Dom na Kresach. Powrót

Wydawnictwo: W.A.B.
The Bronski House. A Return to the Borderlands
Kresy, podróżę, wspomnienia
literatura piękna

Bohaterką książki jest niedawno zmarła na emigracji poetka polska, która 17 września 1939 roku, mając siedemnaście lat, z rodzinnego Morynia nad Niemnem przedarła się przez Skandynawię do Anglii. Poznała tam pilota Olgierda Ilińskiego, który w 1943 roku, w trzy tygodnie po ślubie z nią, zginął zestrzelony nad Francją. Po dwóch latach Zofia Ilińska z drugim mężem, amerykańskim eks-dyplomatą, przeniosła się do Kornwalii. W 1992 roku młody angielski pisarz Philip Marsden, zafascynowany opowieściami poetki z dzieciństwa, odbył wspólnie z nią sentymentalną podróż na Białoruś, w poszukiwaniu rodzinnego dworku Ilińskiej. Podróżnicza książka Dom na Kresach. Powrót oddaje losy kresowego ziemiaństwa, ujawniając niezwykłą wrażliwość autora na osobliwe piękno dawnych wschodnich rubieży Polski.

Edrisan | 2019-02-14
Przeczytana: 10 lutego 2019

Polubiłam Zofię, polubiłam Helenę, polubiłam sposób w jaki Philip Marsden przedstawia wspomnienia swoich bohaterek, tę odrobinę poezji, czasem magii, przeplata anegtotami wywołującymi uśmiech. Kawałek osobistej historii, niełatwe czasy, w których przyszło żyć Helenie i jej córce Zofii, to wszystko czyta się bardzo dobrze. No i Kornwalia - wszystko co lubię.

Anna | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Narratorką opowieści jest Zofia urodzona w Wilnie, już w wolnej Polsce. Jej matką jest Helena O'Breifne, potomkini irlandzkiego rodu. Zofia zainspirowana historią rodzinną spisaną przez matkę wyrusza na Białoruś, gdzie przed wojną znajdował się rodzinny majątek Mantuszki. W podróży towarzyszy Zofii Filip młody pisarz i razem poszukują śladów historii spisanej na pożółkłych kartkach dzienników Heleny.
Rodzinna saga na tle historii przedwojennych Kresów.
Polecam
Anna

Mollinka_90 | 2016-07-20
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: luty 2016

Nasi bliscy, którzy przeżyli II wojnę światową często bronią się przed wspomnieniami i milczą jak zaklęci na temat realiów życia w tamtych okrutnych czasach. Są jednak i tacy, którzy opowiadają swoje historie, by przekazać je potomnym ku przestrodze, jak również po to, by ocalić od zapomnienia świat, który odszedł bezpowrotnie.

Książka Phillipa Marsdena to zapis wspomnień żyjącej na emigracji w Wielkiej Brytanii Zofii Ilińskiej, polskiej poetki wywodzącej się ze wschodnich rubieży II Rzeczpospolitej. Po matce, Helenie, odziedziczyła ona pamiętnik z zapisem ostatnich chwil spędzonych w rodzinnych Mantuszkach na terenie dzisiejszej Białorusi. Sama zachowała śladowe wspomnienia szczęśliwych dziecięcych lat w ziemiańskim dworku.
Kobieta postanawia oddać hołd tym, którzy niejednokrotnie poświęcili wszystko, co mieli, by uratować życie dzieci z wojennej pożogi i odwiedzić rodzinne strony. Udaje się jej to dopiero po przemianach ustrojowych, po upadku ZSRR.

W książce, dzięki...

Mario | 2016-02-19

Oj, słaba, słaba... słaba ta książczyna. Tytuł obiecuje opowieści z kresów i o kresach, a w środku nieciekawa, pozbawiona kolorów, że o kolorycie nie wspomnę, nijaka i wręcz niepotrzebna historia o ciotce z Polski.
No ale czytelników znajdzie, bo Anglik!!! o nas napisał. No właśnie nie napisał o nas, napisał o niczym.

książek: 1952
Agnieszek | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Zofia i Filip. Polka i Anglik obserwujący, czym jest i czym była polskość.

Przyjaźń przerzuca mosty między granicami, także tymi języka i czasu.
Kawał porządnej, sprawnie napisanej prozy ze smaczkami, głębokim oddechem i otwartością na innych. Marsden przybliża historię Polski, próbując dociec swoistości słowiańskiej duszy. Obserwuje, opisuje, zachwyca wrażliwością na świat przyrody, chce zrozumieć.

Warto. Jak raz listopadowa lektura: wzruszająca, mądra, wywołująca i łzy, i zachwyt.

Wojciech Gołębiewski | 2015-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2015

Tytuł oryginału: „The Bronski house: a return to the Borderlands” (1995) - historia wygnania polskiej wielopokoleniowej rodziny, w tym poetki Zofii, przyjaciółki i sąsiadki autora.
Philip Marsden znany także jako Philip Marsden-Smedley (ur. 1961) autor powieści i książek podróżniczych, wydał już kilka esejów o Etiopii i Rosji, teraz (1992) namówił starszą panią Zofię Ilińską (1921 – 1995) na sentymentalną podróż do ziemi jej dzieciństwa, czyli na „nasze” Kresy.
Co do autora dodajmy, że skończył studia antropologiczne, że parę lat pracował dla magazynu „The Spectator”, a pisarzem „full-time” został w późnych latach 80, natomiast odnośnie bohaterki jestem w trakcie rozwiązywania łamigłówki z nazwiskami w jej rodzinie. Na razie doszedłem, że rodzice nazywali się Helena i Aleksander (zm. 1934) Brochoccy, że Iliński to nazwisko pierwszego męża Zofii - Olgierda, który został ...

ewula | 2015-03-17
Przeczytana: 2012 rok

Niezwykle piękna i nostalgiczna opowieść o ludziach i domu rodzinnym na Kresach z którego bohaterka zostaje brutalnie wyrwana,o tęsknocie i marzeniach,żeby choć na chwile powrócić do swoich korzeni!Bardzo polecam!

KamillaM | 2015-02-10
Przeczytana: 03 marca 2015

Bardzo ciekawa lektura, pieknie napisana, polecam

agpela | 2015-01-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Jak ktoś lubi - a ja tak - takie opowieści z przenoszeniem w czasie - to polecam :) Miłość, przeciwności losu, pokonywanie wiatru historii - faaaajneee!

Annika | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Książka niezwykła, gratka zarówno dla pasjonatów historii jak i osób lubiących opowieści o ludzkim życiu, o walce z przeciwnościami losu.
Książka wzbudzająca zainteresowanie historią naszego kraju i miłość do Kresów. Szacunek dla tamtych pokoleń. Dzielnych, nie załamujących się pomimo wielu traumatycznych wydarzeń w ich życiu. Wykształconych, znających po kilka języków obcych.
Ukazująca, jak pomimo upływu prawie wieku, niektóre rzeczy się nie zmieniły - np. rozłamy w rządzie osłabiające cały kraj, czy stanowisko Kościoła wobec antykoncepcji "Żołnierz umiera w walce, a kobieta podczas połogu."
Powieść tym ciekawsza, że napisana przez Anglika, co zapewnia jak sądzę, większą dozę obiektywizmu. Polecam!