Rozważania o wieku XX
- Kategoria:
- historia
- Tytuł oryginału:
- Thinking The Twentieth Century
- Wydawnictwo:
- Rebis
- Data wydania:
- 2013-05-07
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-05-07
- Data 1. wydania:
- 2013-02-07
- Liczba stron:
- 448
- Czas czytania
- 7 godz. 28 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375107135
- Tłumacz:
- Paweł Marczewski
- Tagi:
- historia XX wieku XX wiek
Rozważania o wieku XX to ostatnia książka wybitnego historyka Tony'ego Judta - zapis jego kilkumiesięcznych rozmów z Timothym Snyderem, znawcą dziejów Europy Środkowo-Wschodniej - którą można nazwać jego testamentem intelektualnym.
Minione stulecie ożywa w niej jako wiek idei, okres, w którym myśli nielicznych decydowały o życiu milionów. Wychodząc od wspomnień osobistych, Judt ukazuje blaski i mroki XX wieku przez pryzmat ideologów i myślicieli, którzy ukształtowali ten okres, w tym swoich bohaterów: Koestlera, Kołakowskiego, Keynesa, Primo Leviego, Léona Bluma i Miłosza. Dzieli się przemyśleniami na temat historii i kultury, mówi o wpływie wojen światowych i Wielkiego Kryzysu na politykę i filozofię, rywalizacji oraz wzajemnej fascynacji komunizmu i faszyzmu, a także walce o rolę państwa w życiu człowieka - najważniejszym według niego konflikcie XX wieku. To książka o przeszłości, ale i o tym, jaką wybierzemy przyszłość.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 413
- 123
- 50
- 20
- 16
- 4
- 4
- 3
- 3
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
Rozważania o wieku XX to książka zdecydowanie nie dla każdego. Jest ona potokiem myśli, które krążą wokół nurtów politycznych, wydarzeń, oraz historii wieku XX. Momentami jest trudna, gdyż autorzy wymieniają wiele nazwisk oraz pojęć, które dla osoby z poza tematu nie będą łatwe do przyswojenia.
Dla mnie największym plusem tej książki jest odkrycie intelektu Tonego Judt'a oraz jego sposobu przedstawiania świata. Robi to w sposób szalenie interesujący i błyskotliwy. Tacy ludzie potrafią rozbudzić zainteresowanie każdym tematem oraz doprowadzić do zrozumienia (a przynajmniej zaszczepienia chęci zrozumienia) dość zawiłych sytuacji. Jego spojrzenie na naukę, jako przede wszystkim głębokie zainteresowanie prawdą i próba zgłębienia jej niekoniecznie w sposób "tradycyjny", ale również przez spojrzenie z wielu perspektyw, jest po prostu w punkt.
Polecam wszystkim, ku poszerzeniu horyzontów.
Rozważania o wieku XX to książka zdecydowanie nie dla każdego. Jest ona potokiem myśli, które krążą wokół nurtów politycznych, wydarzeń, oraz historii wieku XX. Momentami jest trudna, gdyż autorzy wymieniają wiele nazwisk oraz pojęć, które dla osoby z poza tematu nie będą łatwe do przyswojenia.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDla mnie największym plusem tej książki jest odkrycie intelektu Tonego Judt'a...
Są czasem książki, które czytam za wcześnie. Bo nie mam jeszcze takiej wiedzy by skonfrontować poglądy, zejść głębiej w motywacje, przyjrzeć się tezom. Książki które w pewnym sensie mnie przerastają. Taką jest właśnie „Rozważania…”. Wiele z niej wyniosłem ale wiele pozostało dla mnie niejasne. Książka, a w zasadzie dialog (w rzeczywistości bardziej monolog) dwóch historyków, nie o faktach ale o ideach, prądach i poglądach. O postrzeganiu rzeczywistości, motywacjach. Napisana jest bardzo prosto, ale ponieważ często traktuje o trudnych zagadnieniach to też trudno mi się czytało. Z pewnością do niej jeszcze wrócę. Nie raz.
