Kalendarzyk niemałżeński

Wydawnictwo: Znak Literanova
rozmowy, kobiety, feminizm
inne
Ag2S

Paulina Młynarska i Dorota Wellman zapraszają do świata kobiecych spraw. Pogadajmy o tym, co dla nas ważne! Najlepiej z czerwonym winem albo z kawałkiem czekoladowego ciasta, które na pewno nie pójdzie nam w biodra. Kalendarzyk niemałżeński to pochwała kobiecej przyjaźni, szczere rozmowy i bardzo osobiste listy. Paulina i Dorota nie boją się żadnego tematu: rozmawiają o facetach i dzieciach,...

Paulina i Dorota nie boją się żadnego tematu: rozmawiają o facetach i dzieciach, o swoich lękach i błędach, straconych szansach i przeszłych miłościach. O piekle, które kobiety gotują kobietom i o tym, co kobiety lubią gotować swoim facetom.
Kalendarzyk niemałżeński to książka, która powinna trafić do rąk każdej Polki – matki i singielki, feministki i tradycjonalistki, perfekcyjnej i trochę mniej doskonałej pani domu.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3712,Kalendarzyk-niemalzenski

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 787

Niezbędnik każdej kobiety

Całe moje otoczenie bliższe i dalsze doskonale wie, że należę do gatunku czytającego. Często zdarza się, że niektórzy pytają, jaką książkę zabrać na wakacje lub jaką kupić znajomym na prezent. Od dziś mam „pewniaka” dla wszystkich moich znajomych kobiet. Drodzy Panowie, drogie ciocie, babcie, koledzy i znajomi dla każdej Kobiety (przez duże K) od dziś kupujemy „Kalendarzyk niemałżeński” Doroty Wellman i Pauliny Młynarskiej. Zaręczam głową, a nawet ręką, że prezent będzie trafiony, mało tego, ja jestem przekonana, że każda Kobieta powinna tę książkę przeczytać, koniecznie!

Dawno (a nawet bardzo dawno, a może nigdy?) nie czytałam tak doskonałej książki dla kobiet, napisanej przez kobiety. Duet jak dla mnie idealny. Spojrzenie na świat obu Pań jakby nieco odmienne, a jednak jak się okazuje, wcale nie dwubiegunowe. Poruszają sporo tematów, począwszy od tych bardzo ważnych, a skończywszy na zwykłym plotkowaniu, a nawet wymienianiu się przepisami kulinarnymi. Feminizm, wychowywanie dzieci, gotowanie, przyjmowanie gości, seks, życie w związku i samemu – te i wiele innych ważnych spraw, obie Panie obnażają ze stereotypów i zaściankowych zachowań. Pokazują nam czytelniczkom, że jednak można pogadać o wszystkim z wielką klasą, czerpiąc przyjemność z wymiany poglądów.

No cóż, Pani Dorota ma już doświadczenie w pisaniu listów na potrzeby książki, ale Pani Paulina poradziła sobie równie dobrze. Styl pisania, a raczej rozmowy urzekł mnie. Czułam się jakbym rozmawiała z moją przyjaciółką, tylko nie zawsze mamy okazję o tak fajnych sprawach pogadać, a szkoda!

Bywały momenty w moim życiu, w których byłam zła na fakt, że jestem kobietą. Po zamknięciu książki jestem dumną kobietą. Trudno jest być prawdziwą kobietą, ale dzięki tak wspaniałym Paniom człowiekowi jest jakby lżej i nabiera pewności, że nie trzeba uczestniczyć w maratonie po trendy zachowania, najlepiej jest pozostać sobą.

Iwona Migowska

Iguana | 2019-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2019

Ciekawe rozmowy na kobiece tematy, wymiana listów dwóch przyjaciółek, dziennikarek. Książka dla każdej Polki, a może i też dla ich mężczyzn. Czyta się bardzo lekko. Jak to dobrze, że ten nasz kraj nie zwariował do reszty i w Polsce są jeszcze takie kobiety.

Dorota | 2019-01-18
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Świetna książka dla kobiet. Sporo przepisów, sporo refleksji, porównań spojrzenia na te same problemy obu pań. Polecam zdecydowanie.

