Anders

Wydawnictwo: W.A.B.
6,09 (103 ocen i 16 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
3
8
8
7
33
6
28
5
19
4
6
3
6
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788374142892
liczba stron
256
kategoria
historyczna
język
polski

Jakim człowiekiem był Władysław Anders? Polityk, generał, dla wielu wzór poświęcenia w imię najwyższych idei. Zwycięski wódz spod Monte Cassino, który w drodze przez sowieckie łagry wycierpiał tyle samo bólu i upokorzeń, co jego żołnierze. Czerwone maki i biały koń niosący generała nabrały już charakteru symboli. Z książki Marii Nurowskiej wyłania się także inne oblicze Andersa. Mężczyzny,...

Jakim człowiekiem był Władysław Anders? Polityk, generał, dla wielu wzór poświęcenia w imię najwyższych idei. Zwycięski wódz spod Monte Cassino, który w drodze przez sowieckie łagry wycierpiał tyle samo bólu i upokorzeń, co jego żołnierze. Czerwone maki i biały koń niosący generała nabrały już charakteru symboli.
Z książki Marii Nurowskiej wyłania się także inne oblicze Andersa. Mężczyzny, któremu zabrakło odwagi, aby osobiście powiedzieć żonie, że po 25 latach wspólnego życia związał się z inną kobietą – artystką kabaretową w wieku ich córki. Przywódcy, którego plany nie zawsze były do końca przemyślane, co wielu jego podwładnych kosztowało życie. Polityka niezbyt dobrze znającego się na ludziach, o czym najdobitniej świadczy jego zaufanie do generała NKWD – Żukowa.
Autorka nie odmawia Andersowi wielkości, nie tworzy jednak pomnika. Dokumentując biografię listami i wspomnieniami znających go osób, dąży do wydobycia prawdy o nim we wszystkich aspektach jego życia. Maria Nurowska wielokrotnie udowodniła w swoich powieściach, że potrafi przykuwać uwagę czytelnika. Także i tutaj wykorzystywana przez nią technika zmiany perspektywy nie tylko nie pozwala się znużyć, ale również nadaje książce wiarygodność.

 

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=628

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=628

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (353)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 345
Anne_Joy | 2015-10-30
Przeczytana: 29 października 2015

Książka biograficzna o gen. Władysławie Andersie autorstwa Marii Nurowskiej pozwala szerzej spojrzeć na postać Generała, i nie tylko dostrzec go jako wojskowego, ale i jako człowieka. Podoba mi się, że jest to wizerunek odbrązowiony. Pokazuje zarówno jasne i ciemne strony takich wydarzeń jak Monte Cassino, jak i jego życia osobistego. To, że Generał wyprowadził swoje wojsko (andersowców) z ZSRR, przemierzył z nimi sporą część świata, by trafić do Włoch pod Monte Cassino, oczywiście wiedziałam. Ale nie miałam pojęcia o trudach i zawiłościach emigracyjnego życia, jakie były udziałem jego i jego rodziny.
To już ostatnia z 32 książek Marii Nurowskiej, jaką przeczytałam i zgadzam się, że jest trochę chaotyczna, ale z pewnością warto się z nią zapoznać:) Polecam!

Moja ocena: 5/6 lub 7/10

książek: 689
the_lark | 2015-08-20

Książka, w moim odczuciu, dosyć mocno rozczarowująca...

Po pierwsze, jak na biografię gen. Andersa - którego życie było na tyle długie, barwne i interesujące, że spokojnie można by o nim napisać kilkutomową biografię - książka zdecydowanie zbyt cienka objętościowo. Sprawia przez to wrażenie, że jest to historia niepełna, a przedstawione wydarzenia - spisane wybiórczo. Poza tym, sam generał w tym dziele jest raczej, jak już parę osób przede mną zauważyło, postacią raczej drugoplanową. Zdarzało się czasem, że oddawano głos wielu postaciom, które np. opowiadały aż nazbyt szczegółowo o bitwie pod Monte Cassino, a w międzyczasie Władysław Anders nie pojawiał się na kartach własnej biografii przez kilka stron.

Narracja Nurowskiej jest bardzo chaotyczna, wydarzenia są często przedstawione bez chronologii. Oprócz tego, książka nie jest w ogóle podzielona na rozdziały, co również uważam za jej minus. Czego jeszcze mi zabrakło? Obiektywizmu. Pomijając fakt, że niekiedy autentycznie wiało...

książek: 41608
Muminka | 2016-03-09
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 03 marca 2016

Ciekawy portret generała, skupiający się raczej na wzlotach i upadkach w życiu osobistym, niż kulisach operacji wojskowych. Z wyczuciem, smakiem i taktem pisze o dość skomplikowanej osobowości generała. Daje pogląd na to, co się działo w sowieckich więzieniach, jak Anders przysłuż się nie tylko Polakom zesłanym w głąb Rosji, ale i aliantom. Niestety zamiast wdzięczności potrafili sprzedać jedyne konie ocalałe z jego majątku. Łatwo się czyta, hoc relacja spod Monte Cassino oczni świadków i adiutanta generała to wstrząsające studium krwawych starć, okrucieństwa i bezsensowności wojny. Szturm na klasztor okupiony był daniną z żołnierskiej krwi, może niepotrzebnie zginęło tylu wspaniałych ludzi. Dzieje skandalizującego romansu i związku z dużo młodszą drugą zoną – Renatą- nie przysporzyły Andersowi sympatii otoczenia. Jego zwolennicy i poplecznicy murem stanęli za pierwszą generałową. Gorzki był też chleb tułaczy w Anglii bo mimo wojennych zasług Polacy byli niechętnie widziani w...

