Za worek kości

Tłumaczenie: Anna Sawicka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Per un sac d'ossos
literatura hiszpańska

Intrygująca powieść o zemście i poszukiwaniu własnej tożsamości. I o przysiędze, której należy dotrzymać. Ta książka to prawdziwy obraz powojennej Hiszpanii – wypełnia ogromną lukę w zbiorowej pamięci, upomina się o tysiące zaginionych przeciwników generała Franco. Popularny pisarz kataloński, nazywany „kronikarzem Barcelony” nie umniejszając wagi tematu, proponuje czytelnikowi powieść...

Popularny pisarz kataloński, nazywany „kronikarzem Barcelony” nie umniejszając wagi tematu, proponuje czytelnikowi powieść przygodową o pokonywaniu niebezpieczeństw i próbie odzyskania ukrytego przed światem skarbu.

Joan Aleu, były żołnierz Republiki i więzień frankistowskiego obozu koncentracyjnego, zobowiązuje syna do wypełnienia niezwykłej misji: ekshumacji i godnego pogrzebania szczątków swego towarzysza, który ocalił mu niegdyś życie.

By spełnić ostatnią wolę ojca, Genezjusz Aleu musi stać się „niewidoczny” dla władzy, dlatego wstępuje w szeregi Legii Hiszpańskiej. Po kilku latach służby przyjeżdża do Mirandy, gdzie na terenie dawnego obozu stacjonuje jednostka wojskowa. Szukając miejsca pochówku zmarłego więźnia, Genezjusz odnajduje tajemniczą teczkę. Treść odkrytych informacji okazuje się porażająca...

źródło opisu: nota wydawcy

allison | 2012-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Na okładce można przeczytać, że autora porównuje się z C.R. Zafonem. I jest w tym sporo racji, bo powieść klimatem i sposobem budowania intrygi faktycznie przypomina jego książki.

Baulenas wprowadza nas w świat pełnej niebezpieczeństw Barcelony. Narrator (i główny bohater zarazem) opowiada o różnych wydarzeniach z własnego życia, ale wiele miejsce poświęca też ojcu, matce i przyjacielowi, z którymi jego losy są ściśle powiązane.

Oczyma małego i dojrzewającego bohatera oglądamy na przemian Hiszpanię ogarniętą wojną domową i drugą wojną światową. Gdy Genezjusz staje się dorosłym człowiekiem, w kraju nadal panuje terror generała Franco.
Reżimowi i jego mechanizmom działania autor poświęca w powieści dużo miejsca. Pokazuje bezradność jednostki wobec systemu, ale jednocześnie składa literacki hołd wszystkim buntownikom i bezimiennym, przypadkowym ofiarom terroru.

Losy głównego bohatera i jego najbliższych śledzi się jednym tchem, czekając niecierpliwie na zakończenie. A ono...

Dariusz Karbowiak | 2013-06-15
Na półkach: Historia, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 czerwca 2013

No cóż "historie piszą zwycięzcy" jak mawiał Orwell, uczestnik wojny hiszpańskiej. Niestety druga wojna światowa osunęła w cień dramat jaki rozegrał się tuż przed jej rozpoczęciem na półwyspie Iberyjskim. Autor przypomina nam owe wydarzenia w sposób ciekawy. Nota od tłumacza wzbogaca książkę jeszcze bardziej. Książkę warto przeczytać, choćby dla tego, że nie jest to zwykła powieść. Przesłanie, iż o zbrodniach będzie pamiętał zawsze jakiś przedstawiciel rodziny. Odbieram jako skierowane do nas czytelników, jesteśmy jedną rodziną ludzką i nie wolno nam zapomnieć o zbrodniach popełnianych na innych ludziach. Polecam, czyta się świetnie.

Alex | 2016-06-03

Nie porównywałabym tej powieści z prozą Zafona, absolutnie! Jest to bardzo odważna na wszystkich płaszczyznach literatura, demaskuje reżim i pseudo religijność na wskroś. Do tego brutalna rzeczywistość frankistowskiej Hiszpanii, a w niej dziecko, które jest nad wyraz dojrzałe. Portrety postaci bardzo prawdziwe, brak patetycznych opisów, momentami dosadny język składa się na powieść bardzo poruszającą.

Nattka | 2011-01-08
Przeczytana: 2008 rok

Lubie książki prawdziwe, które nie są miłe, ładne i przyjemne, ale które szpikują mój mózg nowymi informacjami. Otwierające oczy.
Wiedziałam kim był Franco, wiedziałam o wojnie domowej w Hiszpanii, ale dopiero dzięki tej książce dowiedziałam się jak wyglądało życie "po".
Polecam.

Marcin | 2013-07-19

Kolejna po "Żołnierzach spod Salaminy" powieść z Hiszpanii. Podobnie jak w przypadku powieści Cercasa autor podejmuje tematykę tamtejszej wojny domowej lat 1936-1939, owego preludium światowego konfliktu. Bohaterowie wyraziści, a jednak skomplikowani, świetnie zarysowana intryga (bardzo pomysłowa) oraz cały szereg cech dobrej fabuły, która wykorzystując pewne, wspomniane już elementy literatury popularnej podejmuje zarazem tematy trudne i kontrowersyjne.

Agussiek | 2011-09-30
Przeczytana: 28 września 2011

Mimo wyświechtanego zapewnienia na okładce, że "To nie przypadek, że porównuje się autora do Carlosa Ruisa Zafóna." powieść ta jest naprawdę warta polecenia (pomijam fakt, że klimatu Zafóna u Baulenasa nie znalazłam ani odrobinki). Dla miłośników historii i Hiszpanii, to po prostu mus.

Napisana prostym, momentami bardzo szczerym, wręcz brutalnym, językiem jest to opowieść o dorastaniu w wyjątkowo trudnych czasach, o chęci odwetu, o zemście. Wydarzenia przedstawione w książce mają miejsce za czasów reżimu generała Franco, a dokładniej w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Narracja przebiega dwutorowo: narrator i zarazem główny bohater, Genís Aleu, opowiada o swoim dzieciństwie, któremu beztroskę odbiera nieobecnośc ojca oraz pobyt chłopca w kościelnym sierocińcu. Wspomnienia te przeplatają się z relacją dorosłego, dwudziestoparoletniego, Genisa, żołnierza Legii, który w 1949 roku wyrusza do miejscowości Miranda de Ebro, aby spełnić obietnicę złożoną ojcu na łożu śmierci. Nie...

marciocha | 2011-01-08
Przeczytana: czerwiec 2008

po przeczytaniu "Cienia wiatru" chciałam więcej poczyać o Hiszpanii za czasów Franco. Ten wybór był rewelacyjny. Niesamowicie napisana, magnetyzująca. O życiu w tamtych czasach, o chęci zemsty, o dziwnych ale silnych więzach rodzinnych. Muszę przeczytać ją jeszcze raz, żeby na nowo popatzeć na krajobraz Hiszpanii w tamtych czasach.

cherry | 2016-09-24
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Lubię tego rodzaju książki. Bez owijania w bawełnę, bez słodzenia. Całkowicie realny świat o którym nie mamy pojęcia. Czytając tą książkę oczy się otwierają.

Ewek | 2011-11-08

Tylko jedno słowo - chłam.

książek: 1918
Vinga | 2016-11-28