Zamień chemię na jedzenie. Nowe przepisy

Okładka książki Zamień chemię na jedzenie. Nowe przepisy Julita Bator
2014-09-22
2014-09-22
odżywianie zdrowie potrawy ekologia

Zupa otruła recenzenta!

Kolejna część z serii książek o zdrowym żywieniu Julity Bator. Cenię sobie pomysły autorki, jej szczerość i proste przepisy.
Książka ma przejrzysty skład, ciekawe zdjęcia i poręczny format. Polecam, wszystkim, którzy chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Mam świadomość, że książka została wydana w 2014 roku. Wtedy tego typu pozycje mam wrażenie dopiero wkraczały na polski rynek. Dziś jest to dla mnie pozycja dla początkujących. Powiedziała bym, że dla ludzi którzy dopiero zaczynają się interesować zdrowym odżywianiem, a z gotowaniem w domu im nie po drodze. Dla starych wyjadaczy książka nie będzie odkrywcza. Niemniej uważam, że jest to książka potrzeba, coś na dobry start, żeby początkującego delikwenta w walce o zdrowe odżywianie nie przestraszyć. Książka zawiera naprawdę proste przepisy z użyciem mięsa, nabiału,mąk, owoców i warzyw. O ile wegetarianie z większości przepisów skorzystają, to weganie będą mieli dla siebie może 1/4 przepisów z książki.

Dobra książka. Przydatna. Mądrze napisana.
Nie chcesz, żeby twoje dziecko świeciło w ciemności od nadmiaru nafaszerowania tzw. chemią, ugotuj/upiecz/przyrządź wedle wskazówek autorki.
Jest prosto, bezpretensjonalnie, bez udziwnień, mądralowania i popisywania się.
Czego zabrakło, bym oceniła tę pozycję choć nieco wyżej?
Ano, skoro autorka tego, jak by nie było poradnika kulinarnego, okrasza swoje propozycje przepisów zastrzeżeniami typu 'łyżeczka soli (bez żelazocyjanku potasu E 536' bądź też '50 dag żółtego sera (bez annato E160b, azotanu potasu E252, natamycyny E235, lizozymu 1105)' dobrze by było gdyby przy okazji klarownie i treściwie wyłożyć zgubne skutki spożywania tych przeróżnych E z cyferkami.
Nie zaszkodziłoby też podawanie wartości kalorycznej proponowanych dań, czego w tej książce kompletnie brak.
Ale, by nie czepiać się zbyt mocno, przepisy są sensowne, nie trzeba rujnować domowego budżetu na cudawianki z eko-sreko-sklepów z pozłacanymi cenami, do tego piękne zdjęcia i... no właśnie - samo główne przesłanie - im mniej chemii w żarciu, tym lepiej.
Czego naprawdę idzie dokonać przy średnim choćby wysiłku.

Dobra książka. Przydatna. Mądrze napisana.
Jest prosto, bezpretensjonalnie, bez udziwnień, mądralowania i popisywania się.
Czego zabrakło, bym oceniła tę pozycję choć nieco wyżej?
Ano, skoro autorka tego, jak by nie było poradnika...

Ciekawe przepisy.

Ciekawe przepisy.

Barwniki, aromaty, wzmacniacze smaku i konserwanty znajdują się już we wszystkim, co jemy, dlatego warto samodzielnie przygotowywać potrawy i ograniczyć ilość spożywanej przez nas chemii. Właśnie o tym jest ta książka.

Książka składa się z 10 rozdziałów. Znajdziecie tutaj zdrowe przepisy na dania obiadowe, pomysły na drugie śniadanie, desery, napoje itp. Każdy przepis zawiera informację o stopniu trudności (od łatwego do średnio trudnego),a przy niektórych składnikach sugestie dotyczące zakupu (np. jakiego dodatku chemicznego nie powinien zawierać ten produkt). Na końcu książki zamieszczono podział przepisów na wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe itd. Książka została bardzo ładnie wydana – twarda okładka, a przy każdym przepisie zdjęcie potrawy.

Dla mnie jest to świetna książka zawierająca zdrowe, smaczne i niezbyt trudne przepisy (większość została wypróbowana przeze mnie i moją rodzinę). Polecam wszystkim, którzy interesują się tematem zdrowego odżywiania albo dopiero zaczynają swoją przygodę ze zdrowym jedzeniem. Dzięki książkom Julity Bator zaczęłam uważniej czytać etykiety produktów, które kupuję oraz więcej rzeczy przygotowuję sama zamiast kupować gotowe dania. Wiadomo, że całkiem nie wyeliminujemy chemii w jedzeniu, ale możemy znacznie ograniczyć jej spożywanie i dzięki temu czuć się lepiej, zdrowiej. Naprawdę polecam!

Super przepisy, ładne zdjęcia, aż chce się gotować. Ta książka podoba mi się o wiele bardziej niż poprzednia część tej autorki.

Ciężko mi ocenić tą książkę, może gdy wykonam większość przepisów. Przepisy wyglądają na banalne, ale i smaczne..Osobiście uważam, że dobrze jest mieć takie sprawdzone receptury na każdą okazję i warto je zapisywać chociażby dla siebie.

Najlepsze są bułki orkiszowe polecam !!!!! :-) ^^

Najlepsze są bułki orkiszowe polecam !!!!! :-) ^^

Uwaga to książka tylko z przepisami.

Uwaga to książka tylko z przepisami.

Pomocna, także dla niewprawnych w kuchni a chcących zamienić wysokoprzetworzone produkty prostszym jedzeniem.

• Kulinarne
  • Poradniki