Czy wiesz, co jesz? Poradnik konsumenta, czyli na co zwracać uwagę, robiąc codzienne zakupy

Wydawnictwo: Publicat
978-83-245-1702-2
mantra

Wyjątkowy poradnik dla każdego, kto udaje się na zakupy i chce być świadomym co warto kupić a co należy omijać! Masło, mleko, chleb. Codzienny koszyk z zakupami. Tylko czy to, co do niego wrzucamy, jest zdrowe? Warte swojej ceny? Czy tak odżywcze, jak mówi reklama? Nasze autorki przejrzały wszystkie półki z żywnością w sklepach i supermarketach. Sprawdziły jakość wędlin, przekopały chłodnie z...

Nasze autorki przejrzały wszystkie półki z żywnością w sklepach i supermarketach. Sprawdziły jakość wędlin, przekopały chłodnie z mrożonkami, oceniły jakość warzyw i owoców, zważyły żywność light i spróbowały, co pysznego wysmażył nam fast food. Dzięki temu powstał rewelacyjny poradnik, w którym podpowiadają, jak wybierać najzdrowsze produkty w najlepszych cenach.

Wskazują składniki niebezpieczne i bezwartościowe. Informują, jakim hasłom nie wierzyć i na które napisy na opakowaniach zwracać uwagę. Przede wszystkim jednak bezlitośnie obnażają sztuczki speców od marketingu i reklamy.

Mary | 2013-03-12
Przeczytana: 12 marca 2013

bardzo dobra książka, zdecydowanie lepsza niż program w TV, w którym pani Bosacka robi z siebie pośmiewisko. Nie rozumiem po co te przebieranki, zupełnie jakby program był dla idiotów, którzy bez tego nie zrozumieją przekazu. Strasznie irytujące. Ale książce nie mam praktycznie nic do zarzucenia :)

Karo | 2012-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2012

Książkę kupiłam właściwie z ciekawości co tam pisze ciekawego Profesor Zdrówko, właściwie ręką Bosackiej, niż by czerpać wiedzę z tej pozycji (studiuje dietetykę, więc te tematy nie są mi obce).

Muszę powiedzieć,że czasami aż robiłam wielkie oczy ze zdziwienia na jakieś rewelacje. Najbardziej w pamięć wryła mi się "kawa powiększająca piersi", takich rewelacji było sporo o różnych produktach, a do żadnej jakiegokolwiek źródła czy badań, co bardzo mnie rozczarowało...

Zadziwiające były też umiejętności liczenia autorek. "Latte z dodatkiem mleka odtłuszczonego miała 71 kcal.... natomiast z mlekiem pełnotłustym - nawet 400!"
Jakim cudem?! Różnica między mlekiem odtłuszczonym, a pełnym to 1-2% zawartości tłuszczu, czyli przy dobrych wiatrach w 100 ml pełnego mleka mamy 18 kcal więcej. Skąd te 400? Nie wiem, ale bardzo mnie denerwują takie błahostki, bo cała wypowiedź staje się pod ich wpływem mniej wiarygodna.

Uważam też, że układ mógł być lepiej przemyślany. O ile podzielenie...

Justyna | 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Świetna książka. Oglądałam również program z Katarzyną Bosacką i zdecydowanie wybieram książkę. W programie nie podoba mi się styl jego prowadzenia, te wszystkie przebieranki, ton rozmów, jakby z widza robili idiotę. Natomiast informacje w książce są bardzo przejrzyste, ciekawie opisane,napisane łatwym językiem. Produkty są fajnie podzielone na główne posiłki tak, że można wszystko szybko znaleźć będąc nawet w trakcie zakupów ;) Polecam każdemu, kto się interesuje zdrowym odżywianiem a także jeśli chce wiedzieć jak nasza żywność jest przetwarzana.

Basia_Pelc | 2016-04-21

Pełny tekst tutaj:

Rzadko czytam jakiekolwiek poradniki, ale ostatnimi czasy zaczynam się do nich przekonywać - w szczególności, jeżeli natrafię na tak wyczerpującą publikację jak "Czy wiesz co jesz? Poradnik konsumenta, czyli na co zwracać uwagę, robiąc codzienne zakupy".

Książka jest po prostu genialna. Czytając o niektórych produktach, np. o mleku lub miodzie byłam w "ciężkim" szoku.

Zaczęłam pić mleko - wcześniej wmawiałam sobie, że jest obrzydliwe w smaku i nie warte mojej uwagi. Wybierałam wtedy tylko kefiry, jogurty, twarogi i sery, a mleko, bardzo niesłusznie, omijałam szerokim łukiem. Na szczęście od kilku dni pogodziłam się z nim i wcale tego nie żałuję. Ono jest naprawdę smaczne!

Okazało się, że miód, który kupuję, jest rzeczywiście miodem, a nie sztucznym miodem - dzięki radom autorek przeprowadziłam jeden z dwóch testów, który to potwierdził. Niestety okazuje się, że mój miód to...

eMka_Bezunia | 2015-04-05

Włosy dęba stają i gęsia skórka... Chyba wciąż jestem w lekkim szoku po przeczytaniu tej książki. Chociaż wcześniej już zerkałam na etykiety teraz przyjrzę się dużo dokładniej ( choćbym miała skorzystać z lupy!) co stoi na sklepowych półkach. Książkę WARTO przeczytać...a nawet mieć w domku...POLECAM.

