Sonata Gustava

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
The Gustav Sonata
L_Settembrini

Doskonała powieść o ludzkich niedoskonałościach Jaka jest różnica między przyjaźnią a miłością? Lub między neutralnością i zaangażowaniem? Gustav Perle dorasta w małym miasteczku w „neutralnej” Szwajcarii, gdzie horror II wojny światowej wydaje się jedynie odległym echem. A jednak ojciec Gustava zginął w dość tajemniczych okolicznościach, a uwielbiana przez chłopca matka stała się dziwnie...

Doskonała powieść o ludzkich niedoskonałościach
Jaka jest różnica między przyjaźnią a miłością? Lub między neutralnością i zaangażowaniem? Gustav Perle dorasta w małym miasteczku w „neutralnej” Szwajcarii, gdzie horror II wojny światowej wydaje się jedynie odległym echem. A jednak ojciec Gustava zginął w dość tajemniczych okolicznościach, a uwielbiana przez chłopca matka stała się dziwnie obojętna, a nawet zgorzkniała. Jedynym jasnym punktem w życiu Gustava jest przyjaźń z jego rówieśnikiem, Antonem Zwiebelem, który szybko staje się dla chłopca całym światem…
Nadzwyczaj poruszająca i pełna czułości powieść stawia pytanie, co dzieje się z człowiekiem – lub nawet z całym krajem – który z zachowania neutralności i kontroli nad samym sobą uczynił cel godny pochwał, spychając pasje, namiętności i marzenia na margines swojego życia. Prawdziwa literacka perła.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Edmo | 2017-03-22
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2017

„Sonata Gustava” to przesmutna historia człowieka, opowiedziana jednak z pewnym dystansem do siebie samego, życia i świata. Choć może „dystans„ to najwłaściwsze tu słowo. W powieści mocno wybrzmiewa „neutralność”- tworząca lawinę pytań. To jakby ballada o uśpionej miłości, pragnieniach, skrytych namiętnościach, którym nigdy nie dane było ujrzeć światła dnia.

Jest jednak coś czego brakuje mi w tej powieści, coś czego nie umiem dziś określić, a może przyjdzie z czasem i wtedy dodam jeszcze tych kilka gwiazdek. Ale wiem że Gustav i Anton na dłużej zagoszczą w mojej pamięci, i być może pozwolą odkryć jakiś większy sens ich historii, a komuś innemu stworzyć zupełną inną.

Zuzka | 2017-03-26
Zuzka | 2017-03-26