Viola Bu | 2018-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 23 października 2018

Dorotę Wellman znam z telewizji jako fajną babkę. O Dorocie Młynarskiej wiedziałam tylko, kim był jej ojciec. Tym bardziej i coraz bardziej zaintrygowana wczytywałam się w przedstawiane przez obie panie poglądy. I obie okazują się cudownie mądrymi życiowo i inteligentnymi kobietami.
W książce „Kalendarzyk niemałżeński” napisanej w firmie korespondencji wypowiadają się one nie tylko na tematy damsko-męskie, jak sugeruje tytuł, ale na ogólnoludzkie. Oczywiście z punktu widzenia kobiety, ale... nie jeden mężczyzna mógłby brać przykład ze zdroworozsądkowości Młynarskiej i Wellman. I choć z kilkoma poglądami zawartymi w poradniku nie zgadzam się, to cenię dziewczyny za życiową odwagę.
Tak trzymać!

tysya | 2018-06-19
Na półkach: Przeczytane, 💙 2018
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Bardzo dobra, lekka książka dla kobiet - idealna na wolny wieczór :) Lubię obie Panie, także lektura dla mnie była bardzo przyjemna.
Książka ma formę korespondencji dwóch współczesnych kobiet, które wymieniają się poglądami na temat wielu bieżących spraw - samotnego macierzyństwa, roli kobiet w społeczeństwa, bywania na ściankach, kuchni i wielu innych. Chyba najbardziej spodobały mi się rozdziały dotyczące świąt - może dlatego, że sama bardzo lubię ten okres w roku 😉 🎅 🎄 🎁

| 2018-03-24
Przeczytana: 2016 rok

Nie byłam w stanie tego czytać. Ale Panią Dorotkę Wellman uwielbiam nadal.

Beata | 2018-03-05

Długo nie miałam wyrobionej opinii o obu paniach, bo rzadko oglądam telewizję. Ale muszę przyznać, że coraz bardziej zyskują sobie moją sympatię. Moje poglądy na wiele spraw są zbieżne z poglądami obu dziennikarek.
Kobiety dla kobiet - polecam!

LauraK | 2018-01-26
Przeczytana: 19 stycznia 2018

Cudowna książka o wszystkim i o niczym. Bardzo dobra do odprężenia się po całym dniu. Podejście obu Pań do życia godne naśladowania. Ciepłe, przyjazne osoby z pewnym spojrzeniem na świat. Książka sprzyja refleksji nad współczesnymi sprawami, zwracam uwagę na ważne tematy społeczne, a czasami relaksuje i wzbudza apetyt. Polecam

panipudelkowa | 2017-07-28
Przeczytana: lipiec 2017

Przeczytałam. Pochłonęłam.
Dalej lubię p. Dorotę, a p. Paulinę zaczynam lubić bardziej. Momentami nawet zastanawiałam się czy jestem feministką (?!) albo czy nie powinnam nią zostać.
W listach, które do siebie piszą, znajdują się przepisy, po których staję się głodna. W innych zaczynam zastanawiać się nad własnych życiem.
Książkę czyta się lekko, choć nie wszystkie poruszane w niej sprawy lekkie są.
Polecam!

Agnieszka | 2017-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2017
Przeczytana: 22 marca 2017

Książka na wieczór, nie zmuszająca do refleksji, ale często zwracająca uwagę na aktualne problemy kobiet, celebrytek i kobiet show biznesu.
Czasem nie mogłam się pozbyć wrażenia, że serdeczność była nieszczera, a pisanie listów wymuszone właśnie na cele książki.
Odnoszę też wrażenie, że Panie nie otworzyły się w równym stopniu.

EratoCzyta | 2017-02-15
Przeczytana: styczeń 2017

Paulina Młynarska i Dorota Wellman- czy jest ktoś kto nie zna tych Pań?
Obie możemy kojarzyć chociażby z wspólnie prowadzonego programu „Miasto kobiet” gdzie poruszają ważne i często kontrowersyjne tematy, o których rozmawiają ze swoimi gośćmi.
Tak jak w programie, tak też w książce „Kalendarzyk niemałżeński” jesteśmy świadkami bardzo pouczających i trafnych spostrzeżeń, ale również różnych opinii i dyskusji na poruszone tematy.

Książka napisana jest w formie rozmowy pani Pauliny i pani Doroty poprzez pisane do siebie listy. W dodatku lektura podzielona jest na pory roku, a każdy rozdział to wymiana zdań na inny temat.
Rozmowy prowadzone są o całkiem błahych rzeczach, takich jak czekolada, wiek kobiety, wróżki, plotki czy też czytanie i audiobooki, ale również o bardziej istotnych i kontrowersyjnych jak feminizm, niezależność kobiet, edukacja seksualna, polityka i starość.
Jako ciekawostkę dodam, że znajdziemy w tej książce kilka bardzo łatwych, szybkich i ciekawych przepisów,...