H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu

Okładka książki H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu
Michel Houellebecq Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum publicystyka literacka, eseje
132 str. 2 godz. 12 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Fortuna i fatum
Tytuł oryginału:
H.P. Lovecraft. Contre le monde, contre la vie
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
132
Czas czytania
2 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374142854
Tłumacz:
Jacek Giszczak
Tagi:
Lovecraf
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
299 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
705
289

Na półkach:

Opinia pochodzi z:
http://plejbekpisze.blogspot.com/

„Kto kocha życie, nie czyta” czyli literatura ucieczką cierpiętnika

Bardzo osobisty, trochę emocjonalny, całkowicie nienaukowy wywód jednego z moich ulubionych pisarzy na temat twórczości człowieka, który trochę mną zawładnął w listopadzie. Houellebecq wyraźnie zaznacza, że jest zafascynowany Lovecraftem, jego filozofią i twórczością. W twórcy „Zewu Cthulhu” widzi obsesyjnego rasistę, człowieka mocno aspołecznego, nienawidzącego świata i życia we wszystkich jego przejawach, trochę odciętego od rzeczywistości i mającego we wzgardzie „realizm” – czyli przyziemne sprawy, przyziemne problemy, przyziemną literaturę. Samotnik z Providence jest w pewnym momencie porównany do samotnika z Królewca – zarówno Lovecraft i Kant mieli, według Houellebecqa, poważne aspiracje, aby wznieść się ponad ludzkość. Kosztem własnego, spędzonego na walce z prozą „realizmu”, życia.

Nie twierdzę, że Houellebecq się myli (mam zamiar szczegółowo zapoznać się z cegłą Joshiego i zweryfikować jego tezy – zwłaszcza na temat rasizmu, który według Houellebecqa był i jest mocno niedoceniany, jeśli chodzi o wpływ na twórczość Lovecrafta), jednak według mnie kładzie zbyt duży nacisk na te właśnie aspekty, zbyt mocno próbuje interpretować twórczość Lovecrafta przez pryzmat wydarzeń z życia autora. I chyba za bardzo chce widzieć w Lovecrafcie mizantropa, nihilistę i pesymistę, uciekającego od życia niczym Diuk des Esseintes z "Na wspak" Huysmansa.

Przeczytałem / powtórzyłem vesperowe zbiory i tylko na ich podstawie, tylko z pobieżną, wikipediową znajomością biografii Lovecrafta, mogę stwierdzić, że nie widzę tego w aż tak jaskrawych barwach. Na inne rzeczy zwracam uwagę. Tym bardziej esej Houellebecqa znajduję ciekawym i godnym uwagi. Na zasadzie może nie tyle przeciwieństwa, co innego spojrzenia, pozwolił mi usystematyzować własne wnioski i przemyślenia. Czy słuszne – jeszcze do końca nie wiem.

Wiem natomiast na pewno, że drugie czytanie Houellebecqa (a będzie takowe, bo jednorazowe przejście przez jego twórczość to zdecydowanie za mało) odbędzie się trochę z Lovecraftem i jego filozofią w tle. Filozofią nie mizantropa, nihilisty czy pesymisty, ale w jego własnym odczuciu – realisty.

Stephen King napisał wstęp do eseju. Nie wiem w sumie po co, nie napisał tam o niczym istotnym – ale może jego wstępy głównie na tym polegają. Zauważyłem też, że do pisarzy, "którzy ulegali wpływom Lovecrafta i jego snom", zalicza (obok Blocha, Derletha, Ellisona czy Campbella) również Williama H. Hodgsona. No, chyba tu się trochę pomylił.

Opinia pochodzi z:
http://plejbekpisze.blogspot.com/

„Kto kocha życie, nie czyta” czyli literatura ucieczką cierpiętnika

Bardzo osobisty, trochę emocjonalny, całkowicie nienaukowy wywód jednego z moich ulubionych pisarzy na temat twórczości człowieka, który trochę mną zawładnął w listopadzie. Houellebecq wyraźnie zaznacza, że jest zafascynowany Lovecraftem, jego filozofią...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    592
  • Chcę przeczytać
    534
  • Posiadam
    185
  • Ulubione
    13
  • Biografie
    13
  • Teraz czytam
    11
  • Chcę w prezencie
    7
  • 2012
    6
  • 2021
    6
  • 2014
    5

Cytaty

Więcej
Michel Houellebecq H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu Zobacz więcej
Michel Houellebecq H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także