Mapy dla zagubionych kochanków

Tłumaczenie: Jacek Manicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pi". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Albatros
Maps for Lost Lovers

Nominowana do Nagrody Bookera w 2004 roku powieść o pakistańskiej rodzinie mieszkającej w Wielkiej Brytanii. Książka o zderzeniu kultur, narodowości i religii. Nasycone poezją studium tęsknot i namiętności. W pewnym angielskim miasteczku znikają Jungu i jego kochanka Chanda. W hermetycznej enklawie pakistańskich imigrantów, potępiających ich związek, aż huczy od plotek. Ostatecznie policja...

W pewnym angielskim miasteczku znikają Jungu i jego kochanka Chanda. W hermetycznej enklawie pakistańskich imigrantów, potępiających ich związek, aż huczy od plotek. Ostatecznie policja aresztuje braci Chandy pod zarzutem morderstwa. Podwójne zabójstwo wywiera destrukcyjny wpływ na całą rodzinę. Przez następne dwanaście miesięcy wszystko, co dla niej święte, staje się własnością publiczną. Szwagierka Jugunu, Kaukaz, próbuje zapobiec rozpadowi rodziny, a przy tym pozostać wierna naukom islamu.

źródło opisu: okładka

Cuteness | 2015-05-26

Od pierwszych stron książki miałam niezwykle mieszane uczucia, byłam przekonana, że "Mapy" napisane przez Nadeema Aslama to typowy romans, "wyciskacz łez". Niezwykle się pomyliłam, jest to jedna z niewielu książek, która wzbudziła we mnie taki bunt, złość i agresję. Historia teoretycznie dotyczy dwojga ludzi, którzy zaginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, tak na prawdę wydaję mi się to tylko tłem do historii pewnej niezwykle konserwatywnej kobiety, która zmuszona jest do mieszkania w obcym kraju. Czy jest zmuszona? Czy to ucieczka do lepszego świata, lepszego życia, decyzja męża czy autentyczny przymus? To pozostaje dyskusyjne. Kaukaz - bo o tej kobiecie mówię jest niezwykle religijna, bogobojna, absolutnie bezkrytyczna i bezwzględnie oddana Allahowi. To właśnie opis jej zachowań, poglądów i sposób myślenia jej zwolenników wzbudzał we mnie największą złość, na usta ciśnie się powtarzane hasło "religią opium dla ludu". Staram się zrozumieć ten tok myślenia jednak jest to tak...

elau66wr | 2013-06-10
Przeczytana: październik 2012

Po pierwsze tytuł na początku odrzuca tych, którzy nie lubią romansideł
(a ja nie ich cierpię).

Po drugie: ta książka wbija w fotel.
I nie jest to romansidło, tylko fantastyczna wyprawa w głąb dusz ludzkich,w głąb myśli, pragnień, marzeń pakistańczyków,którzy z wielu różnych przyczyn mieszkają na terenie Wielkiej Brytanii.

Zderzenie kultur, religii.
Pragnienia tych, którzy wciąż tęskną za ojczyzną, za Pakistanem.
Marzenia tych, którzy urodzili się już na obczyźnie.

Podczas czytania płakałam, śmiałam się. Byłam wściekła, że mają takie "klapki" na oczach. A potem przyznawałam im rację.

"Bezowocne czuwanie" zrobiło na mnie wrażenie, ale "Mapy dla zagubionych kochanków" uświadomiło mi, jak blisko jesteśmy siebie,
bez względu na nację i religię.

Szkoda, tak niewiele trzeba, aby być szczęśliwym, a tak niewiele robimy, aby tak właśnie było.

Życzę Wam miłości i zrozumienia.

KotekWKrate | 2016-05-23

Niesamowita, wgniotła mnie w ziemię.

Peloponez | 2016-11-05
Na półkach: 2016, Przeczytane