Kalendarzyk niemałżeński

Wydawnictwo: Znak Literanova
rozmowy, kobiety, feminizm
Inne
Ag2S

Paulina Młynarska i Dorota Wellman zapraszają do świata kobiecych spraw. Pogadajmy o tym, co dla nas ważne! Najlepiej z czerwonym winem albo z kawałkiem czekoladowego ciasta, które na pewno nie pójdzie nam w biodra. Kalendarzyk niemałżeński to pochwała kobiecej przyjaźni, szczere rozmowy i bardzo osobiste listy. Paulina i Dorota nie boją się żadnego tematu: rozmawiają o facetach i dzieciach,...

Paulina i Dorota nie boją się żadnego tematu: rozmawiają o facetach i dzieciach, o swoich lękach i błędach, straconych szansach i przeszłych miłościach. O piekle, które kobiety gotują kobietom i o tym, co kobiety lubią gotować swoim facetom.
Kalendarzyk niemałżeński to książka, która powinna trafić do rąk każdej Polki – matki i singielki, feministki i tradycjonalistki, perfekcyjnej i trochę mniej doskonałej pani domu.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3712,Kalendarzyk-niemalzenski

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Niezbędnik każdej kobiety

Całe moje otoczenie bliższe i dalsze doskonale wie, że należę do gatunku czytającego. Często zdarza się, że niektórzy pytają, jaką książkę zabrać na wakacje lub jaką kupić znajomym na prezent. Od dziś mam „pewniaka” dla wszystkich moich znajomych kobiet. Drodzy Panowie, drogie ciocie, babcie, koledzy i znajomi dla każdej Kobiety (przez duże K) od dziś kupujemy „Kalendarzyk niemałżeński” Doroty Wellman i Pauliny Młynarskiej. Zaręczam głową, a nawet ręką, że prezent będzie trafiony, mało tego, ja jestem przekonana, że każda Kobieta powinna tę książkę przeczytać, koniecznie!

Dawno (a nawet bardzo dawno, a może nigdy?) nie czytałam tak doskonałej książki dla kobiet, napisanej przez kobiety. Duet jak dla mnie idealny. Spojrzenie na świat obu Pań jakby nieco odmienne, a jednak jak się okazuje, wcale nie dwubiegunowe. Poruszają sporo tematów, począwszy od tych bardzo ważnych, a skończywszy na zwykłym plotkowaniu, a nawet wymienianiu się przepisami kulinarnymi. Feminizm, wychowywanie dzieci, gotowanie, przyjmowanie gości, seks, życie w związku i samemu – te i wiele innych ważnych spraw, obie Panie obnażają ze stereotypów i zaściankowych zachowań. Pokazują nam czytelniczkom, że jednak można pogadać o wszystkim z wielką klasą, czerpiąc przyjemność z wymiany poglądów.

No cóż, Pani Dorota ma już doświadczenie w pisaniu listów na potrzeby książki, ale Pani Paulina poradziła sobie równie dobrze. Styl pisania, a raczej rozmowy urzekł mnie. Czułam się jakbym rozmawiała z moją przyjaciółką, tylko nie zawsze mamy okazję o tak fajnych sprawach pogadać, a szkoda!

Bywały momenty w moim życiu, w których byłam zła na fakt, że jestem kobietą. Po zamknięciu książki jestem dumną kobietą. Trudno jest być prawdziwą kobietą, ale dzięki tak wspaniałym Paniom człowiekowi jest jakby lżej i nabiera pewności, że nie trzeba uczestniczyć w maratonie po trendy zachowania, najlepiej jest pozostać sobą.

Iwona Migowska

Katherina87 | 2016-11-06

Paulina i Dorota nie boją się żadnego tematu: rozmawiają o facetach i dzieciach, o swoich lękach i błędach, straconych szansach i przeszłych miłościach. O piekle, które kobiety gotują kobietom, i o tym, co kobiety lubią gotować swoim facetom.

Jak same autorki twierdzą piszą do siebie i do innych kobiet- młodych, starych, bogatych i biednych. Piszą też do ich partnerów, bo chcą by zrozumieli. Są w taki wieku, że nie muszą się już rumienić, owijać w bawełnę, zasypiać gruszek w popiele. Doświadczyły, wychowały, zbudowały, zburzyły, straciły i umieją cenić.
Piszą o lękach, błędach, pasjach, dzieciach, mężczyznach, ulubionych potrawach, książkach, filmach, kosmetykach,...

moribound | 2015-05-23
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2015
Przeczytana: 21 maja 2015

Ostatnio znalazłam się na małym życiowym zakręcie, pewne zdarzenia zwyczajnie mnie przerosły. Szukałam czegoś, chociaż sama nie wiedziałam czego dokładnie. Potwierdzenia, dystansu, powrotu do równowagi. Przypadek sprawił że zaczęłam czytać „Kalendarzyk niemałżeński” i dostałam dokładnie to czego potrzebowałam a nawet więcej. Niby nic odkrywczego tu nie ma. Żadnych błyskotliwych refleksji, żadnej rewolucji światopoglądowej czy emocjonalnego trzęsienia ziemi. Po prostu normalne i zdroworozsądkowe spojrzenie na różne sprawy, ale czasem właśnie potwierdzenia własnej normalności potrzebujemy.

W trakcie czytania mogłam na niektóre zdarzenia spojrzeć z innej perspektywy i zaczęłam lepiej rozumieć pewne sprawy, a przede wszystkim to, że najważniejsza jest szczerość wobec samej siebie. „Kalendarzyk niemałżeński” to szczery, bezkompromisowy, odważny i nie nadęty zestaw wskazówek, jak być kobietą szczęśliwą. O potrzebie szacunku do samej siebie, asertywności, wolności i spełnieniu.

