Sztuka prostoty

Czarna Owca
2023-05-17
2008-01-01
Joanna Sobotnik
Japonia prostota zen poradnik kobieta

Część o odgracaniu mieszkania bardzo dobra, ale im dalej w las tym ciemniej. Dużo porad niezgodnych z aktualną wiedzą naukową.

Książka dobra, fajnie wprowadza w minimalizm. Trochę popłynęła z wydawaniem milionów na torebkę, ale ogólnie dobra Książka na start, jeśli chodzi o minimalizm.

Prawdopodobnie teraz bym oceniła tę książkę inaczej, surowiej. Czytałam ją jednak 12 lat temu i wtedy było to objawienie, coś nowego i dającego do myślenia. Czy wprowadziłam do swojego życia zasady minimalizmu? Nie. Miałam wtedy kilkuletnie dzieci i nie było to realne, nawet nie podejmowałam próby.

Tak się złożyło, że przeczytałam ostatnio dwie polskie książki o minimalizmie: "Minimalizm po polsku" i "Chcieć mniej". Są kiepściutkie i pod względem treści, i formy - tym bardziej doceniam pierwowzór.

Tak się złożyło, że przeczytałam ostatnio dwie polskie książki o...

Początek fajny, ale im dalej w las tym bardziej męcząca..

Początek fajny, ale im dalej w las tym bardziej męcząca..

Czytając książki dot. ogólnie pojętego rozwoju osobistego nie oczekuję recepty na życie, ale na podstawie doświadczeń i obserwacji autora, chcę wziąć coś dla siebie, co pomoże mi w rozwiązywaniu własnej kotłowaniny myśli i pozbyciu się złych nawyków. Z tej pozycji nie dla siebie nie jestem w stanie zaadaptować, gdyż pomijając worek truizmów w niej zawarty, miałam wrażenie, że autorka w kolejnym rozdziale zaprzecza swoim "złotym myślom" wyrażonym w poprzednim.

Uważam, że czytanie "Sztuki prostoty" to była dla mnie strata czasu, więc nie polecam.

Dobrze się czytało, jednak momentami miałam ochotę ją „przewinąć”.
Zaczęła się bardzo dobrze, przynajmniej w temacie który interesował mnie, w środku straciłam już zapał gdy zaczęła rozpisywać się o wizualizacji itp.

Dobrze się czytało, jednak momentami miałam ochotę ją „przewinąć”.

Moja ulubiona książka! Czytałam ją już kilka razy, co rzadko mi się zdarza.
Autorka zachęca do minimalizmu, posiadania mniej, czasami luksusu, który tutaj polega np. na posiadaniu jednej, drogiej torebki przez całe życie a nie wymienianiu co roku torebek z sieciówek... Wydanie kilku tysięcy na torebkę, którą będzie się miało przez całe życie to, wbrew pozorom, nie jest oznaka braku skromności.
Niektóre gorzkie opinie wynikają chyba z faktu, że wiele osób nie rozumie, co tak naprawdę znaczy minimalizm...
Książka uczy, że warto pozbyć się nadmiaru rzeczy, złych nawyków, niedobrych ludzi.
Ja wiele poukładałam w swoim życiu po tej lekturze i wcale nie kupiłam drogiej torebki :)

Moja ulubiona książka! Czytałam ją już kilka razy, co rzadko mi się zdarza.

Bałagan. Mam wrażenie bałaganu. Pomimo tego, że książka podzielona na części, nie wiedziałam o czym czytam.

Zgadzam się z większością twierdzeń i zasad autorki. Jednak wolałabym, żeby były podane w inny sposób.

Nie wiem, dlaczego ta książka jest tak znana, a Pani Loreau uważana za jedną z wielkich minimalistek.... Doprawdy nie wiem! Książka okropna - styl chaotyczny, nie do przebrnięcia - nie wytrwałam do końca! Bzdura za bzdurą. Porady "od czapy". Jak dla mnie z tej książki wyłania się postać samotnej, rozpuszczonej kobiety. Drogie torebki (halo prostota!),obsesja na punkcie skóry, itp. - może to takie przełożenie marzeń tej Pani na rzeczywistość... Rodzina, mąż, dzieci - czy pada na ten temat chociaż jedno słowo? Miałam wielkie oczekiwania, a dostałam wielkie rozczarowanie. Bywa. Takiego ciągu bzdurnych porad dawno nie czytałam - rzuciłam w kąt, bo szkoda mojego czasu :)

Spodziewałam się czegoś innego. Niby sztuka prostoty a autorka poleca wymianę czegoś tam na skrzynkę Moeta, kupno torebki od królowej Elżbiety (za 10000zl!),było tam jeszcze kilka bzdur. Kogo na to stać. Nie wiem. Dla mnie prostota to również skromność. Moje przykłady ze skromnością nie mają nic wspólnego. Jedyny plus ksiazki, to ze lekko się czyta.

• Poradniki
  • Rozwój osobisty