książek: 697
Justyna | 2012-08-31
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 sierpnia 2012

Po biografię słynnego gen. Władysława Andersa sięgnęłam nie bez powodu. Człowiek ów przewijał się bowiem w wielu wspomnieniach rodzinnych, gdyż mój ś. p. pradziadziuś walczył z jego 2 Korpusem pod Monte Cassino. Ciekawa byłam jego biografii, życia prywatnego i całej odysei jego żołnierzy (w tym dziadka) od dalekiej Syberii, aż po Londyn. Przez niektórych uznany za zdrajcę, przez innych za bohatera narodowego. Jaki był naprawdę? Nie wiele jest jak zauważyłam tekstów mu poświęconych dlatego z tym większą ciekawością sięgnęłam po tą książkę.

książek: 588
Mecha_Kulturacja | 2016-07-26
Na półkach: Przeczytane

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/07/anders-maria-nurowska.html

Generał Władysław Anders jest jedną z niewielu postaci w najnowszej historii Polski, o której w swoim czasie mówił cały świat. Znany jest i oceniany głównie poprzez zdobycie przez dowodzony przez niego 2 Korpus Polski wzgórza Monte Cassino. Wydarzenie to otworzyło drogę Aliantom od południowej strony do Europy, ale także zostało okupione ogromnymi stratami po stronie polskiej i nie tylko. Jednak historia Andersa nie może być tylko postrzegana przez pryzmat kampanii włoskiej, gdyż człowiek ten wieloma innymi czynami zasłużył na miano wielkiego.

Autorka, Maria Nurowska, znana jest przede wszystkim z powieści romantycznych o miłości i namiętności, ale także naznaczonych tragediami i przeciwnościami losu. Jest także autorką powieści biograficznych. W książce Bohaterowie są Zmęczeni ukazuje losy braci - Leona i Ludwika Niemczyków, a w Mój Przyjaciel Zdrajca przedstawia historię pułkownika Kuklińskiego. Anders, jak...

książek: 17
Marcin Dolecki | 2018-01-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Książkę: Anders, autorstwa Marii Nurowskiej (wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2016, s. 277, twarda oprawa) przeczytałem z wielką satysfakcją.
Celem autorki było przedstawienie możliwe obiektywnego opisu najważniejszych wydarzeń z życia generała Władysława Andersa (1892-1970), człowieka, który dał ogromną nadzieję wielu tysiącom Polaków, załamanych życiem w rzeczywistości radzieckiej, umożliwiając im walkę o niepodległość kraju. Jednym z żołnierzy generała był mój dziadek, uczestnik bitwy pod Monte Cassino.
Tam, gdzie było to możliwe, M. Nurowska uzupełniła tekst o wątki fabularne, które znakomicie dopełniają i ubarwiają rozważania historyczne, nie zmieniając przy tym sensu części dokumentalnych, poprzedzonych staranną kwerendą. W książce załączono wiele cennych materiałów źródłowych, np. gratulacyjny list Churchilla do Andersa.
Książce daleko jest do hagiografii. M. Nurowska nie ominęła trudnych, kontrowersyjnych tematów, zarówno dotyczących spraw wojskowych, m.in. kwestii...

książek: 424
Ala | 2017-02-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 lutego 2017

Do napisania biografii oprócz znajomości faktów i tekstów żródłowych trzeba mieć pomysł i talent, umieć zaciekawić czytelnika , przybliżyć i uczłowieczyć postać. To wszystko znalazłam w tej książce. Bez długich i szczegółowych opisów faktów historycznych ,raczej relacje świadków , z komentarzem autorki .
Generała i jego rodzinę poznajemy z przypowieści i listów w konwencji literackiej mentalności tamtych czasów. I właśnie to mnie najbardziej zaciekawiło , co myśleli i jacy byli wtedy znajomi, żołnierze , rodzina generała i jak się zachowywali politycy innych państw w stosunku do Polski. Może jest tego niewiele, ale wystarczy , zeby wczuć się w klimat przeszłości.
Co mnie zdziwiło? To że Generał wydaje się niezbyt silną osobowością , jeśli się skupić na życiu prywatnym. Nawet w wojsku ma swoje przywary , a może to specyfika tamtych czasów.

książek: 2660
justi | 2011-10-15
Przeczytana: 15 października 2011

Autorka czerpała wiedzę o Generale z różnych źródeł, nie powstrzymała się jednak przed oceną wielu sytuacji. Książka gładko się czyta, ciekawie napisana, temat zainteresował mnie i zainspirował do dalszych poszukiwań.
Najsmutniejsze jest to, że Generał nie doczekał Polski, o którą walczył.

książek: 736
Monika | 2017-02-13
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 12 lutego 2017

Właśnie przeciętna, mocno przeciętna ta książka.Zależało mi na tym aby poznać generała Andersa...i owszem poznałam, ale tak dosyć chaotycznie. Bez bliższego ładu i składu. Polecam, bo ogólnie lubię twórczość pani Nurowskiej...ale ta bez fajerwerków.

książek: 0
| 2012-09-30
Na półkach: Przeczytane

Niestety słaba. Jak wszystkie książki Nurowskiej przeczytane do tej pory. Być może gdyby zmienić tytuł na "Anders w oczach rodziny i współpracowników"...Czyta się lekko ale pozostawia niedosyt.

zobacz kolejne z 343 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd