Czy wiesz, co jesz? Leksykon dobrych zakupów.

Okładka książki Czy wiesz, co jesz? Leksykon dobrych zakupów. Katarzyna Bosacka
Okładka książki Czy wiesz, co jesz? Leksykon dobrych zakupów.
Katarzyna Bosacka Wydawnictwo: Publicat poradniki
poradniki
Publicat
2019-09-18
2019-09-18
Jedzenie żywność zdrowa żywność zdrowie porady

Dość rozczarowująca. Autorka omawia kolejne produkty spożywcze w sposób, który jako żywo przywodzi na myśl kopiowanie składów produktów lub informacji żywieniowych z Google.
Trudno tu o odkrywcze myśli: każdy średnio rozgarnięty człowiek wie, że żywność mało przetworzona jest zdrowsza niż wysoko przetworzona, a świadomy konsument ma nawyk czytania składu i żadne przydługie ględzenie pani Bosackiej o tym, co lubi jej rodzina i co zwykli jeść nie jest tu potrzebne.

Większe zastrzeżenia mam do bardzo nieścisłego i arbitralnego systemu przyznawania "łapek kuchennych", które wskazują, jak często - WEDŁUG AUTORKI - należy dany produkt jeść. I tak ananasowi oberwało się za słodki i mdły smak, a ziołom prowansalskim za nieokreśloną proweniencję. Najbardziej urzekło mnie zdanie, że autorka kompromisów nie uznaje i schabowe smaży tylko na smalcu. Oto pokaz charakteru co się zowie!

Dla mnie najcenniejsza wiadomość z tej książki to ta, jak wybrać dojrzałego ananasa. No bo że olej palmowy, słodziwa w żywności gotowej i olej kokosowy to kulinarna pomyłka to chyba nie trzeba pisać...?

Przekonała mnie ta książka i naprawdę zaczęłam się zastanawiać nad tym co jem. Bardzo dużo faktów i ciekawostek na temat najpopularniejszych produktów, które spożywamy. Autorka ma bardzo przyciągającą formę przekazu, chce się ją czytać i z pewnością nie ma się odczucia, że informacje są kopiowane z innych poradników czy encyklopedii.

Dla wieloletniej wegetarianki i rasowej hipochondryczki, jaką jestem, ta pozycja to dopełnienie moich nawoływań o zdrowy rozsądek i powrót rozumu, gdy zdradzieckie, podstępne nawyki wiodą mnie na żywieniowe manowce...Wersję telewizyjną książki stosuję regularnie jako straszak , gdy poziom rozpasania w moim domu wymyka się spod kontroli. Tę formę książkową kupiłam dla wzmocnienia efektu( bo informacje o produktach są mi już właściwie znane),ale dodatkowo obdarowuję nią znajomych urodzinowo( w pobliskiej księgarni sieję już pewnie postrach:). Uważam, tak jak autorka, że warto nieść kaganek żywieniowej oświaty, walczyć z otyłością narodu( misja!) i poszerzać swoje kulinarne doznania. A może doczekam czasów, gdy na hasło: "Jestem wegetarianką" nie usłyszę : "To co Pani właściwie je?":)

Uwielbiam styl opowiadania Pani Bosackiej, który również w książce był lekko wyczuwalny.
Wiele ciekawych faktów na temat różnych produktów spożywczych. Wychodzi niestety na to, że niewiele jest naprawdę zdrowych rzeczy na sklepowych półkach.

Alfabetyczna lista nie których produktów z wyjaśnieniem jakie to dobroci mają, na co są wskazane. Człowiek uczy się całe życie to i coś ciekawego można poczytać, zawsze czegoś tam nie wiemy to i doczytać warto

• Poradniki
  • LEGIMI
  • 52 książki w 2019 roku
  • Zdrowie
  • Dieta i rozwój
  • Kuchnia, zioła etc.
  • Użytkowe - przemyt warzyw

Dodaj cytat z książki Czy wiesz, co jesz? Leksykon dobrych zakupów.

Video

Video