Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Opowieści sieroty. W ogrodzie nocy

Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc
Cykl: Opowieści sieroty (tom 1) | Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: Mag
The Orphan's Tales. In the Night Garden
baśnie, mity, magia,
piotrex

Ukrywająca się w ogrodzie samotna dziewczynka opowiada historie zaciekawionemu księciu: nadzwyczajne wyczyny i niesłychane losy splatają się na gobelinie tkanym jej słowami. Każda z opowieści wytatuowanych na jej powiekach stanowi element układanki, którą są dzieje samej narratorki. Dziewczynka opowiada o wiedźmach zmieniających kształty i dzikich kobietach stepów, o królach czapli i...

Dziewczynka opowiada o wiedźmach zmieniających kształty i dzikich kobietach stepów, o królach czapli i księżniczkach bestiach, o wężowych bogach, psich mnichach i żyjących gwiazdach - każda historia jest dziwniejsza i bardziej fantastyczna niż poprzednia. Od humorzastej „syreny" do wrażliwej Bestii, nic nie jest takie, jakie się wydaje w tych bezustannie zmieniających się opowieściach - nawet, a zwłaszcza, ich narratorka. Ta cudowna liryczna powieść jest zachwycającym zbiorem niesłychanych mitów i mrocznych opowieści fantasy, które kształtują nasze sny. I właśnie wtedy, gdy myślisz, że dotarłeś do końca, uświadamiasz sobie, że przygoda dopiero się zaczęła...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: źródło własne

Ania | 2016-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

To była prawdziwa uczta dla wyobraźni. Dopracowana, wysmakowana, wielobarwna i bardzo sycąca. Dwie księgi, a każda z nich zawiera historie składające się na jedną rozbudowaną opowieść.
Wystarczy otworzyć książkę, by w mgnieniu oka przenieść się w świat niesamowitych przygód i niecodziennych bohaterów.
Żałuję, że po przeczytaniu Księgi Stepu od razu sięgnęłam po Księgę Morza. Powinnam zrobić dłuższą przerwę. Minął urok nowości, czar prysł, a ja poczułam przesyt.
Miałam dać więcej, ale ostatecznie daję 7 gwiazdek.

ultramaryna | 2010-07-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadane
Przeczytana: 06 lipca 2010

Są takie książki, w które się trzeba po prostu zanurzyć. W których trzeba przepaść na dobre, zapomnieć o wszystkim innym, dać się ponieść słowom. „Opowieści sieroty” czyta się nie dla przesłania, nawet nie do końca dla akcji, ale bardziej dla niezliczonych cudów, które ta książka odkrywa przed czytelnikiem. Pozwala nam wejść w inny, piękny, baśniowy świat. Sprawiła, że zatopiłam się w tej wymyślonej rzeczywistości, w tych opowieściach i w tym niezwykłym, wspaniałym języku, jakim posługuje się autorka.

W ogrodzie sułtana żyje samotnie tajemnicza dziewczynka. Jest przez wszystkich opuszczona i odtrącona. Uważa się ją za demona, bowiem ma na powiekach dziwne, ciemne znamię. Pewnego razu spotyka ją książę. Dziewczynka zaczyna opowiadać mu niesamowite, cudowne historie.

W gruncie rzeczy dziewczynka snuje tylko dwie główne opowieści, które zostały podzielone na Księgę Stepu i Księgę Morza. Ale przedziwnych historii jest tu o wiele więcej. Nawarstwiają się, mnożą i w rezultacie tworzą...

Aleksandra | 2010-07-08
Przeczytana: 2009 rok

Już od pierwszych linijek w oczy rzuca się piękny, bardzo kwiecisty styl pisania Valente. W żadnej innej książce nie spotkałam się z tak wymyślnymi epitetami a także wspaniałymi i rozbudowanymi metaforami. Autorka "Opowieści sieroty" balansuje po cienkiej granicy między prawdziwą sztuką a kiczem, ale nigdy jej nie przekracza. Zdumiewa mnie przede wszystkim ogrom pracy, jaki trzeba włożyć w umiejętne dopasowanie stylu środków stylistycznych do ducha orientu jaki unosi się nad fabułą powieści. Podziwiam także Marię Gębicką-Frąc za bardzo dobre tłumaczenie. Powieść Valente to wspaniałe dzieło pełne wyobraźni.

Utwór ten pod wieloma względami przypomina mi "Baśnie tysiąca i jednej nocy". Skojarzenie to budzi forma powieści: każda opowieść jest końcem jednej i początkiem drugiej; początkowo nie powiązane historie, z czasem zaczynają tworzyć spójną całość, momentami na tyle zaskakującą, że nikt by je o to nie podejrzewał. Konstrukcja ta sprawiła, że nie mogłam oderwać się od lektury i...

Straszliwa_Buchling | 2014-05-21
Przeczytana: lipiec 2013

Gdzie kończy się jedna historia, a zaczyna druga? Jak odnaleźć główny wątek opowieści, skoro ona sama składa się z wielu swoich drobniejszych sióstr, które jednak później przejmują stery i snują własny niesamowity wzór? A gdy wszystkie one zaczną się ze sobą splatać i wzajemnie przenikać – wielkie ze średnimi i małymi, natomiast całkiem maleńkie, najdrobniejsze z nich wszystkich, wywierają ogromny wpływ na te pierwsze – czy w ogóle można mówić o jakiejkolwiek odrębności? Czy rzeczywiście są to siostry, czy może jedno ciało?
Zdaniem większości, ogrody sułtana zamieszkuje demon. Jakże ów potwór wygląda? Przechadza się tu i tam pod postacią zwykłej ciemnowłosej dziewczynki, ale nie dajcie się zwieść pozorom! Jest coś, co go zdradza – tajemnicze, jakby namalowane atramentem, czarne znamiona wokół oczu.
A kim okaże się być, jeśli tak jak syn sułtana zdecydujecie się przełamać swój strach i się do niego zbliżyć? Samotną, młodą, zziębniętą i odrzuconą przez rodzinę oraz innych ludzi...

