Wielkanocna parada

Wydawnictwo: Sonia Draga
The Easter Parade
978-83-7508-186-2
mad28

Siostry Grimes, Emily i Sara, całkowicie różnią się urodą i charakterem. Różnie też układa się ich życie. Starsza i ładniejsza Sara szuka spełnienia w małżeństwie, młodsza natomiast, wykształcona Emily, przeżywa szereg ... przelotnych związków i usiłuje odnaleźć szczęście w przygodnych kontaktach. Obydwie jednak znajdują tylko rozczarowanie. Wielkanocna parada to historia ludzi, którzy odrzucili uczucia i usiłują je zastąpić albo karierą zawodową, albo płytkimi relacjami i uciekając przed skutkami życiowych pomyłek, popełniają kolejne, coraz większe błędy.

Druga po "Drodze do szczęścia" książka Yates'a jaką czytałam. Tutaj poznajemy życie dwóch sióstr Grimes. Począwszy od lat dzieciństwa (które to dzieciństwo będą nieraz wspominały w późniejszych latach) po ich dorosłe życie. Jak podano w opisie obie nie są najszczęśliwszymi kobietami pod słońcem. Zarówno Sarah, "szczęśliwa" mężatka (idealny przykład dla słów: "pozory mylą") jak i jej siostra Emily, która gości w swojej sypialni niejednego partnera. Oprócz tych dwóch kobiet mamy też losy ich rodziców.

Książka ta opowiada o niespełnionych marzeniach, oraz o nie zawsze łatwych relacjach międzyludzkich (na zasadzie rodzic-dziecko, dziecko-rodzic, mąż-żona). O braku więzów rodzinnych i wzajemnego szacunku do siebie. Co widać prawie u każdego bohatera. Także o zmaganiu się z samotnością. Tych, którzy są ciekawi o czym w tym momencie piszę - odsyłam do lektury "Wielkanocnej parady".

magda | 2014-05-28

Richard Yates - amerykański pisarz, znany przede wszystkich jako autor Drogi do szczęścia. Powieść doczekała się ekranizacji, a w rolach głównych wystąpili Kate Winslet i Leonardo DiCaprio.

Wielkanocna parada to historia dwóch sióstr Grimes. Sara, starsza i ładniejsza, szybko wychodzi za mąż i zakłada rodzinę. Wydaje się spełniać w roli żony i matki. Emily, młodsza i wykształcona, realizuje się zawodowo i co rusz angażuje w przelotne romanse. Drogi życiowe obydwu sióstr potoczyły się w zupełnie różnych kierunkach, jednak mimo tego jest coś, co je łączy - trudne dzieciństwo i ciągłe poszukiwanie szczęścia.

Dwie bohaterki, dwa całkowicie różne charaktery, odmienne doświadczenia życiowe i wybory, a jednak to samo zagubienie, to samo poszukiwanie własnej drogi i spełnienia. Historia sióstr Grimes pokazuje jak wielki wpływ na całe nasze dorosłe życie ma dzieciństwo. Rodzice Sary i Emily rozwiedli się. Dziewczynki dorastały pod opieką matki, dla której bardziej liczyły się pozory i...

miki24gr | 2011-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2011

Wspaniała, jak wszystkie książki tego pisarza. Urzeka mnie głęboka analiza bohaterów zawarta w pięknym języku. Jak zwykle-ukłony dla tłumacza:)) Tematyka smutna. Lektura nastraja trochę przygnębiająco, ale daje możliwość odbicia się w stronę lepszego nastroju. Polecam gorąco!

Jola_St | 2011-09-12
Na półkach: Moje ulubione, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 11 września 2011

Kolejna książka znakomitego pisarza, którego już zaliczam do moich "ulubionych".
Jest to opowieść o kobiecie, jakich mnóstwo w naszych kręgach. Emily to samotna kobieta, która całe swoje życie szuka miłości i szczęścia. Akcja książki toczy się w latach 50 i 60 ubiegłego wieku, ale kwestie w niej omówione nie tracą na aktualności.

