Dom na Kresach. Powrót

Tłumaczenie: Agnieszka Sozańska
Wydawnictwo: W.A.B.
The Bronski House. A Return to the Borderlands
Kresy, podróżę, wspomnienia

Bohaterką książki jest niedawno zmarła na emigracji poetka polska, która 17 września 1939 roku, mając siedemnaście lat, z rodzinnego Morynia nad Niemnem przedarła się przez Skandynawię do Anglii. Poznała tam pilota Olgierda Ilińskiego, który w 1943 roku, w trzy tygodnie po ślubie z nią, zginął zestrzelony nad Francją. Po dwóch latach Zofia Ilińska z drugim mężem, amerykańskim eks-dyplomatą, przeniosła się do Kornwalii. W 1992 roku młody angielski pisarz Philip Marsden, zafascynowany opowieściami poetki z dzieciństwa, odbył wspólnie z nią sentymentalną podróż na Białoruś, w poszukiwaniu rodzinnego dworku Ilińskiej. Podróżnicza książka Dom na Kresach. Powrót oddaje losy kresowego ziemiaństwa, ujawniając niezwykłą wrażliwość autora na osobliwe piękno dawnych wschodnich rubieży Polski.

ewula | 2015-03-17
Przeczytana: 2012 rok

Niezwykle piękna i nostalgiczna opowieść o ludziach i domu rodzinnym na Kresach z którego bohaterka zostaje brutalnie wyrwana,o tęsknocie i marzeniach,żeby choć na chwile powrócić do swoich korzeni!Bardzo polecam!

książek: 2070
onika | 2013-08-19
Przeczytana: sierpień 2013

Uwielbiam czytać fragmenty recenzji, jakie wydawnictwa zamieszczają z reguły na skrzydełkach obwoluty książek. Robię to głównie dlatego, by skonfrontować mój odbiór lektury z tym, jak ją widzą różnorakie autorytety. A "Dom na kresach" został w tych recenzjach zareklamowany jako "znakomita książka podróżnicza"...Doprawdy, nie wiem, jak można tak określić tę powieść. Czy fakt, że Philip (autor książki) i Zofia wyruszają na Litwę i Białoruś w poszukiwaniu miejsc, z którymi związane było dzieciństwo Zofii, czyni z książki literaturę podróżniczą? Moim zdaniem nie bardzo. Chyba, że autorzy recenzji mieli na myśli podróż sentymentalną, w jaką zabiera czytelników Marsden, który z różnych zapisków Heleny (matki Zofii) odtwarza koleje jej życia. A że Helena urodziła się w 1898 roku na Kresach, jej losy były nierozerwalnie związane z wydarzeniami, które w XX wieku przetoczyły się jak huragan przez tą część Europy.

Dla mnie główną bohaterką powieści jest właśnie Helena. Z jej perspektywy...

Wojciech Gołębiewski | 2015-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2015

Tytuł oryginału: „The Bronski house: a return to the Borderlands” (1995) - historia wygnania polskiej wielopokoleniowej rodziny, w tym poetki Zofii, przyjaciółki i sąsiadki autora.
Philip Marsden znany także jako Philip Marsden-Smedley (ur. 1961) autor powieści i książek podróżniczych, wydał już kilka esejów o Etiopii i Rosji, teraz (1992) namówił starszą panią Zofię Ilińską (1921 – 1995) na sentymentalną podróż do ziemi jej dzieciństwa, czyli na „nasze” Kresy.
Co do autora dodajmy, że skończył studia antropologiczne, że parę lat pracował dla magazynu „The Spectator”, a pisarzem „full-time” został w późnych latach 80, natomiast odnośnie bohaterki jestem w trakcie rozwiązywania łamigłówki z nazwiskami w jej rodzinie. Na razie doszedłem, że rodzice nazywali się Helena i Aleksander (zm. 1934) Brochoccy, że Iliński to nazwisko pierwszego męża Zofii - Olgierda, który został ...

książek: 1981
Renax | 2014-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2014

