Melancholia sprzeciwu

Wydawnictwo: W.A.B.
Az ellenallas melankoliaja
Melancholia, sprzeciwu
nunachopin

Do małego środkowoeuropejskiego miasteczka przybywa trupa cyrkowa z największym na świecie (wypchanym) wielorybem oraz enigmatyczną postacią Księcia. Cyrk budzi niepokój miejscowych. Mieszkańcy z trwogą śledzą złowróżbne znaki na niebie i ziemi, mówi się o zagładzie, końcu świata, sądzie ostatecznym. W tej pełnej napięcia surrealistycznej scenerii rozwija się przyjaźń Esztera, emerytowanego...

W tej pełnej napięcia surrealistycznej scenerii rozwija się przyjaźń Esztera, emerytowanego dyrektora miejscowej szkoły muzycznej, oraz Janosa Valuski, młodego roznosiciela gazet, uważanego przez innych za nieszkodliwego dziwaka. Ich losy, a także historię obracającego się w ruinę miasta, naznaczy wkrótce najazd tajemniczych wandali i brawurowa akcja wojska. Przestają świecić latarnie, na chodnikach zalegają sterty śmieci, a po ulicach grasują watahy bezpańskich kotów. Czy mieszkańców czeka zagłada? Czy odzyskają ład i porządek? A jeśli tak, co dalej?
Melancholia sprzeciwu jest zarówno traktatem filozoficznym, jak i brawurowo napisaną powieścią. Wydarzenia toczą się wartko, a niezwykle plastyczne opisy budują niezapomniany, groteskowy nastrój opowieści. Krasznahorkai łączy pietyzm dla szczegółu z wizjonerskim rozmachem, subtelny dyskurs filozofii z rozmaitymi potocznymi odmianami języka. Powstał utwór wielowarstwowy, mądry oraz – mimo odległej daty premiery – aktualny i uniwersalny.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

Leszczu | 2014-02-13

Jeśli by zaczynać poznawanie twórczości Krasznahorkaia (tej przetłumaczonej na polski), to myślę, że rzeczywiście wrażenie mogłoby być lepsze. Czytałem wcześniej "Szatańskie tango", nawet obejrzałem połowę adaptacji filmowej, więc niejako podświadomie porównywałem obie pozycje. I widziałem sporo podobieństw. Przygnębiający klimat, choć nie aż tak bardzo, jak Tango. Podobna próba oderwania się od świata - choć tutaj "przyjemniejsza", jeśli tak można to określić: tak samo świadome, jak Doktora, ale mniej odpychające, jednak mimo wszystko. Życie na krawędzi - ale nie intensywne, a wegetujące; przeczucie, że Coś się musi wydarzyć. I się wydarza, tylko czy to przypadek? Czy może został zrealizowany pewien diabelski plan?
Nie wiem, czy po dwóch pozycjach można mówić, że i w innych pozycjach Autor pisze tak samo: długimi, rozbudowanymi zdaniami, bez akapitów, bez wyodrębniania dialogów (no, z jednym wyjątkiem). Specjalny zamysł Autora, mnie odpowiada, choć czasem trzeba się wczytać drugi,...

małypancernik | 2014-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Barwna historia i jeszcze barwniejsze postaci opisane trudnymi (bo złożonymi) zdaniami. Czyta się długo, acz z przyjemnością.

ouLIPOgram | 2011-08-05

Mniej zajmująca od tanga...

Filip | 2016-10-16
Izabela Horbik | 2016-08-02
Wojt | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016
László Krasznahorkai laureatem Man Booker International Prize 2015

Węgierski pisarz László Krasznahorkai został tegorocznym laureatem Man Booker International Prize. Tę prestiżową nagrodę literacką przyznano w tym roku po raz szósty. Jej wcześniejszymi laureatami są m.in. Alice Munro, Philip Roth i Lydia Davis.