, co było...

Marek | 2013-05-25
Przeczytana: 25 maja 2013

O historii marksizmu dowiemy się niemało,do tego poznamy argumenty dlaczego socjaldemokracja. Dla konserwatysty nawet liberalnego pewne tezy zaprezentowane są nie do przyjęcia, ale do przeczytania. Wątek żydowski jest bardzo ciekawie opowiedziany, momentami zaskakuje odwagą myśli.Autorzy pokazują Życie intelektualisty od kuchni gdzie czytanie i lektury odgrywają podstawowa rolę i tu zwracam uwagę na to, co powinno robić się na uniwersytecie. Te fragmenty powinny inspirować naszych akademików. Dlatego konserwatysta nie powinien odrzucać tej lektury,
i czytało się naprawdę dobrze...

Carmel | 2014-11-29
Przeczytana: kwiecień 2013

Gorąco polecam. Równie świetna jak "Powojnie". Jeżeli kogoś interesują korzenie współczesnych idei społeczno-politycznych - lektura obowiązkowa.

Paweł Banach | 2017-09-21
Trithemius | 2016-08-17
Przeczytana: 01 czerwca 2013
marcjn | 2016-07-09
Tytuł Ambasadora Nowej Europy dla Rebisu

Dom Wydawniczy REBIS otrzymał nagrodę „Ambasador Nowej Europy 2013” za książkę Tony'ego Judta i Timothy'ego Snydera „Rozważania o wieku XX”. Tytuł wręczono w czasie konferencji „Europa z widokiem na przyszłość” w gdańskim Dworze Artusa.