Gorąco...

Agnieszka | 2013-08-06
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Nie ma tu się co rozpisywać. Tematy poruszane w tej książce są bardzo prawdziwe i na czasie, w wielu wypowiedziach widzę odbicie lustrzane mojego życia i moich bliskich. Są one niezwykle trafione. Z niektórymi poglądami zgadzałam się bardziej a z innymi mniej. Na koniec dodam, że ta książka dała mi do myślenia i motywację żeby coś zmienić w moim życiu...

Joanna | 2013-07-15
Przeczytana: czerwiec 2013

Pewnego dnia Paulina Młynarska - aktorka, dziennikarka radiowa i telewizyjna spotkała Dorotę Wellman - również dziennikarkę, prezenterkę i producentkę programów telewizyjnych i radiowych. Miały razem poprowadzić w jednej ze stacji telewizyjnych wspólny program, nastawiony przede wszystkim na kobiecą część widowni. Obie do pomysłu podchodziły jak do jeża. Obie się tej współpracy obawiały. Podjęły jednak wyzwanie, które zaowocowało całkiem ciekawym programem telewizyjnym, fajną kobiecą przyjaźnią i w końcu osobistą i bardzo kobiecą książką pt. Kalendarzyk niemałżeński.

Kobiety uwielbiają rozmawiać ... zawsze i wszędzie. Jestem kobietą więc wiem, co mówię. Lubię mówić także na piśmie... więc piszę bloga. Czasem jednak trudno zacząć. Niby jest pomysł jak opowiedzieć o książce, ale ... No właśnie. Zacznę więc od zabawy słownej, którą zaproponowały autorki...

"Gdy dziennikarz lub dziennikarzyna nie ma pomysłu na wywiad, prosi o dokończenie zdania.
Uwielbiamy to, więc zrobiłyśmy sobie...

zosia_bm | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Polecam. Mimo dojrzałego wieku, nad wieloma teoriami obu dziennikarek pochyliłam się. Oczywiście nie wszystkie przyjmuję, nie z wszystkimi poglądami się zgadzam. Poznawszy obie dziennikarki ( o ile to możliwe w tak krótkim czasie i na podstawie tego co zechciały nam powiedzieć)byłyby tolerancyjne.

Pozornie tak różne..a mimo wszystko tak podobne. Dwie kobiety. Paulina Młynarska i Dorota Wellman.
Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ uwielbiam Dorotę Wellman jako dziennikarkę, ale również jako kobietę..i tym razem mnie nie zawiodła! Razem z Pauliną Młynarską stworzyły zbiór listów, w których poruszają tematy niebanalne. Miewają różne poglądy na niektóre problemy, a jednak potrafią w sposób rzeczowy przedstawić swoje argumenty. Jest to dla mnie literackie odkrycie 2013r., jestem pod wrażeniem i polecam wszystkim kobietom!

tysya | 2018-06-19
Na półkach: 💙 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Bardzo dobra, lekka książka dla kobiet - idealna na wolny wieczór :) Lubię obie Panie, także lektura dla mnie była bardzo przyjemna.
Książka ma formę korespondencji dwóch współczesnych kobiet, które wymieniają się poglądami na temat wielu bieżących spraw - samotnego macierzyństwa, roli kobiet w społeczeństwa, bywania na ściankach, kuchni i wielu innych. Chyba najbardziej spodobały mi się rozdziały dotyczące świąt - może dlatego, że sama bardzo lubię ten okres w roku ;) 🎅 🎄 🎁

Szczególny rodzaj publikacji, który można określić jako korespondencje między dziennikarkami, gdzie mamy zebrane wypowiedzi na różne tematy, ułożone tak, że do danego tematu są przedstawione zapatrywania jednej i drugiej. Panie znane jako duet prowadzący "Miasto Kobiet" w TVN Style i tak jak tam prowadzą różnorodne dyskusje z gośćmi tak i na łamach tej książki odwołują się również do podejmowanych wcześniej tematów, jak i życia telewizyjnego w ogóle. Też są bezpośrednie, zdradzają co nieco z własnego stylu życia, to co lubią, do czego są przekonane, a co je uwiera. Łatwo można dostrzec różnice między ich poglądami, które mimo iż czasem zbiegają się we wspólnym punkcie to jednak podkreślają indywidualność każdej z nich.
Myślę, że kto zna i lubi ten duet chętnie sięgnie po książkę bez specjalnej rekomendacji, choćby z ciekawości i sympatii dla pań:)

Joanna JJ | 2014-03-02
Przeczytana: 02 marca 2014

Istna rewelacja, samo życie bym powiedziała. Czyta się szybko, prawie bez tchu. Uśmiałam się niesamowicie jak czytałam rozdział " Kapeć". Ale jakby nie było, sama prawda. Gorąco polecam i myślę ze każda kobieta powinna to przeczytać. Wiele mądrych przemyśleń, spostrzeżeń. Książka tchnie pogodą ducha i daje wiarę na lepsze jutro. Tylko trzeba chcieć i nie siedzieć z założonymi rękami. Naprawdę warto.

BetiFiore | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

Świetna ksiązka, przeczytana jednym tchem z wykorzystaniem ołówka do podkreślania co ciekawszych przemyśleń (naprawdę rzadko mi się to zdarza). Moja sympatia do pani Wellman umocniła się znacząco, zaś panią Młynarską poznałam z innej strony, też pozytywnej jak najbardziej. Lektura lekka ale nie głupia. Polecam!