Lubimyczytać.pl to:

W.A.B.
typ
papier
joly_fh
7.26 (31 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Biografia Marka Grechuty autorstwa Marty Sztokfisz to książka zrodzona z międzypokoleniowej fascynacji, poświęcona nie tylko samemu artyście, ale też jego ponadczasowej twórczości, która do dziś łączy odbiorców w każdym wieku. Drobiazgowo i skrupulatnie badane są tu nawet najdrobniejsze fakty z każdego etapu życia Grechuty wzbogacone o często oszczędne i ostrożne relacje jego rodziny, przyjaciół,...

Drobiazgowo i skrupulatnie badane są tu nawet najdrobniejsze fakty z każdego etapu życia Grechuty wzbogacone o często oszczędne i ostrożne relacje jego rodziny, przyjaciół, znajomych. Jaką drogę przeszedł nieśmiały nastolatek z Zamościa, któremu muzyka nie dawała spokoju i któremu w drodze na szczyty popularności towarzyszyła druzgocąca zdrowie choroba psychiczna? Portret wyjątkowego artysty, ale także doskonale zarysowane zostało tło historii jego życia, przenikliwy obraz epoki, która go ukształtowała, zapis miejsc i ludzi, którzy zdecydowali o jego losie.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.,2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Tomek | 2013-10-23
Przeczytana: 2013 rok

"Będę z tobą tańczyć
Bajki opowiadać
Słońce z pomarańczy
W twoje dłonie składać"*

Pamiętam jak znajoma puściła utwór "Będziesz moją panią". To była miłość od pierwszego usłyszenia. Miłość, która trwa do dziś i trwać będzie aż do mojej śmierci. Dzięki temu zacząłem wgłębiać się w twórczość Marka Grechuty. Kiedy dowiedziałem się o książce "Chwile, których nie znamy. Opowieść o Marku Grechucie" to była dla mnie świetna wiadomość.

Autorką książki jest Marta Sztokfisz - pisarka i dziennikarka. Przeprowadziła kilkaset rozmów ze znanymi ludźmi ze świata show biznesu oraz kultury. Marta Szkofisz perfekcyjnie przedstawiła życie i twórczość tego wyalienowanego chłopaka, który miał wpływ na polską muzykę oraz kulturę. Człowieka, którego muzyka łączy pokolenia. Przedstawiła czytelnikowi fakty, które była mało lub zupełnie nieznane.

Na samym początku książki poznajemy Marka rodziców - Zygmunta i Wandę, ich związek. Następnie przechodzimy do narodzin Marka, jego siostry i jego dzieciństwa. Pr...

Meehoow | 2013-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Trudno napisać biografię, jeśli praktycznie ma się wieści co najwyżej z drugiej ręki i w dodatku trzeba się zmierzyć z narzuconym przez najbliższą rodzinę embargiem na informacje o Grechucie ("i na mnie spadły ostrzeżenia, bym zaniechała pisania książki" - kończy jeden z rozdziałów Marta Sztokfisz). Z tej próby Autorka wychodzi jednak obronną ręką, jej relacja stwarza wrażenie obiektywnej, jest też stonowana i (na szczęście) pozbawiona patosu. Na plus kilkanaście interesujących anegdot, na minus zbyt mało zdjęć (z Markiem zaledwie kilkanaście, a te z dzieciństwa bardzo kiepskiej jakości).

Marta | 2014-03-21
Na półkach: 2014, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 16 marca 2014

Marta Sztokfisz to znana polska dziennikarka. Zasłynęła, już jako pisarka, dzięki książce „Chwile, których nie znamy. Opowieść o Marku Grechucie”. A mnie było niezmiernie miło czytać tę publikacje, ponieważ znam autorkę osobiście. ;) To moja wykładowczyni od Warsztatów prasowych. Gdy na pierwszych zajęciach pani Sztokfisz zaprezentowała swoją najnowszą książkę, byłam sceptycznie nastawiona. Pomyślałam: „Przecież oni wszyscy piszą książki i wcale nie są one ciekawe”. Ależ się myliłam! Książka niedługo po tym trafiła w moje ręce. Dużo czasu jednak minęło zanim znalazłam odrobinę chęci, by ją przeczytać. A już od pierwszych stron opowieść o Grechucie wciągnęła mnie na dobre. Rzadko czytam biografie. Kojarzą mi się one z nudnymi lekcjami w liceum. Po tym incydencie nie mam już wątpliwości – dobre biografie istnieją. A o tym przekonacie się i Wy, czytając tę powieść. ;)

Marek Grechuta do tej pory znany był mi z „Dni, których nie znamy”. Nigdy nie zagłębiałam się ani w muzykę, a tym bardzie...