Kanarek | 2011-03-04
Przeczytana: 04 marca 2011

"Wielkanocna parada" to literatura z górnej półki. Sięgnęłam po tę książkę po obejrzeniu filmu "Droga do szczęścia" (który to został nakręcony na podstawie książki o tym samym tytule, a która to książkę też mam zamiar przeczytać).
Cóż mogę powiedzieć o książce?
Na pewno warto ją przeczytać, żeby uświadomić sobie co jest ważne w życiu.
Na pewno trzeba być w dobrej kondycji psychicznej ją czytając, bo książka jest przygnębiająca i depresyjna.
To moje subiektywne odczucie... mnie ta książka przygnębiła.
Za oknem piękne słońce i błękit nieba a ja mam smutek w sercu.
O czym jest książka?
Moim zdaniem o:
- przemijaniu,
- samotności,
- rozczarowaniu,
- uczuciach, ich okazywaniu lub nie,
- o tym jak ważna jest rodzina, jak często o tym zapominamy, jak często najbliżsi nam ludzie stają się obcy,
- o tym jak ważne są relacje międzyludzkie,
- jak ważny jest w naszym życiu drugi człowiek, jego obecność, bliskość,
- o konieczności czucia się potrzebnym, kochanym;

Książka opowiada o dwóch...

Ewa Kowalska | 2011-09-23

Przenikliwe studium losu powtórzonego.
Dwie siostry, dwie różne drogi życiowe, inne wybory, diametralnie odmienna skala wartości, inny bagaż doświadczeń. I oto w obliczu pewnych wydarzeń znajdują się w tym samym miejscu - emocjonalnie, uczuciowo, mentalnie.
"Wielkanocna parada" to książka o poszukiwaniu własnej drogi. O oczekiwaniach, mitach i spełnieniu. Spełnieniu nie na miarę oczekiwań, ale jako wyniku własnych wyborów.
Po rewelacyjnej "Drodze do szczęścia" z ostrożnością brałam do ręki kolejne książki tego autora, że żadna mnie nie zawiodła.
Polecam każdemu dojrzałemu czytelnikowi.

jatymyoni | 2014-05-01
Przeczytana: kwiecień 2014

Bardzo smutna i depresyjna książka. Pokazuje jak bardzo dzieciństwo ma wpływ na nasze całe życie. Kiedy w domu rodzinnym nie ma miłości, ciepła, rozmowy o uczuciach, nie ma więzi to w dorosłym życiu nie potrafimy tego stworzyć.Jwżeli pewnych rzeczy nie zazna się w domu rodzinnym one nigdy nie zaistniehą.Dwie siostry, których życie potoczyło się różnymi drogami, a jednak finał jest bardzo podobny. Każda z nich pragneła być szczęśliwa ale w jakiś sposób były napiętnowane.

majkabally | 2012-09-21
Przeczytana: 21 września 2012

Bardzo przygnębiające, ale doskonałe. Najlepsze z tego, co czytałam tego autora (nieporównywalnie lepsze od "Drogi do szczęścia"). Vonnegut porównuje go do Flauberta, co uważam za przesadę, ale świetnie napisane, naprawdę.
Życzę sobie takiej literatury częściej.

libertango | 2018-05-24
Przeczytana: 24 maja 2018

"Droga do szczęścia" wbiła mnie w ziemię. Ta książka przygnębia trochę mniej, złożoność postaci odrobinę skromniejsza. Ale po lekturze znów można zaśpiewać "hej, hej, hej, inni mają jeszcze gorzej" :)

Paulina | 2011-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2011

Są takie książki, których się nie zapomina. Taką książką na pewno jest "Droga do szczęścia". Taką książką w moim przekonaniu jest również "Wielkanocna parada". Historia wydaje się prosta, ale tak naprawdę jest nieźle pogmatwana. Zagadką jest już sam tytuł powieści. Nie chcę psuć niczyjej przyjemności zatem nie będę rozpisywać się na temat fabuły. Powiem jedno. Są takie, książki, których się nie zapomina, które czyta się jednym tchem, które zmuszają nas byśmy czuli każdą emocję bohaterów, a w tej książce, przede wszystkim im (a może i sobie samym?) współczuli.