Są czasem książki, które czytam za wcześnie. Bo nie mam jeszcze takiej wiedzy by skonfrontować poglądy, zejść głębiej w motywacje, przyjrzeć się tezom. Książki które w pewnym sensie mnie przerastają. Taką jest właśnie „Rozważania…”. Wiele z niej wyniosłem ale wiele pozostało dla mnie niejasne. Książka, a w zasadzie dialog (w rzeczywistości bardziej monolog) dwóch...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWidzę, że niektórzy widzą w Tonym Yudt wybitnego intelektualistę. Szczególnie współautor Snyder "intelektualnie" włazi mu bez mydła, co nigdy nie skutkuje dobrą książką. Może jestem za głupi, a może wręcz przeciwnie, ale wiem jedno. Żyłem w kraju rządzonym przez żydowskich marksistów. A czy stalinowscy, leninowscy czy trockistowscy, to naprawdę jeden łagier. I jak dla mnie, pan Yudt jest tylko jednym z wielu pożytecznych marksistowskich idiotów. Trochę pod koniec życia coś niecoś mu tam się przejaśniło w łepetynie, ale za mało i za późno.
Jak chcecie poczytać coś naprawdę ciekawego i mądrego na temat ideologii XX wieku, to polecam Kołakowskiego, który wart jest tuzina takich Yundtów.
Widzę, że niektórzy widzą w Tonym Yudt wybitnego intelektualistę. Szczególnie współautor Snyder "intelektualnie" włazi mu bez mydła, co nigdy nie skutkuje dobrą książką. Może jestem za głupi, a może wręcz przeciwnie, ale wiem jedno. Żyłem w kraju rządzonym przez żydowskich marksistów. A czy stalinowscy, leninowscy czy trockistowscy, to naprawdę jeden łagier. I jak dla mnie,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo dobra książka polecałbym wszystkim, bo niby to o minionym XX wieku ale ile o współczesności. Nie należy używać historii do objaśnienia dzisiejszych zjawisk, ale można je starać się zrozumieć. Bardzo ciekawa rozmowa dwóch intelektualistów, którzy jednak stwierdzają, że czytelnicy niniejszej książki będą zadowoleni, że ich własne poglądy zostały wyłożone w inteligentny sposób (s.359). Snyder zadając pytanie Judt'owi stwierdza że trudno mówić o nacjonaliźmie skoro jedną osoba jedzie do pracy w zatłoczonym autobusie, a inna limuzyną z kierowcą. To trochę jak u Kapuścińskiego o różnych ludziach na tej samej planecie - jeden w kieszeni ma pęk kluczy i karty kredytowe, a inny na afrykańskich bezdrożach bańkę z tykwy i kij wędrowca. Polecam książkę wszystkim tym co dojeżdżają w autobusach i tym co jadą samochodami. Warto sięgnąć po "Rozważania o wieku XX" Tony Judt i Timothy Snyder.
Bardzo dobra książka polecałbym wszystkim, bo niby to o minionym XX wieku ale ile o współczesności. Nie należy używać historii do objaśnienia dzisiejszych zjawisk, ale można je starać się zrozumieć. Bardzo ciekawa rozmowa dwóch intelektualistów, którzy jednak stwierdzają, że czytelnicy niniejszej książki będą zadowoleni, że ich własne poglądy zostały wyłożone w inteligentny...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMocna i naprawdę brawurowa jazda po prądach ideowych XX wieku. Okładka nie kłamie ;)
Serio to naprawdę wartościowa książka, spotkanie dwóch intelektualistów którzy ot tak rozmawiają o tym czym XX wiek był, jak sie zaznaczył, czy będzie tylko ponury memento, czy też płyną dla nas z niego jakieś lekcje. To także znakomita analiza tego kim jest intelektualista w swoim otoczeniu, jakie ma obowiązki (sam określam to tak, skoro już te wszystkie mądre książki czytamy, mamy wobec społeczeństwa jakieś obowiązki).
Ta książka to intelektualna uczta dla rozumienia tego co tak naprawdę dają nam te wszystkie intelektualne spory, jak popełniać błędy, jak analizować przeszłość - by nie była tylko cepem do walenia po głowach przeciwników i nie była wykorzystywana w różnych quasi godnościowych narracjach, które pod płaszczykiem tzw. polityki historycznej - najczęściej kryją prymitywną propagandę.
To wielkie wołanie o indywidualny namysł, o umiejętność objaśniania świata, nam zwykłym ludziom, którym nie płacą "Za rozumienie".
To jednocześnie praca krytyczna wobec wielkich błędów XX wieku, ale i pełna nadziei że będziemy potrafi wyciągać wnioski.
Jest tam wiele niezwykle ciekawych obserwacji np czym różni się pamięć od historii, albo jaka była rola faszyzmu przed Wojną (Dziś ideologia zdyskredytowana ale w swoim czasie brana naprawdę na poważnie),czy też rola kształcenia młodych ludzi - nader często w różnego rodzaju kursach, nie dających solidnego obrazu całości, a powyrywane fragmenty o kawałkach, nastawione często na narrację i interpretację a nie na wiedzę i rozumienie.
Serdecznie polecam - choć książka dla mnie była trudna, gdyż nie mam aż takiej orientacji w różnych umysłowych prądach i nazwiskach. Co ciekawe są tam także wielkie polskie nazwiska - które sporo wniosły do intelektualnego życia zachodu - Baumann, Kołakowski, Miłosz czy Gross - mimo że dziś u nas nader często oczerniani, odgrywają swoją istotną rolę.
Mocna i naprawdę brawurowa jazda po prądach ideowych XX wieku. Okładka nie kłamie ;)
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSerio to naprawdę wartościowa książka, spotkanie dwóch intelektualistów którzy ot tak rozmawiają o tym czym XX wiek był, jak sie zaznaczył, czy będzie tylko ponury memento, czy też płyną dla nas z niego jakieś lekcje. To także znakomita analiza tego kim jest intelektualista w swoim...
Rzeczywiście są to "rozważania" - zlepek wypowiedzi na mnóstwo tematów, czasem mniej, czasem bardziej rozwiniętych - z racji tego lektura okazała się być dość męcząca. Ale jasność osądu Judta w połączeniu z rozległą wiedzą obu rozmówców zasługują na zainteresowanie.
Rzeczywiście są to "rozważania" - zlepek wypowiedzi na mnóstwo tematów, czasem mniej, czasem bardziej rozwiniętych - z racji tego lektura okazała się być dość męcząca. Ale jasność osądu Judta w połączeniu z rozległą wiedzą obu rozmówców zasługują na zainteresowanie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toGorąco polecam. Równie świetna jak "Powojnie". Jeżeli kogoś interesują korzenie współczesnych idei społeczno-politycznych - lektura obowiązkowa.
Gorąco polecam. Równie świetna jak "Powojnie". Jeżeli kogoś interesują korzenie współczesnych idei społeczno-politycznych - lektura obowiązkowa.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to6
6
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMoże być, ale nie przebrnęłam przez całość, za ciężko napisana jak dla mnie.
Może być, ale nie przebrnęłam przez całość, za ciężko napisana jak dla mnie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZnakomita pozycja. Autorzy zabierają nas w podróż po prądach ideologicznych XX wieku. Komunizm, faszyzm, syjonizm, socjalizm, socjaldemokracja i inne. Keynes, Kołakowski, Blum, Sartre, Arendt i inni.
Znakomita pozycja. Autorzy zabierają nas w podróż po prądach ideologicznych XX wieku. Komunizm, faszyzm, syjonizm, socjalizm, socjaldemokracja i inne. Keynes, Kołakowski, Blum, Sartre, Arendt i inni.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to