Patton | 2014-07-22
Przeczytana: lipiec 2014

Książka jak najbardziej warta polecenia tym bardziej, że chyba każdy z nas już widział p. Bosacką w 'akcji". W publikacje tej jest dużo informacji co też producenci próbują przemycić w sowich produktach tak by wszystko było zgodne z prawem. Ale już nie koniecznie z napisem na produkcie sugerującym zupełnie co innego - oczekiwaniem konsumenta. Zawarto również cenne informacje o poszczególnych produktach - ich działaniu, potwierdzonym dobroczynnym wpływie na nasz organizm. Na końcu książki zamieszczono ściągawkę z Eee tam dodatkami do żywności.

roteerde | 2011-01-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Podsumowanie: Jeżeli poszukujesz przewodnika po zakupach w supermarkecie to trafiłeś właśnie na idealną książkę.
Książka mówi o spożywczych zakupach z jakimi stykamy każdego dnia. Jest ona podzielona na rozdziały związane z posiłkami: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Każdy rozdział ma swój podrozdział. Dla śniadania mamy np. kawę, mleko, jajka, chleb, smarowidła itp. Jak najbardziej łatwo się w niej odnaleźć.
W każdym podrozdziale przeczytamy podstawowe fakty dotyczące żywności: na co zwrócić uwagę w sklepie, na jakie uważać hasła reklamujące bądź na opakowaniach, o badaniach naukowych oraz mitach jakie utarły się na temat konkretnej żywności. Kopalnia wiedzy.
Na dodatek jest ona przedstawiona w bardzo przystępny, mało naukowy sposób.
Autorki prezentują nam sztuczki sklepikarzy, udowadniają nam nasze błędne myślenie o niektórych produktach, i pokazują jak zdrowiej się odżywiać, bez uszczerbku na naszym portfelu. Ja jestem bardzo miło zaskoczona tą...

Figunia33 | 2014-05-28
Przeczytana: 10 maja 2014

Rewelacja! Wreszcie znalazłam poradnik, który ma wszystko, czego potrzebuję zarówno od strony technicznej jak i zawartości merytorycznej, czyli to, czego chciałabym się dowiedzieć o jedzeniu:
- sensowny podział na kategorie,
- indeks,
- spis E-dodatków,
- prosty przejrzysty układ tekstu,
- wyróżnienia kolorem najważniejszych treści,
- wartość kaloryczna poszczególnych kategorii produktów,
- zalecane spożycie,
- opis produktów, czasem klasyfikacja, czasem historia,
- rubryka "Prawdy i mity",
- zalecenia na co zwracać uwagę na zakupach, które produkty wybierać, a które nie i dlaczego, a na koniec
- jak zastąpić sztuczną chemiczną żywność własnymi wytworami.
W tej książce znajdziecie nawet przepisy na szynkę czy domowej roboty jogurt! A na dodatek napisane lekko, zabawnie, czyta się wyśmienicie, szybko i z poczuciem, że wynosi się bardzo przydatną wiedzę.
Świetne jest również to, że ten poradnik nie lansuje żadnej nowej diety, ani nie hołduje żadnej ideologii. Autorki są...

figlarna24 | 2013-06-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 29 czerwca 2013

O książkach, które propagują zdrowe odżywianie, styl życia i zmianę dotychczasowych niechlubnych przyzwyczajeń na te, które sprzyjają lepszej kondycji fizycznej, jak i emocjonalnej , możecie u mnie przeczytać sporo. Po prostu , to mnie interesuję i wciąż szukam nowych wskazówek osób mądrzejszych ode mnie w tym temacie.

A, że jeśli chodzi o wskazówki żywieniowe najbardziej ufam polskim ekspertom , znawcom tematu i zafiksowanym osobom, podobnych do mnie, i zawsze chętnie sięgnę po taką pozycję w polskim wydaniu.
Dlatego logiczne wydaje się fakt, że odwiedzając moją ulubioną księgarnię nie mogłam przejść obok pozycji "Czy wiesz co jesz? Poradnik konsumenta, czyli na co zwracać uwagę, robiąc codzienne zakupy" Katarzyny Bosackiej oraz tzw. Profesor Zdrówko, czyli Dr.hab.n.med. Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej.

Jeśli nie znacie pań, to być może chociaż kojarzycie ich twarze z programu "Czy wiesz co jesz" emitowanego na kanale TVN STYLE. Ja ten program bardzo lubię i cenię...

kinkiet | 2015-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2015

Tę książkę powinien przeczytać każdy! Pełna jest bowiem ciekawych, acz rzadkich informacji, które muszą być powszechnie znane. Nie ma przecież bardziej podstawowej materii, dotykającej każdego z nas niż jedzenie. Dzięki niej dowiedziałam się m.in., że mój ulubiony pasztet drobiowy z kurczakiem nawet na jednej fermie nie był, a sól odpowiedzialna jest za odkładanie się kilogramów. Biorąc pod uwagę fakt, iż cena tej pozycji jest niewielka byłaby ona idealna, ale niestety chyba w związku z tą niską ceną, nie zadbano o szatę graficzną. Ta, którą nam zaserwowano jest mało przejrzysta i nudna. W efekcie powoduje, że niewiele się z tego poradnika zapamiętuje, a chyba autorom powinno zależeć na tym by wynieść z niego jak najwięcej? Jakże by całość ubarwiły zdjęcia, wykresy itp. Tym samym program wciąż jest niezastąpiony i bogatszy w informacje, ale książkę dobrze nabyć.
P.S. Dzięki tej książce jestem na diecie. Podobno po trzech miesiącach omijania cukru organizm "oducza się"...