Niewidoczna góra

Tłumaczenie: Agata Kozak
Wydawnictwo: Albatros
The Invisible Mountain
Ag2S

"Najlepsza książka 2009 roku według „The San Francisco Chronicle”, „The Oprah Magazine” oraz „Booklist”. Debiutancka powieść pochodzącej z Urugwaju młodej pisarki, nagrodzona Rhegium Julii Debut Prize, niezwykła saga o trzech kobietach, sile życia i mrocznej historii kraju. Pierwszy stycznia 1900 roku. Mieszkańcy małego miasteczka są świadkami cudu – nieoczekiwanego powrotu zaginionej w wieku niemowlęcym Parajity. Znaleziona na samym czubku wysokiego drzewa dziewczynka trafia pod opiekę ciotki Tity, znachorki i zielarki. Odrzucona przez ojca, któremu na niej nie zależy, Parajita da początek niezwykłej linii silnych, niezależnych kobiet. Historia o jej cudownym powrocie stanie się rodzinną legendą, przekazywaną z ust do ust, inspiracją dla kolejnych pokoleń. Parajita wychodzi za mąż za włoskiego imigranta Ignazio i wydaje na świat Evę – dziecko o wybitnym talencie poetyckim i ogromnej wrażliwości. Odesłana do pracy w wieku dziesięciu lat, Eva doświadcza ludzkiego okrucieństwa oraz zdrady i musi ze wszystkich sił walczyć o swoje szczęście. Rozpaczliwe poszukiwanie uczuć w świecie artystycznej bohemy, nierozważne próby działalności politycznej, wreszcie maniakalny upór prowadzą ją poprzez ciąg katastrof i cierpień aż do wielkiej, wymarzonej miłości. Jej córka Salome, działaczka organizacji rewolucyjnej, aresztowana i poddana torturom, trafia do więzienia i rodzi dziecko, dla którego rezygnuje z ucieczki i wolności... „Niewidoczna góra” to historia o sile więzów rodzinnych i pogoni za spełnieniem."

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: Wydawca

kajsa | 2012-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

O przeczytaniu takich książek marzymy.Gdy je czytamy,wszystko wokół nas przestaje istnieć,codzienność staje się nieważna,liczy się tylko magiczny świat,do którego nas zaproszono.

Świat trzech nieszablonowych kobiet i ich najbliższego otoczenia.Świat Ekwadoru z jego pięknem,wartościami,ideami,dla których warto ginąć,ale i brzydotą więzień, marnością ludzkich dusz i zachowań.
Historia Pajarity,Ewy i Salome zadziwia,wzrusza,budzi protest,ale przede wszystkim zachwyca językiem, oryginalnością kobiecych postaw
Dla mnie jest także hymnem na cześć macierzyństwa.

Allison,dziękuję, kolejny raz swoją opinią otworzyłaś mi furtkę do ogrodu pięknej Literatury.

allison | 2012-08-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Jestem zauroczona tą książką! Nie mogłam oderwać się od czytania, a jednocześnie starałam się nie czytać zbyt szybko, by przedłużyć sobie przyjemność lektury.

To przepięknie i oryginalnie napisana saga kobieca, w której poznajemy nie tylko losy głównych bohaterek (babci, córki i wnuczki), ale także ich bliskich i przodków.
Narrator opowiada w ujmujący sposób o losach kilku pokoleń, które wpisują się w tragiczne wydarzenia historyczne XX wieku. Polityka nie dominuje w powieści, ale decyduje o życiu postaci, zwłaszcza młodego pokolenia, które nie potrafi tylko przyglądać się temu, co dzieje się wokół.

Dramatyczne i wzruszające są relacje między kobietami, które są sobie bliskie, ale mają też sekrety. Ich silne osobowości pozwalają przetrwać najcięższe próby, a tych życie im nie szczędzi. Śledząc losy babci, jej córki i wnuczki, nie można przejść obok nich obojętnie.

Powieść wpisuje się, moim zdaniem, w nurt realizmu magicznego i klimatem oraz językiem przypomina najlepsze...

aga | 2016-03-09

Kolejny raz dzięki lc poznałam i pokochałam książkę, która ma tyle bardzo dobrych opinii. Zgadzam się z tymi pozytywnymi opiniami.
Ta książka to opowieść o kobietach. O kobiecej sile, dzięki której żyją, podnoszą się z upadków, znajdują rozwiązania, pokonują problemy....
To książka o miłości. O sile miłości. Ale to też opowieść jak wzgardzona miłość, odtrącona, poniżona, wykorzystana może być impulsem do zmian, do naprawy, do walki.....
To opowieść o upodleniu, o złamaniu, o gwałtach nie tylko fizycznych, o zamknięciu, izolacji..... I o tym, że zawsze można zacząć od nowa.
To opowieść o rodzinie. O więzach i miłości. O wybaczaniu. O zrozumieniu.
To opowieść magiczna. Z jednej strony bardzo realistyczna, a z drugiej bajkowa. Niesamowite połączenie.
Bardzo przypominała mi prozę Izabel Allende. Podobny klimat, nastrój, zabarwienie.
Wyśmienita literacka uczta. Nie mogłam się od niej oderwać, a jednocześnie chciałam aby jak najdłużej trwała ta opowieść.
Polecam z całego serca!

