Dyplomacja

2009-01-01
dyplomacja politologia stosunki międzynarodowe

Nie lubię autora, ale trzeba przyznać, że zna się na rzeczy

Nie lubię autora, ale trzeba przyznać, że zna się na rzeczy

Spodziewałem się więcej wnikliwości, a w tej książce można znaleźć nieścisłości historyczne

Z Kissingerem jest taki problem, że trzeba oddzielić wiedzę historyczną, uwikłania polityczne i wartościowanie w jego wypowiedziach.

Dla przykładu jego zrozumienie naszej części Europy bywa mizerne. Twierdzi na przykład, że Wrocław był niemieckim miastem. Tymczasem nie jest tajemnicą, że był polskim miastem już przed 10 wiekiem a okupowany przez Prusy był od 1741 do 1918 (177 lat, a w międzyczasie bywał jeszcze pod panowaniem czeskim). Taka to jego wiedza o regionie, według której kraje Europy Środkowo-Wschodniej istnieją tylko jako karty przetargowe dla zachodnich mocarstw i Rosji. Nie wie Kissinger zapewne, że wojna trzydziestoletnia do naszego regionu nie sięgała i była przez nas traktowana marginalnie, a dyplomacja dla niego istniała jedynie we Francji i Wielkiej Brytanii, a od Bismarcka również w Prusach. Ten sentyment i ignorancja przebijają się zresztą w jego dzisiejszych wypowiedziach (mimo stu lat na karku!).

Ciekawie zaczyna się dopiero kiedy przechodzi do historii najnowszej, a szczególnie zimnej wojny. Tutaj zaczyna się pasjonująca lektura, chociaż znowu zarzucić mu należy podwójne standardy. Otóż omawiając dzieje Europy Kissinger jest "realistą", czyli przedstawicielem tej szkoły politologów, którzy samozwańczo ogłaszają się jako bardziej merytoryczni i racjonalni, tylko dlatego że są cyniczni i mają wąskie horyzonty. Kiedy jednak przechodzi do historii USA, jak za dotknięciem magicznej różdżki staje się idealistą doszukującym się wszędzie altruizmu.

Mając powyższe na uwadze można bezpiecznie zabrać się do lektury, bo spojrzenie Kissingera na historię jest fascynujące i wiele nas uczy, nawet jeśli nie ma on monopolu na nieomylność.

To nie książka, a dzieło - klasyczne w swojej tematyce, fundamentalne. W twórczym dorobku Kissingera bodajże najważniejsze.

Zastanawiam się, do kogo w szczególności powinno być adresowane to opracowanie - politologów? historyków? dziennikarzy?

Bo, oczywiste, że każdy, kto interesuje się polityką międzynarodową, powinien to dzieło znać, nawet jeśli nie podziela realizmu czy neorealizmu jako metody interpretacji i uprawienia polityki międzynarodowej. Czytać i znać Kissingera jest sprawą niezbędną, aby rozumieć, co dzieje się na scenie międzynarodowej.

W sensie filozoficznym czy teorii stosunków międzynarodowych widać, że Kissinger albo pozostał wierny swoim dogmatom z lat młodości, albo ugrzązł na poziomie interpretacji systemu wiedeńskiego (święte przymierze czyli równowaga).

Jeśli chodzi o język opracowania, czuje się, że Kissinger wychował się w Niemczech; to ten sam trochę ciężkawy język, co klasyków filozofii. Być może osoby, wychowane na SMSach i tanich powieściach kryminalnych, będą miały problemy z percepcją tego języka, lecz - podejrzewam - akurat oni po "Dyplomację" nie sięgną.

Mimo objętości muszę przyznać, że książka wciąga i przez większość czasu byłem zafascynowany jak autor dokonuje analizy wydarzeń i czynów polityków. Pozycja warta przeczytania, dzięki niej widać, że nie wszystkie decyzje podejmowane są zgodnie z racją stanu czy realpolitik, ale również znaczący wpływ na ludzi mają ich cechy indywidualne.

Książka ciężka z przydługimi wielokrotnie złożonymi zdaniami, tracącymi sens w połowie. Niezachowana , zachwiana spójność myśli i logiki. Nie wiem czy jest to kwestia tłumaczenia czy zwykła grafomańska potrzeba zapełnienia ponad 900 stron. Ciężko utrzymać sens przekazu. Jak dla mnie… męczarnia. Odkładam na półkę po przeczytaniu 500set stron.

No jest to kolubryna, którą bardzo dobrze się czyta i niezmiernie miło mi jest polecić!

Znakomita książka ukazująca złożoność zagadnienia.

Znakomita książka ukazująca złożoność zagadnienia.

Oczywista pozycja na półce "must read" . Lekko stronnicza, amerykańska narracja, ale come on, autor przez taką perspektywę widział wszystkie te wydarzenia. Przez 920 stron nie czułem nudy.

Książka o tyle wyjątkowa, że nie pisana przez "tylko" kolejnego badacza, a praktyka, ale może stąd też do pewnego okresu powinniśmy wyrobić sobie rezerwę, gdy mowa o działaniach wspomnianego Kissingera? Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto chce się zaznajomić z politologią, stosunkami międzynarodowymi, zwłaszcza XX wieku (chociaż też bardzo ładne nawiązania do Richelieu, czy Bismarcka, jak na taką klasykę przystało!).

• Polityka
  • Do kupienia