Mimo wszystko. Wywiadu rzeki księga druga

Wydawnictwo: Świat Książki
Bartoszewski
Alicja

Dopełnienie bestsellerowego wywiadu rzeki z prof. Władysławem Bartoszewskim (ur. 1922). Odpowiadając na rozbudowane pytania Michała Komara, Profesor opowiada szerzej o kwestiach, którymi interesował się przez całe życie, m.in. o skomplikowanych stosunkach polsko-niemieckich i polsko-żydowskich. Komentuje doświadczenia osobiste, snuje refleksje na najważniejsze tematy, o odwadze, osądzaniu innych,przyjaźni, uczciwości czy ludzkiej przyzwoitości. Książka dokumentuje też dorobek Profesora jako dziennikarza, polityka i pedagoga. Na dodanej płycie CD znajdują się najbardziej niezwykłe, prywatne wyznania Władysława Bartoszewskiego.

allison | 2015-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Druga część wywiadu-rzeki z Władysławem Bartoszewskim jest równie ciekawa jak pierwsza.
I tutaj profesor wspomina swoją młodość i czasy wojny, ale skupia się przede wszystkim na czasach powojennych, na polsko-niemieckich konfliktach i porozumieniu, na stosunkach między Polakami i Żydami, na czasach po przełomie 1989 r.

W jego wypowiedziach widać mądrość doświadczonego przez życie człowieka, Polaka i Europejczyka, niezwykle aktywnego, charyzmatycznego, zaangażowanego w idee pokoju i pojednania, człowieka ponad podziałami, tolerancyjnego, w czasach komuny bardziej docenianego za granicą niż w kraju.

Jestem niezmiennie pod ogromnym wrażeniem poglądów i stylu wypowiedzi profesora. Z prawdziwą przyjemnością czyta się te przemyślenia, w dodatku sformułowane logicznie i z wielkim poszanowaniem dla pięknej polszczyzny.

Wojciech Gołębiewski | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

Władysław BARTOSZEWSKI, Michał KOMAR - "....mimo wszystko"
wywiadu rzeki księga II
Nie rozumiem braku zainteresowania rzeczywistością, bo na LC znajduję zaledwie 10 opinii. Jak widać wyżej, jest to II część wywiadu rzeki. Nie jest konieczna lektura I części, natomiast polecam moją recenzję jej, bo nie zamierzam się powtarzać. O dziwo, I część miała 65 opinii, choć bardziej dotyczyła przeszłości.
Zacznę od przepisania fragmentu uwagi Bartoszewskiego z notki redakcyjnej, bo, jak on, miewam czasem trudności z akceptacją pewnych objawów teraźniejszości:
"...Kiedy dostrzegam, że dzieło życia tej odchodzącej generacji jest kwestionowane, pada łupem aparatczyków politycznych czy po prostu bezmyślności, zacietrzewienia, zawiści i wręcz głupoty politycznej, czasami padają z moich ust gorzkie słowa.."

Bartoszewski przytacza znany wiersz niemieckiego pastora Martina ...

Melba | 2014-02-23
Przeczytana: październik 2013

Ze względu na temat i osobę głównego bohatera książka obowiązkowa dla każdego. Władysław Bartoszewski jest człowiekiem z gatunku, który z odejściem ostatnich jak on, przestanie istnieć i nigdy nie powróci. To człowiek wypalony w ogniu, zahartowany przez nieludzkie okoliczności, który mimo wszystko pozostał człowiekiem honoru, z wielkim sercem i jeszcze większym umysłem. Doceniam, że nie straciły na aktualności rzeczy, które mówił 50 lat temu - nie każdemu udaje się taka sztuka. Jeśli szukacie autorytetów - polecam. Dla mnie jest jednym z najważniejszych.

Piotr | 2014-02-20

Druga część wywiadu pomyślana jest jako swoiste rozszerzenie pierwszej. Uszczegółowienie wątków które w pierwszej części wywiadu wydały się autorowi interesujące, bądź też ważne. Co nie przeszkadza czytać tę pozycję niejako w oderwaniu

Jonasz | 2010-09-13
Przeczytana: luty 2009

Pasjonujaca rozmowa.

ladysosensual | 2014-01-23

Często mam wrażenie, że cała polityka to bagno, że ludzie decydujący o naszym życiu mają nas w głębokim poważaniu, ale osoba Profesora pozwala wierzyć, że jest gdzieś światełko przyzwoitości i odpowiedzialności za losy państwa, skoro już się w kręgi władzy dostało. A może niestety było.... następców myślących w ten sposób brak.

przemorski | 2012-04-27

Uzupełnienie wywiadu rzeki części pierwszej. Książka jest napisana dużo mniej chaotycznie niż pierwsza część, w porównaniu do niej koncentruje się głównie na okresie komunizmu i późniejszym.
Jak ktoś kiedyś powiedział "Bartoszewski to buchający gejzer, samograj i gawędziarz z niesamowitą pamięcią" - trzeba przeczytać.

noir_ange | 2010-12-12
Na półkach: Domowe, Przeczytane
Przeczytana: 14 października 2010

Choć słabo orientuję się w historii współczesnej, szczególnie tej polsko-niemieckiej, to Bartoszewski tak zarysowuje pewne kwestie, że wiele się dowiedziałam na ten temat. Lepiej do mnie przemówiła pierwsza część, ponieważ obejmowały lata, które od zawsze były w strefie moich zainteresowań.

Gosia | 2013-10-21

Władysław Bartoszewski mój autorytet! Wspaniały człowiek i wspaniale opisane zycie Pan Komar pisze cudne biografie

Wyspana-Fiolka | 2012-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Najlepszy prezent jaki mogłem otrzymać od swojej pani od j.polskiego na zakończenie gimnazjum.