Sonata Gustava

Okładka książki Sonata Gustava
Rose Tremain Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
literatura piękna
Don Kichot i Sancho Pansa
The Gustav Sonata
W.A.B.
2017-03-01
2017-03-01
Dominika Cieśla-Szymańska
faszyzm II wojna światowa literatura angielska literatura wojenna nazizm przemoc przyjaźń rozrachunek z przeszłością strach terror

Piękna książka opowiadająca o istocie relacji międzyludzkich. Uczy tego w jaki sposób warto kierować swoje emocje i czyny, aby niczego nie żałować.

1. Bardzo delikatna opowieść o marzeniach, o miłości, o upływie czasu, o tym jak przeszłość potrafi wpływać na nasze obecne decyzje.
2. Bardzo subtelna opowieść, bardzo przyjemnie płynie. Porusza trudne tematy dotyczące poszukiwania swojej tożsamości, definiowania siebie, usamodzielniania się czy też odnajdywania siebie w oderwaniu od tego jak widzą nas inni.
3. Bardzo...

Piękna, smutna, napisana subtelnym i plastycznym językiem książka o miłości, a także o niemożności jej odczuwania.

Na półkach: , , , , , ,

«„Widzisz więc – mówiła – musisz być taki jak Szwajcaria. […] Musisz się trzymać i być dzielny, być samodzielny i silny. Wtedy będziesz miał „życie takie, jak trzeba”»* .

Naszą podróż w poszukiwaniu istoty pewnej relacji rozpoczynamy w 1947 roku w Matzlingen na północy Szwajcarii. To właśnie tam, w niewielkiej, choć dwupokojowej, klitce mieszka pewna uboga wdowa wraz z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Smutna historia niespełnionych miłości i niezrealizowanych pragnień. Dobrze się czyta, ale nie powala.

Gustaw postanowił być jak kokos. Swój słodki miąższ i delikatne mleczko, otoczył od zewnątrz twardą skorupą. Był neutralny, niczym Szwajcaria, w której przyszło mu żyć w obliczu wojny światowej, zagłady Żydów, choroby matki, braku ojca, niestałości przyjaciela Antona.
"Sonata Gustava" to opowieść o najbliższych Gustawa i o tym jak ich historie ukształtowały jego życie i...

"Sonata Gustava" opiera się głównie na grze skontrastowanych obrazów, międzyludzkie relacje zostały uchwycone przez Rose Tremain w krótkich, ale wymownych epizodach. Pojedyncze sytuacje celnie ukazują skomplikowaną sytuację bohaterów, szkoda tylko, że autorka zamiast pozostawić czytelnikowi ich interpretację nachalnie narzuca mu własną, nazywając wszystko. To największa...

Ta książka pachnie pięknem. Jest jak róża z kolcami.
Cudownie zbudowana, z uczuciem, tęsknotą, ciepłem... Po prostu piękna z dodatkiem miejscowych nazw, dzięki którym od razu się w nią wpada.

Rose Tremain „Sonata Gustava”

A jednak uczty literackiej nie było. A tej spodziewałam się po uroku, jaki rzucił na mnie zbiór opowiadań autorstwa Rose Tremain, z ujmującą lekkością, a jednocześnie głębią piszącej o ludzkich namiętnościach. I Sonata Gustava jest, zgodnie z zapowiedzią, piękną opowieścią o emocjach, pasjach i marzeniach. Głównie tych niespełnionych, co czyni...

Najgorsze jest szczęśliwe posępne zakończenie. Ta świadomość, że wszystko mogłoby się o wiele lepiej skończyć wcześniej jest przytłaczająca. Marnujemy całe życie na dochodzenie do mądrych decyzji, a wtedy jest już za późno i tyle jest już za nami. Pewna część naszej duszy już się zniszczyła przez te wszystkie doświadczenia i tragedie.

• 2018
  • 2019