Okładka książki Czy wiesz co jesz? Poradnik konsumenta, czyli na co zwracać uwagę, robiąc codzienne zakupy Katarzyna Bosacka, Małgorzata Kozłowska- Wojciechowska
Katarzyna BosackaMałgorzata Kozłowska- Wojciechowska Wydawnictwo: Publicat kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Publicat
2011-06-20
2011-06-20
dieta zdrowie kulinaria przepisy kulinarne

Bardzo dobry poradnik. Pięknie wydana

Bardzo dobry poradnik. Pięknie wydana

Książkę czytałem, krótko po wydaniu, było to w 2011 roku. Wówczas była bardzo przydatna i naprawdę dobra.
Upłynęło jednak już sporo lat, więc nie wykluczam, że pozycja ta może być obecnie nieco przestarzała. Warto wziąć to pod uwagę, czytając ją dziś.

Niestety książka z 2011 roku przeczytana w 2022 roku w wielu momentach wydawała się nieaktualna . W ciągu całej dekady pojawiło się mnóstwo nowych badań dających często nowe światło i świeże spojrzenie na wiele kwestii żywieniowych, dlatego książkę zostawiam bez oceny.

Znana i lubiana dziennikarka wespół z prof. Małgorzatą Kozłowską- Wojciechowską obala wszystkie żywieniowe mity.

Obie panie pod lupę wzięły popularne przekąski, wędliny, mrożonki, gotowe produkty. Przyjrzały się również warzywom. Wyjaśniają, dlaczego należy unikać ''chemicznej'' żywności z tablicą Mendelejewa z aneksem. Autorki wskazują na niebezpieczne i szkodliwe składniki przynoszące wiele konsekwencji zdrowotnych.

Prof. Małgorzata Kozłowska- Wojciechowska demaskuje kombinacje producentów żywności. Tłumaczy w jaki sposób jesteśmy oszukiwani.

Opracowanie zawiera multum ważnych i potrzebnych informacji. Miejmy świadomość tego co kupujemy i tego co jemy.

''Dziś w laboratorium chemicznym wyczarowuje się wszystko - różne artykuły spożywcze mogą pachnieć jak czekolada, truskawki, miód. Współczesne techniki przetwarzania żywności:suszenie, pasteryzowanie, mrożenie, rozdrabnianie, niszczą jej smak, dlatego do ciastek, czekolady, napojów i wędlin dodaje się sztuczne zapachy . Bez nich sklepowe produkty przypominały by tekturę ''

Wszyscy którzy czytają moje opinie zauważyli na pewno że zawsze bardzo odżegnuję się i uciekam od wszelkiej maści poradników . Niestety, one wciąż mnie doganiają :) zwłaszcza że w tym roku postanowiłam '' odgruzować '' moją biblioteczkę i wydobyć na światło dzienne wszystkie wewnętrzne drugie rzędy książek, pieczołowicie zastawione przybywającymi wciąż książkami w rzędach pierwszych i całkowicie zasłaniających te drugie . W ramach tych wykopalisk, co i raz natykam się na jakiś poradnik . Aż sama nie mogę się nadziwić ileż ja ich kiedyś kupowałam . Tym razem trafiłam na '' Czy wiesz co jesz ? '' autorstwa Katarzyny Bosackiej i '' Profesor Zdrówko '' czyli Małgorzaty Kozłowskiej - Wojciechowskiej. Obie panie znane są szerokiej publiczności, z telewizji, gdzie prowadzą, a właściwie do niedawna prowadziły program konsumencki o tym samym tytule, czyli '' Czy wiesz co jesz ? '' . Z początku omawianej pozycji można się dowiedzieć że pani Bosacka jest dziennikarką prasową i telewizyjną która już wiele lat zajmuje się, powiedzmy ogólnie zdrowym żywieniem i urodą. Natomiast pani Kozłowska - Wojciechowska , jest lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych i chorób przewodu pokarmowego oraz ekspertem do spraw żywienia . Książka jest podzielona na rozdziały - posiłki dnia . Czyli zaczynamy od śniadania, potem drugie śniadanie, obiad itd. Omówione są też dodatki typu musztarda, keczup, kiełki, orzechy itp. Można w tym poradniku znaleźć też kilka ciekawostek, o których ja na przykład nie wiedziałam . Jak można w domu zrobić ser biały, żółty, masło, przecier pomidorowy, czy....napój na kaca :). Myślę że każdy z nas chciałby żyć i jeść zdrowo, tylko czy to jeszcze w ogóle jest możliwe ? Przeczytawszy ten poradnik, można się trochę zasmucić, wiedząc ile i jakiej chemii producenci dodają do tego co jemy. A jeść przecież musimy, czy więc czytać i bać się przy każdych zakupach, czy nie czytać i liczyć na swoje dobre geny i łut szczęścia, że dożyjemy długowiecznej starości spożywając te wszystkie '' E '' ? To pytanie i decyzję zostawiam każdemu z was czytelników pod własną rozwagę . Mnie w głowie się zakręciło od tych wszystkich konserwantów, przeciwutleniaczy, barwników i emulgatorów . Znalazłam też kilka hmmm...powiedzmy sprzecznych z opiniami innych ekspertów od żywienia, twierdzeń autorek, i komu tu wierzyć ? Pić to mleko czy nie ? Smażyć na oleju z oliwek, czy nie ? Masło jest zdrowsze czy margaryna ? Reasumując, przeczytałam, pomimo jasnego i małego, zupełnie nieprzyjaznego druku, ale czy jestem od tego poradnika mądrzejsza ?, raczej nie , niewiele '' nowego '' się z niego dowiedziałam .

''Dziś w laboratorium chemicznym wyczarowuje się wszystko - różne artykuły spożywcze mogą pachnieć jak czekolada, truskawki, miód. Współczesne techniki przetwarzania żywności:suszenie, pasteryzowanie, mrożenie, rozdrabnianie, niszczą jej smak, dlatego do ciastek, czekolady, napojów i wędlin dodaje się sztuczne zapachy . Bez nich sklepowe produkty przypominały by tekturę...

Matko jakie super porady, myślę że taka książka przyda się każdemu. Gorąco polecam!

Kupiłam bo bardzo lubię program pani Bosackiej i musze przyznać ze książka jest bardzo fajna. Wszystko co było w programie znajdziemy po krótce opisane w książce. Podoba mi sie jej forma graficzna. Nie jest to typowa klasyczna książka. Środek tylko zachęca do czytania. Wszystko podzielone na rozdziały, tekst i grafika umieszczone sa w różny sposób przez co nie jest to takie nudne. Dla mnie super :)

Świetnie napisana, mnóstwo ciekawostek i obalania mitów w oparciu o badania naukowe. Warto sięgać po nią od czasu do czasu!

Polecam.

Polecam.

Ciekawe pozycja. Doskonale pokazuje jak producenci starają się sprzedać jak najmniej za jak najwięcej. Cena i jakość niestety rzadko idą w parze, więc przystaje mozolne czytanie etykiety. Dla mnie informacje oczywiste, jednak pozycja warta uwagi.

• Poradniki
  • Zdrowie