Temptation | 2016-07-07
Przeczytana: 05 lipca 2016

Niezwykła, klimatyczna książka, napisana poetyckim, magicznym językiem. Autorka naprawdę się napracowała, dopieściła każdy szczegół, każdy opis i metaforę.
Od początku czytania nasunęło mi się skojarzenie z "Baśniami z tysiąca i jednej nocy", co wynika z konstrukcji szkatułkowej a także orientalności i bogactwa przedstawionego świata, aczkolwiek język autorki jest zdecydowanie piękniejszy niż Szeherezady.
Jednak nie ma tu przerostu formy nad treścią, fabuła jest naprawdę ciekawa, choć początkowo może trochę denerwować "szkatułkowość" powieści - gdy tylko wczułam się w jednego bohatera, zaraz musiałam przestawiać się na następnego, który opowiadał swoją historię w historii tego pierwszego. Pod koniec jednak widać, że wszystkie te pojedyncze opowieści przenikają się i splatają, tak że zaczynają tworzyć jedną całość.
Wykreowany świat wciąga i pochłania, może nie od samego początku, ale z czasem coraz trudniej się oderwać. Nie spodziewałam się tak pięknej, baśniowej książki po autorce...

Liesel | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Kiedy zakończyłam lekturę pierwszego tomu "Opowieści sieroty" zaczełam się nad nią zastanawiać. Zwykle gdy czytam jakąś książkę jeszcze zanim skończęł nachodza mnie myśli na temat tego co się za chwilę wydarzy, oceny postaci, ogólnie fabuły, postaci i jeszcze całym mnóstwem elementów z których składa się powieść. Tym razem nie było nic takiego.
Przestrzeń w mojej czaszce wypełniały po brzegi słowa dziewczynki z tatuażami na powiekach. Wydawało mi się, że razem z jej towarzyszem siedzę obok niej, kładę głowę na jej kolanach, okradam jej ciało z cudownego ciepła, słucham jej cichego oddechu i jak człowiek, który długo krążył po pustyni bez picia czekam na każde słowo wypływające z jej ust jak krople cennej i krystalicznuie czystej wody.
Każda historia buła inne i ciekawsza od poprzedniej, tak jak obiecała, mimo, że po wysłuchaniu pierwszej wydawało się niemożliwe nawet dla Gwiazd.
Książkę najlepiej porównać do zegara. Pięknego, ogromnego starego zegara, z drzewa dzikiej wiśni,...

Fragiles | 2017-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Po raz pierwszy spotkałam się z taką formą, która jest intrygująca. Opowieść o opowieściach w opowieściach. Mamy kilka/kilkanaście linia czasowych. Chwila nie uwagi i możesz się zgubić ponieważ autorka porusza się bardzo szybko pomiędzy nimi. Zdziwił mnie też wyszukany język. Okazało się też,że te pojęcia z geografii na coś jednak się przydają :D Czuję jednak pewien zawód?
Historie są o wiele mroczniejsze niż można by przypuszczać, choć nie ukrywam mają swój klimat i potrafią wciągnąć.Ale po kilku kartkach też znudzić.

anna | 2012-05-09
Przeczytana: 09 maja 2012

Przecudowne opisy plecione z pozornie zwyczajnych słów i magiczna, senna nieco atmosfera baśni, w której wszystko - od niedźwiedzicy w skórze dziewczynki po kobiety rodzące gryfy - jest możliwe, w której znajome prawa logiki nie mają żadnego absolutnie zastosowania. Ach!

Morango | 2015-03-20
Przeczytana: 20 marca 2015

Uwielbiam fantastykę i czytam ją tonami, a jednak muszę przyznać, że "Opowieści sieroty" to jedna z najbardziej magicznych książek, jakie czytałam od bardzo dawna. I zdecydowanie nie chodzi tu o rzucane na prawo i lewo zaklęcia. Powieść Catherynne Valente posiada niezwykły urok i czar orientalnych nocy i baśniową atmosferę, w którą się wsiąka bez reszty. Czytając miałam wrażenie, jakbym sama siedziała nocą w ogrodzie, słuchając opowieści snutych przez niezwykłą dziewczynkę. Styl i język powieści początkowo był dla mnie mała barierą, ale szybko do niego przywykłam i stwierdzam, że to on nadaje specyficznego, powolnego rytmu całej książce, mimo że chwilami metafory bywają co najmniej dziwne. Opowieści jest bardzo wiele, jedne bardziej mnie zaciekawiły, inne mniej, ale mimo, że historie bardzo mnie wciągnęły i byłam ciekawa co będzie dalej, to warto je sobie dozować, by jak najdłużej pozostać w magicznym świecie stworzonym przez Valente i z dziecięcym zachwytem dać się oczarować...

anaszko | 2018-03-28
Przeczytana: 28 marca 2018

Piękna opowieść pisana na podobieństwo "Baśni z tysiąca i jednej nocy". Wspaniałe opowieści snute przez dziewczynkę, którą wszyscy uważają za demona.

Wciągająca, czarująca i pełna samych wspaniałości opowieść.
Żałuję, że leżała na mojej półce tak długo nie czytana.

Gorąco polecam i chętnie upoluje drugi tom.