Nadzy i martwi

83-85236-19-8

Inne wydania

Wojciech Gołębiewski | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Coraz częściej się dziwię, a to oznaka starości, może ściślej - nieprzyswajalności bieżących gustów. Bo za mojej młodości z omawianym bestsellerem konkurowało tylko "Stąd do wieczności" Jamesa Jonesa. "Nadzy i martwi" (1948, wyd. polskie 1957) wydawały mnie się superbestsellerem wszech czasów, a tymczasem widzę na LC zaledwie 4 opinie (38 ocen), choć ilość gwiazdek przyzwoita (7,61).
Muszę teraz Państwu się przyznać, że zawalony ostatnio książkami i przywalony ciężarem lat, mimo, że mam książkę w ręku, nie czytam jej, lecz pobieżnie kartkuję, a niniejsze słowa to przede wszystkim wspomnienie z młodości.
Dla mnie, Mailer to typowy autor jednej dobrej książki, choć przyznaję, że po recenzji "Twardziele nie tańczą" (koszmar, pała!!), zwrócono moją uwagę na podobno niezłą "Pieśń kata" (na LC: 5 opinii, ocena 6,85), opartą na prawdziwym zdarzeniu. Nie wiem, do ...

żabot | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Gdyby nie to, że udało mi się zdobyć wersję audio, to nie wiem, czy przetrwałbym choćby połowę książki, która zajmuje mi miejsce na półce. I to wcale nie z tego powodu, że wydanie, które posiadam jest wydrukowane bardzo małą czcionką. Powieść jest po prostu monotonna i nudna.
Porównania z „Cienką, czerwoną Linią” Jonesa są co najmniej nie na miejscu. U Jonesa też jest monotonia, ale monotonia w której niemal namacalnie czuje się brud okopów, horror ostrzałów, gryzące insekty i wszechobecną wilgoć, pleśń i… strach. Tymczasem „Nagich i martwych” trudno tak naprawdę nazwać książką wojenną. Wojna jest tu tylko tłem do pokazania ludzkich charakterów, prostactwa, niskich ambicyjek, koniunkturalizmu, tchórzostwa, idiotyzmów władzy i wielu innych nie koniecznie chwalebnych i heroicznych postaw. Szczęku oręża tu prawie nie słychać, sporo dzieje się w sztabowych namiotach i w miejscu stacjonowania jednostki. Sporo też retrospekcji w życie poszczególnych bohaterów powieści. Bo jest to powieść...

Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Zdecydowanie najlepsza powieść Mailera. II wojna, krew i pot. Choć nie wytrzymuje porównania ze 'Stąd do wieczności' to na pewno warto ją przeczytać.

Andrzej | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Kolejna książka o drugiej wojny światowej tym razem akcja dzieje się na Pacyfiku.Główną fabułą książki są walki na Guadalcanal.Powieść Mailera można porównać do Cienkiej Czerwonej Linii Jamesa Jonesa.W Nagich i Martwych dostajemy opis armii amerykańskiej od głównego dowództwa po niższych rangą żołnierzy.Główną akcją książki jest operacja na Guadalcanalu,gdzie pluton rozpoznawczy ma przeprowadzić akcję rozpoznawczą,jednak operacja nie przynosi zamierzonych efektów przez dowództwo sama operacja przeciąga się ,jednak pluton rozpoznawczy w czasie akcji ponosi duże straty giną żołnierze,w szeregi żołnierzy wchodzi strach i panika.Nadzy i Martwi to kolejna powieść którą można zaliczyć do literatury pacyfistycznej.Do polecenia tym którzy interesują się drugą wojną światową na Pacyfiku,oraz tym którzy chcą zobaczyć wojnę z bliska z perspektywy żołnierzy amerykańskich,oraz jak wojna odciska się na żołnierzu w obliczu strachu,śmierci,tropikalnego klimatu.

disapoint | 2014-01-03

Po lekturze w naturalny sposób pojawia się w głowie chęć porównania tej opowieści do "Cienkiej, czerwonej linii" Jonsa (wspólne tło błotnistej, gorącej wyspy na środku oceanu) - moim zdaniem Mailer jest w lepszy, bardziej przekonujący w opisie koszmaru jakim była tamta wojna.

mm8371 | 2013-05-06

To WIELKA książka.Jeśli ktoś chce choć w przybliżeniu zrozumieć wojnę nie uczestnicząc w niej ....Zapraszam.

asymon | 2016-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2016

Historie ludzi z jednego plutonu armii amerykańskiej, biorących udział w kampanii wyzwalania jakiejś zapomnianej wyspy na Pacyfiku z rąk Japonii. Autor zagląda do głów żołnierzy, cofa się w czasie, opisuje ich, ich życie przed wojną, wiąże to z zachowaniem w warunkach bojowych. Do zwiadu trafiają ludzie o bardzo różnym pochodzeniu, poznajemy kilkanaście różnych życiorysów, odmiennych charakterów.

Zdecydowanie warto przeczytać, choć troszeczkę przegadane, a czy lepsze od książek Jonesa, nie upieram się. Dla jasności: to jedna z książek o tym, że wojna jest głupia i najlepiej radzą sobie na niej psychopaci.

Grzesiek | 2016-09-10
profix | 2016-07-25