Anna | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

Marek Grechuta (10.12.1945-09.10.2006) - nieśmiały, oniryczny młodzieniec, który po maturze wyrusza z rodzinnego Zamościa do Krakowa, aby tam pod okiem prof. Wiktora Zina studiować architekturę. Kraków - miasto magicznie przyciągające wybitne osobowości stało się miejscem spotkania Marka Grechuty i Jana Kanty Pawluśkiewicza. Piwnica pod Baranami... Anawa... Potem ich drogi na pewien czas rozchodzą się. Zespół Wiem... Solowa kariera Marka...
Jego piosenki stały się brylantami poezji na tle szarej rzeczywistości. Niezwykła ekspresja wykonawcy... I wtedy pojawia się choroba... Nie dające się opanować lekami napady lęku, hermetycznego zamknięcia w sobie... A on nadal stara się występować...
Naprawdę warto przeczytać,
aby potem posłuchać
że...
"Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy.
Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy."
lub zapytać słowami Gałczyńskiego...
"Ile razem dróg przebytych?
Ile ścieżek przedeptanych?
Ile deszczów, ile śniegów..."

Bardzo lubię twórczość Marka Grechuty i od jakiegoś już czasu przymierzałam się, aby dowiedzieć się czegoś więcej o jego życiu prywatnym. My, zwykli ludzie, chcemy czytać biografie tych sławnych żeby się upewnić, że oni też mieli jakieś słabości, popełniali błędy, chorowali choćby na grypę.
Życie Pana Marka takie właśnie było. Przeżył rozstanie rodziców, bolesne rozstanie z dziewczyną, nadopiekuńczość matki, ucieczkę syna i przede wszystkim chorobę, która odbijała się na jego twórczości. Autorka starała się stworzyć jak najwierniejszy obraz życia, przytoczyła wiele wspomnień o nim. Wypowiedzi ludzi, którzy z nim dorastali, pracowali, występowali na wielu koncertach są wzruszające (chociaż z rodziny Marka wywiadów zgodził się udzielić jedynie jego kuzyn). Wzrusza troska bliskich aby pomóc mu mimo choroby robić to, co kochał najbardziej - śpiewać. Znajdują się też krytyczne uwagi, dotyczące kontaktów z matką, której być może nie mógł wybaczyć rozstania z ojcem.
Bardzo podoba mi się spos...

lipka02 | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Z tej biografii dowiadujemy także się o chorobie Grechuty,która przez wiele lat była tematem tabu, o jego złym stanie psychicznym i długoletniej depresji.Marta Sztokfisz zastanawia się co spowodowało chorobę afektywną dwubiegunową.Czy była to pierwsza nieszczęśliwa miłość,czy obciążenie genetyczne? A może życie w ciągłej trasie koncertowej lub problemy z synem,który odszedł z domu na dwa lata i przez cały ten czas nie dawał znaku życia?

Pisząc książkę o życiu Marka Grechuty Pani Marta napotkała opór milczenia ze strony jego najbliższej rodziny.Wiele artystów z którymi rozmawiała nie podaję swego nazwiska bojąc się reakcji ze strony Danuty Grechuty-żony artysty. Szkoda,bo bardzo chętnie poznałabym opowieść o Panu Marku bezpośrednio od kobiety,która spędziła z nim kilkadziesiąt lat.Była jego opoką,opiekowała się nim w trudnych chwilach i podtrzymywała ciepło rodzinnego ogniska.

filifionka | 2013-10-23
Przeczytana: 23 października 2013

Miałam 18 lat i uwielbiałam Ewę Demarczyk kiedy usłyszałam "Serce" i do tej pory jest to moja ukochana piosenka Marka Grechuty.Książka o Nim wzbudziła we mnie mieszane uczucia.Dość chaotyczna w chronologii przedstawianych faktów ale przynajmniej odkrywa tajemnicę Jego dziwnych,niewytłumaczalnych zachowań,które mnie zastanawiały i prawdę mówiąc posądzałam o,że jest narkomanem.I ty nasuwa się smutna refleksja,że choroba psychiczna była i chyba często nadal jest wstydliwym tabu.Zrozumiałam,żę cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową zwaną dawniej psychozą maniakalno-depresyjną i ze był źle leczony.Nie wiem czyja była to wina,nie chcę nikogo oskarżać ale może gdyby ego choroba nie była tak skrzętnie ukrywana choć wszyscy wiedzieli,że jest z Nim źle może nie cierpiałby tak bardzo.Może,może...już się nie dowiemy.I mam jeszcze jedną uwagę:mogłaby autorka być bardziej skrupulatna i nie popełniać błędów takich jak ten,kiedy pisze,ze Grechuta śpiewał piosenkę wg wiersza Tuwima pt."Pani pachnir...

Molica_książkowa | 2014-04-12

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku