Dziki kontynent

Savage continent
II wojna światowa,
historia
joly_fh

Druga wojna światowa wcale nie skończyła się w maju 1945 roku - to, co działo się potem, niewiele miało wspólnego z pokojem. Zrujnowane miasta i wioski, brak instytucji prawa, zabójczy głód i nędza, odkrywanie wojennych koszmarów (wyzwalanie obozów), ustalanie nowych granic (brutalne przesiedlenia i wypędzenia) i porządków (prawica kontra komuniści) - wszystko to wyzwalało w ludziach i tak zdeprawowanych przez wojnę najgorsze instynkty. Europą wstrząsały kolejne fale przemocy: bezlitosny odwet na pokonanych wrogach, zemsta na kolaborantach, krwawe czystki etniczne i pogromy, wojny domowe. Taka była rzeczywistość Europejczyków, w której musieli budować nowe życie.

Dziki kontynent, obficie czerpiąc z dokumentów źródłowych, dostępnych danych statystycznych i literatury przedmiotu, a przede wszystkim z relacji i wspomnień świadków, maluje sugestywny i wiarygodny obraz okresu pomiędzy zakończeniem drugiej wojny światowej a początkiem zimnej wojny.

źródło opisu: Rebis, 2013

źródło okładki: www.rebis.com.pl

magdalenach | 2019-09-22
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

Inspiruje, otwiera oczy, pokazuje inne punkty widzenia, tlumaczy rzeczywistosc, zacheca do wasnych poszukiwan, dostarcza wiedzy

wkordos | 2019-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2019

odnosze wrazenie ze autor postanowil sobie za cel pokazac ze kazde okrucienstwo jest tak samo zle bez wzgledu na skale i kontekst spoleczno ekonomiczno historyczny
i tak oto tak samo zle sa dla niego nazistowskie niemcy gazujace 3 mln ludzi w obozach jak i serbowie mordujacy w odwecie dziesiat tysiecy chorwatow czy tez polacy przeprowadzajacy akcje wisla ...

jah1 | 2019-05-03
Przeczytana: 02 maja 2019

Książka dość przeciętna, a miejscami wręcz irytująca. Choćby dlatego, że autor z dumą podkreśla, jakie to prekursorskie dzieło popełnił, co prawdą nie jest.
Proszę zwrócić uwagę na rozdział dotyczący losów żydów w powojennej Polsce. Głównym źródłem jest niesławna postać - mister Gross, którego rewelacje dzieli od prawdy ocean plotek i pomówień, a powoływanie się na nie historykowi nie przystoi. Jeśli podobny poziom merytoryczny mają inne rozdziały, to proszę sobie samemu odpowiedzieć, jaką wartość ma taka lektura.
Szczerze odradzam!

AndrzejB | 2019-04-07
Przeczytana: kwiecień 2019

Pozycja konieczna.

Darkiz | 2018-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2018

"Dziki kontynent" to interesująca pozycja którą polecam ! Jest to analiza tego do czego doprowadziła przede wszystkim druga wojna światowa .Okrucieństwo które szerzyło się praktycznie wszędzie ,w mniejszym lub większym stopniu .Autor jest pod wrażeniem że świat jeszcze się podniósł po czymś takim ?To jest niewiarygodne !Lub jak ktoś woli cud ;)
Żyjemy w czasach wielkich zmian, przeobrażeń i wojen. Stajemy się świadkami wielu (już) codziennych konfliktów społecznym i międzynarodowych. Ciągle spotykamy się z terminem ?władza?, ?żądza wyższości?. Kojarzą nam się one z osiąganiem wytyczonych ścieżek tak, aby uzyskać dobre miano w świecie, czy stać się bogatszym i docenianym. Na zewnątrz wygląda to znośnie ? widzimy komiczne kłótnie między poszczególnymi władzami państwowymi, żałosne publiczne wytykanie błędów i wad przeciwnika, czy zwykłe spięcia między sąsiadkami z bloku. Całkowicie wygląda to wewnątrz...
Człowiek w swoich poczynaniach próbuje być lepszym od drugiego. W pewien...

Edyta | 2018-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2018

Książka niezwykle wartościowa i ważna. Jedna z ważniejszych pozycji w mojej biblioteczce. Historia której nie uczą w szkole ani nie pokazują w telewizji.

Moim zdaniem to co dzieje się teraz na świecie jest zdeterminowane tym co wydarzyło się w przeszłości nie znając historii własnego kraju i świata nie jesteśmy w stanie zrozumieć otaczającej nas rzeczywistości.
Szczególnie My Polacy mamy skłonność do zawłaszczania sobie historii II Wojny Światowej ta książka obrazuje tematykę II Wojny Światowej w dużo szerszym świetle i pokazuję że była to wojna totalna.
Pozycja obowiązkowa dla każdego pasjonaty historią i nie tylko

Olaf Koprowicz | 2018-08-17

Poza momentami w których wspomina (lub nie wspomina) o Polsce doskonałe studium. Polacy przedstawieni są tutaj niewiele lepiej niż Niemcy co poddaje w wątpliwość warsztat historyczny autora

haLina | 2018-03-23
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 23 marca 2018

Szalenie interesujący obraz Europy pierwszych powojennych lat. Nie do końca zgadzam się z wizją (wizjami) autora ale szczerze polecam do przeczytania.

Josi1968 | 2017-07-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 12 lipca 2017

Książka niewątpliwie nie dla wszystkich, bo potrafi zaboleć. Zwłaszcza nas, Polaków, którzy uważamy się wyłącznie za ofiary II wojny światowej. Jednak dla tych z naszych rodaków, którzy nie boją się przy lekturze myśleć, jest to pozycja, paradoksalnie, potwierdzająca bardzo mocno, że faktycznie byliśmy ofiarami - podobnie jak miliony Europejczyków, ale też tysiące Amerykanów... Bo wojna pozostawiła tragiczne rany w psychice - i to wszystkich, przez co łatwo było wczorajszym ofiarom stać się następnego dnia katami i oprawcami.
Lowe wskazuje też m. in . konsekwencje (zaledwie sygnalizując temat) wojny dla osób, które w trakcie jej trwania były dziećmi. Trudne strony poświęcone powojennym przesiedleniem dramatycznie obrazują, jak dużo każde państwo straciło na tych wydarzeniach - zwłaszcza w zakresie umiejętności tworzenia i życia w społeczeństwie wielokulturowym. Dlatego uważam, że choć często tezy Lowe'a bolą, to warto się z nimi zmierzyć, by choć trochę odkłamać wygodną dla niemal...

mak06 | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Znakomita i przerażająca zarazem. Trudno nam żyjącym w miarę bezpiecznym kraju wyobrazić sobie,jak kruchy jest pokój i jak łatwo zwykły, niczemu niewinny człowiek może się znaleźć w oku cyklonu. W książce "Dziki Kontynent" autor analizuje to, co działo się w Europie w ostatnich miesiącach II wojny światowej i później, kiedy wojna się skończyła. Straszny, okrutny to czas. Warto, żeby poznali tę książkę politycy z taką łatwością rozprawiający o wojnie.