Piękna, wzruszająca książka. Opisuje świat kresowy, którego już nie ma. Warte uwagi jest to, że autorem jest Anglik, przyjaciel Zofii Ilińskiej, jednej z bohaterek.
Mamy tutaj napisaną z rozmachem opowieść o życiu, o miłości, o ludziach i o życiu polskiego ziemiaństwa w majątku na Polesiu, ale i w Wilnie, Petersburgu.
Autor jako Anglik i piszący po angielsku, opisuje historię tego rejonu z dystansem, objaśnia wydarzenia historyczne i postacie historyczne, które dla polskiego czytelnika są oczywistością.
Perspektywa czasowa odbywa się na kilku obszarach: młodości Heleny, dzieciństwa Zofii, i przyjazdu do Mantuszek Zofii z Philipem po 60 latach, już za Białorusi.
Opisy przyrody często przeskakują z opisów ludzi na opisy przyrody i ziemi, która dojrzała. Przypomina to literaturę apokalipsy spełnionej, i współgra z wydarzeniami opisywanymi w powieści.
Autor ukazał świat ziemiaństwa kresowego, który żył w pełni, ale i w przeczuciu apokalipsy. Narrator wspomina o napiętych stosunkach...

Annika | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Książka niezwykła, gratka zarówno dla pasjonatów historii jak i osób lubiących opowieści o ludzkim życiu, o walce z przeciwnościami losu.
Książka wzbudzająca zainteresowanie historią naszego kraju i miłość do Kresów. Szacunek dla tamtych pokoleń. Dzielnych, nie załamujących się pomimo wielu traumatycznych wydarzeń w ich życiu. Wykształconych, znających po kilka języków obcych.
Ukazująca, jak pomimo upływu prawie wieku, niektóre rzeczy się nie zmieniły - np. rozłamy w rządzie osłabiające cały kraj, czy stanowisko Kościoła wobec antykoncepcji "Żołnierz umiera w walce, a kobieta podczas połogu."
Powieść tym ciekawsza, że napisana przez Anglika, co zapewnia jak sądzę, większą dozę obiektywizmu. Polecam!

Agnieszek | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Zofia i Filip. Polka i Anglik obserwujący, czym jest i czym była polskość.

Przyjaźń przerzuca mosty między granicami, także tymi języka i czasu.
Kawał porządnej, sprawnie napisanej prozy ze smaczkami, głębokim oddechem i otwartością na innych. Marsden przybliża historię Polski, próbując dociec swoistości słowiańskiej duszy. Obserwuje, opisuje, zachwyca wrażliwością na świat przyrody, chce zrozumieć.

Warto. Jak raz listopadowa lektura: wzruszająca, mądra, wywołująca i łzy, i zachwyt.

Magda | 2013-01-10
Przeczytana: grudzień 2012

Piękna historia rodzinna (a takie właśnie historię lubię najbardziej czytać). Tragiczne losy kobiet, którym wojna odebrała mężczyzn. Ciepła, nostalgiczna opowieść o podróży w poszukiwaniu swoich korzeni.

Mario | 2016-02-19

Oj, słaba, słaba... słaba ta książczyna. Tytuł obiecuje opowieści z kresów i o kresach, a w środku nieciekawa, pozbawiona kolorów, że o kolorycie nie wspomnę, nijaka i wręcz niepotrzebna historia o ciotce z Polski.
No ale czytelników znajdzie, bo Anglik!!! o nas napisał. No właśnie nie napisał o nas, napisał o niczym.

Ewelina | 2012-08-18
Przeczytana: 30 lipca 2012

Niesamowita historia, od której nie mogłam się oderwać przez cały dzień, aż do przeczytania ostatniej strony i wylania ostatniej łzy! Bardzo wzruszająca, przenosi w świat idyllicznej Rzeczpospolitej, której już nie ma.

Anna Maria | 2010-12-04
Przeczytana: 2008 rok

Wzruszająca powieść. Pokazuje, jak wielką siłę mogą mieć marzenia. Mówi o tym, że zawsze warto wierzyć w cud, w to że się jednak uda. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie.