Sonata Gustava

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
The Gustav Sonata
L_Settembrini

Doskonała powieść o ludzkich niedoskonałościach Jaka jest różnica między przyjaźnią a miłością? Lub między neutralnością i zaangażowaniem? Gustav Perle dorasta w małym miasteczku w „neutralnej” Szwajcarii, gdzie horror II wojny światowej wydaje się jedynie odległym echem. A jednak ojciec Gustava zginął w dość tajemniczych okolicznościach, a uwielbiana przez chłopca matka stała się dziwnie...

Doskonała powieść o ludzkich niedoskonałościach
Jaka jest różnica między przyjaźnią a miłością? Lub między neutralnością i zaangażowaniem? Gustav Perle dorasta w małym miasteczku w „neutralnej” Szwajcarii, gdzie horror II wojny światowej wydaje się jedynie odległym echem. A jednak ojciec Gustava zginął w dość tajemniczych okolicznościach, a uwielbiana przez chłopca matka stała się dziwnie obojętna, a nawet zgorzkniała. Jedynym jasnym punktem w życiu Gustava jest przyjaźń z jego rówieśnikiem, Antonem Zwiebelem, który szybko staje się dla chłopca całym światem…
Nadzwyczaj poruszająca i pełna czułości powieść stawia pytanie, co dzieje się z człowiekiem – lub nawet z całym krajem – który z zachowania neutralności i kontroli nad samym sobą uczynił cel godny pochwał, spychając pasje, namiętności i marzenia na margines swojego życia. Prawdziwa literacka perła.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

kodoga | 2017-04-05
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2017
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

“Sonata Gustawa” to piękna książka, w której poznajemy historię pewnej szwajcarskiej rodziny, Gustawa i jego rodziców, opowiedzianą przez tegoż Gustawa. Jest to też historia jego przyjaźni z Antonem, którego rodzina z czasem stała się mu bliższa od własnej.
Wszystko, co wydarzyło się w życiu głównego bohatera zdeterminowała druga wojna światowa. Wojna, która wydawałoby się ominęła neutralną Szwajcarię. W tej historii wojna pokazana jest z zupełnie innej niż do tego przywykliśmy perspektywy. I tu właśnie jest kwintesencja opowieści, wojna jest obok, jest gdzieś tam, ale i tak siła jej rażenia jest potężna. Także w neutralnym kraju trzeba czasami zmierzyć się z dylematami moralnymi, a podjęte decyzje rzutują na życie wielu osób.
Ciekawe portrety psychologiczne, emocje buzujące pod pozorem chłodnego opanowania, relacje międzyludzkie na różnych poziomach, wszystko to znajdujemy na kartach “Sonaty Gustawa”. Warto.

Edmo | 2017-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 marca 2017

„Sonata Gustava” to przesmutna historia człowieka, opowiedziana jednak z pewnym dystansem do siebie samego, życia i świata. Choć może „dystans„ to najwłaściwsze tu słowo. W powieści mocno wybrzmiewa „neutralność”- tworząca lawinę pytań. To jakby ballada o uśpionej miłości, pragnieniach, skrytych namiętnościach, którym nigdy nie dane było ujrzeć światła dnia.

Jest jednak coś czego brakuje mi w tej powieści, coś czego nie umiem dziś określić, a może przyjdzie z czasem i wtedy dodam jeszcze tych kilka gwiazdek. Ale wiem że Gustav i Anton na dłużej zagoszczą w mojej pamięci, i być może pozwolą odkryć jakiś większy sens ich historii, a komuś innemu stworzyć zupełną inną.

jolasia | 2017-06-19

Wzruszyła mnie ta książka. Jest subtelna, delikatnie, z wyczuciem, opowiada o uczuciach. Tak jak Rose Tremain nie przekonała mnie do siebie swoimi opowiadaniami tak jej powieść „Sonata Gustava“ swoim powolnym rytmem wciagnęła mnie od pierwszej strony. To opowieść o tym, co się dzieje gdy nie mamy odwagi być wierni sobie. Dwaj główni bohaterowie potrzebowali ponad 50-ciu lat, żeby zrozumieć swoje uczucia i dojść do tego, co tak naprawdę jest dla nich ważne. W tej książce wszystko jest przemyślane, precyzyjne, nie ma niepotrzebnych elementów, niepotrzebnych słów. Autorka wycofuje się w cień i oddaje palmę pierwszeństwa opowieści. Taką literaturę bardzo cenię. Często ego Autora nie pozwala mu na taki manewr. Są Autorzy, których interesują tylko oni sami. Rose Tremain z pewnością do nich nie należy. I tworzy piękne opowieści. Dodatkowy atut to umieszczenie akcji w generalnie mało znanej Szwajcarii. Ta mała, skromna historia badzo dużo mówi o tym kraju, o jego pozamiatanych pod dywan...

anetapzn | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Przepiękna, wspaniała, poruszająca, napisana pięknym językiem książka. Dodatkowo pod płaszczykiem zwykłych ludzkich spraw poruszająca istotne, ponadczasowe kwestie. Szkoda, że ta lektura jest tak mało reklamowana.
Akcja rozgrywa się w Szwajcarii w okresie II wojny światowej.
Gustav wydaje się być najbardziej samotnym dzieckiem na świecie. Chowany zimno (dosłownie i w przenośni), łaknący uczucia, szczególnie tego od matki, jak przysłowiowa kania dźdźu. Im bardziej matka go odtrąca, tym on bardziej ją kocha. Taki dziecięcy paradoks.
Ojciec chłopca zginął w dość tajemniczych okolicznościach. Gustav ma tylko matkę, wyjątkowo oschłą, zimną, do bólu poprawną (jak cała neutralna Szwajcaria, gdzie żyją) osobę. Kobieta wychodzi z założenia, że tylko maksymalnie surowe wychowanie uczyni z syna prawdziwego mężczyznę. Czytając o tym miałam wrażenie, jakby kobieta chciała z chłopca uczynić kopię swojego męża, a dodatkowo przenieść na dziecko swoje upokorzenia, winy, żale z powodu tego, że życie...

Magima | 2017-05-03
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Fantastyczna książka o nieoczekiwanej i nienazwanej miłości. Nieprzychylne czasy i ogólny smutek, ale jakże to wszystko wciągające.

Pe_Wu | 2017-06-24
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wraz z książką Tremain wybieramy się w podróż do „kraju lat dziecinnych”, by oczami wszechwiedzącego narratora (szkoda, bo ta perspektywa znacząco obniża możliwości odczytania tej skądinąd fascynującej historii) śledzić jednostkowe perypetie postaci na tle specyficznie osobnej historii kraju, w którym los umieścił Gustava i Antona, by razem dorastali, dojrzewali , ewoluowali i krzepli w uczuciowym związku aż do podniosłego kompozycyjnie, również w muzycznej formie, finału.
Ale na dzieciństwie bohaterów ta historia się nie kończy.
Wędrujemy z nimi dalej przez, ponownie cytując klasyka, co to też w onej Szwajcaryi pisywał "wiek męski - wiek klęski".
Bo uniwersum uczuciowych perypetii jest właśnie przed-, "podczas-" i powojenna Szwajcaria, a zamiast środkowoeuropejskiego wykorzenienia otrzymujemy zapis procesu odwrotnego – krystalizowania się powściągliwej, niemal purytańskiej osobowości pod wpływem szwajcarskiego „imperatywu narodowego” , by, zachowując przypisywaną Helwetom...

Sadame | 2017-05-24

Abdita | 2017-06-07