Anepor | 2012-08-16
Na półkach: Przeczytane, Moje ulubione, 2012
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Urugwaj. Pajarita, Eva i Salome to trzy kobiety z tej samej rodziny. Babka, córka i wnuczka. Każda jest silną, niezależną kobietą. Każda ma swoją historię - wciagającą i pasonującą.

Wspaniała książka! Dawno czegoś takiego nie czytałam. Od samego początku miałam silne skojarzenia z twórczością Isabelle Allende, szczególnie z "Domem dusz" i dlatego to jej miłośnikom gorąco polecam tę sagę.

Monika | 2016-01-24
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Nie odnalazłam się kompletnie w tej historii. Chociaż rozumiem, że może się ona podobać.

Marek Krzystek | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

Już sam temat książki jest frapujący – losy trzech pokoleń jednej rodziny na tle historii Urugwaju, opowiedziane z perspektywy kobiet; trzech kobiet, od chwili, kiedy jedna z nich musiała tę rodzinę stworzyć, a potem ona i jej zstępne podporządkować jej swoje życie. I o próbach uwolnienia się od ogniska domowego, więc i o cenie jaką płaci się za tę wolność, właśnie w przypadku kobiet.
Ciekawa, upoetyczniona forma, dzięki czemu czasami napotyka się na piękne, liryczne zdania, lecz niestety również miałkie i przesadzone. Autorka wyraźnie skupiła się na opisach, dialogi raczej nie są najmocniejszą stroną tego opowiadania, są proste, banalne i najczęściej niewiele wnoszą do akcji. Trochę przez to sam tekst zubożał, choć czyta się go z przyjemnością.

magdalena | 2015-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Są takie książki, które nie czyta się a chłonie. Są takie książki, które zabierają nas w zupełnie inny świat, świat, w którym czas płynie inaczej, jakby w ogóle się zatrzymał. To jest właśnie ta książka.
Trzy kobiety-matka, córka i wnuczka. Pajarita, Eva i Salome. Trzy różne życiorysy z Urugwajem w tle.
Trzy silne, niezależne kobiety, którym przyszło żyć w różnych momentach burzliwej historii Urugwaju.
Piękna powieść o kobiecej sile, niepewnościach siebie, codziennej walce, spełnionych i niespełnionych marzeniach, o sile rodziny.
Czytałam i nie chciałam skończyć.
Przepiękna książka.

Anne_Joy | 2013-05-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Z opinią
Przeczytana: 08 maja 2013

Wspaniale opowiedziane losy trzech pokoleń kobiet: babci (Pajarity), córki (Evy) i wnuczki (Salomé) z niezwykle zajmującą historią Urugwaju w tle. Książkę czytałam z nieustającym zainteresowaniem i zaangażowaniem, bo im dalej, tym robi się ciekawiej. Najbardziej podobała mi się historia Evy i Salomé. Podziwiałam ich wytrwałość, siłę i konsekwencję w dążeniu do celu. To jedna z tych powieści, po przeczytaniu których myśli się: jak dobrze, że na nią trafiłam. De Robertis stworzyła rewelacyjny, dopracowany w szczegółach debiut, zarówno pod względem fabuły, języka, jak i kompozycji. Zaserwowała czytelnikom przepiękną opowieść o znaczeniu korzeni i rodziny w życiu człowieka. Naprawdę warto po nią sięgnąć. Ja z pewnością długo o niej nie zapomnę.

Moja ocena: 6/6 lub 9/10

PS. Z chęcią przeczytałabym także drugą powieść autorki zatytułowaną "Perla" – mam nadzieję, że "Albatros" wyda i ją:)

Aqnieszka | 2013-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2013

Trzy kobiety reprezentujące trzy pokolenia Urugwajek. Najstarsza Pajarita jako dziecko została odrzucona przez ojca. Jej córka, Eva, zaznała zdrady ze strony jednej z najbliższych jej osób. I wnuczka, Salome, młoda aktywistka, której młodości przekreśla dramatyczne wydarzenie. Wszystkie, niezależnie od czasów, muszą być silne i liczyć tylko na siebie. Odrobina realizmu magicznego podkreśla czar opowieści.

Lidia | 2015-02-07
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Poetycka, poruszająca powieść. Historia trzech silnych kobiet - babki, matki, wnuczki; ich wzajemnych relacji i osobistych dramatów splecionych z historią Urugwaju (i epizodycznie Argentyny). Pajarita - mądra prostą życiową mądrością i wiedzą o leczniczym działaniu ziół. Eva - poetka, której droga tworzenia wiedzie od dziecięcej fascynacji słowami przez pierwsze wiersze pisane w ukryciu aż do opublikowanych utworów. Podnosi się po tragicznych doświadczeniach dzieciństwa, by znów na chwilę upaść, w końcu - wolna i niezależna tworzy poezję i odnajduje miłość, miłość zamkniętą w jednym apartamencie i na tyle niezwyczajną, że usłyszy od brata "ja cię nie osądzam, naprawdę". I Salome - skryta, uparta, niezłomnie wierząca w powodzenie walki o lepsze jutro dla swojego kraju, jako piętnastolatka zaangażuje się w działalność rewolucyjnej organizacji, przeżyje kilkanaście lat w więzieniu...
To książka, którą warto przeczytać. Dla fabuły, dla narracji, dla subtelnego prowadzenia nas przez...