Droga do domu

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Road Home
imigracja, emigracja, wschód
Franciszek

Po zamknięciu zakładu pracy i śmierci ukochanej żony Lew wyjeżdża ze Wschodniej Europy do Londynu w poszukiwaniu pracy, gdyż musi utrzymać matkę i córeczkę. Początkowo bezdomny, po pewnym czasie znajduje zajęcie w kuchni ekskluzywnej restauracji i pokój u sympatycznego Irlandczyka, który stracił rodzinę. Śpi w dziecięcym łóżeczku, w otoczeniu zabawek, jednak nie przeszkadza mu to, bowiem znalazł przyjaciela i schronienie. Wyrzeczenia, jakie niesie z sobą życie w Anglii, wynagradza sobie marzeniami o domu, romansem z młodą koleżanką z pracy oraz wymianą plotek i omawianiem ambitnych planów z przyjacielem Rudim, który zapatrzony w bogaty Zachód swoje życie w dużej mierze poświęca sfatygowanemu chevroletowi. Lwu doskwiera nie tylko nostalgia, lecz także poczucie obcości w nowym kraju – jednak z drugiej strony czy potrafiłby już wrócić do domu?

Miriam Borchmann | 2014-01-20
Przeczytana: 22 czerwca 2012

Dostałam tę książkę za dobre wyniki w nauce gdy kończyłam szkołę średnią. Mam do niej ogromny sentyment. Chyba jednych z lepszych książek jaką czytałam, lubię takie. Momentami ściskają serce ale wszystko jest napisane w takim jakby spokoju. Nie ma tam chaosu, prości ludzie, proste sytuacje.

iluś | 2015-01-18

Ta pozycja jest fantastyczna, długo zostaje w pamięci, czyta się ją z radością, pogania wybuchami śmiechu, że można chichotać gromem. Jedna z książek, które z lekkim sercem polecam znajomym. Czytałam w języku oryginalnym(ang.), więc ciężko mi komentować walory językowe, nie potrafię 'czuć' języka obcego, jak czuję ojczysty. Inteligentny, nie głupi humor a historie bohatera wciągaja. Scena w operze powala na ziemię. Absurdalny komizm wkręci Cie bardzo szybko.

Julia Szczepańska | 2016-10-16
Przeczytana: maj 2016