Damy z Grace Adieu

Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Wydawnictwo: Mag
The Ladies of Grace Adieu and Other Stories
Aleksandra

Rekomendowana przez Neila Gaimana. Susanna Clarke powraca z tomem nowych opowiadań fantasy. Pełen magii, melancholijny, mroczny świat Anglii minionych epok, zamieszkany przez elfy i ludzi. W opowiadaniach składających się na ten tom pojawiają się bohaterowie znani polskim czytelnikom z debiutanckiej powieści Susanny Clarke "Jonathan Strange i pan Norrell".

źródło opisu: http://www.mag.com.pl/

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/

ewkini | 2019-09-15

Bardzo pomysłowe wykorzystanie przez autorkę starych opowieści o mitycznych mieszkańcach wysp by ukazać jak mógłby wyglądać czasy, choćby Jane Austen, z magia i elfami. Jak poradzili by sobie ludzie gdyby ktoś rzucał na nich urok i chciał do czegoś naklonić? Ja pokazuja opowiadania bardzo różnie. Spodobało mi sie to jak autorka bawi sie pewnymi starymi motywami. W czasie czytania pomaga znajomość legend irlandzkich lub szkockich, wyłapuje się wtedy różne smaczki.

JINXX | 2019-06-12

Szczerze żałuję zakupu. Ciężko mi szła ta książka, język ciężki, taki staromodny opis. Po prostu coś nie dla mnie...

BlueCarmen | 2018-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2018

Ciężko mi jednoznacznie ocenić akurat tomik opowiadań, ale cieszę się, że trafiłam na twórczość Susanny Clarke w tej formie krótszej. Nawiązanie do Gaimana i jego polecanki są jak najbardziej na miejscu bo styl autorki jest w pewnym sensie podobny do tego, jak pisze jej kolega po fachu... A ja za Gaimanem nie przepadam. Jednak w tekstach Clarke udało mi się doszukać pewnych motywów, które do gustu mi przypadły i w tym miejscu wysuwa się na plan pierwszy opowiadanie zapisane w formie pamiętnika - to zatytuowane Pan Simonelli czyli elfi wdowiec.
Teksty (przez wzgląd na pochodzenie autorki, brawo Sherlocku) są przesycone brytyjskością. Nie jestem jakąś wielką fanką takich zabiegów, raczej doceniam silny akcent położony na miejsce akcji.
Clarke faktycznie wykorzystuje trochę motywów folklorowych, nawiązuje do twórców literatury brytyjskiej i również... Wrzuca parę wątków zupełnie od czapy, tak, że fabuła ni jak się nie klei. Uświadczyć możemy również nieco baśniowego klimatu, takich...

Machno | 2018-10-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 03 października 2018

Damy z Grace Adieu to zbiór krótkich form, które wprowadzają nas w świat magii i elfów wiktoriańskiej Anglii. Mężczyźni parający się magią to z reguły zadufani w sobie mądrale, z kolei kobiety z tej branży cierpliwie siedzą w ich cieniu i po prostu robią swoje. A niech ci dżentelmeni się łudzą swoją władzą. Do tego dołóżmy kilka postaci z Faerie, czyli krainy elfów, których wizja może zaskoczyć niektórych czytelników, świetne tłumaczenie, płynne i bez błędów, a dostajemy przyjemną lekturę, taką akurat na rozluźnienie. Urzekł mnie ten świat przenikający się niemal na każdym kroku, gdzie elfy potrafią żyć obok siebie z ludźmi, a nieraz ich niecnie wykorzystywać. Szczególnie podeszła mi historia Johna Uskglassa, czyli samego Króla Kruków i węglarza z Cumbrii, który swoim uporem i prostotą pomyślunku napsuł co niemiara krwi samowolnemu władcy elfiego świata. Ma w sobie dużo uroku, takiego trochę prostackiego, ale z przednim morałem.

Tibora | 2018-06-25
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Dobry zbiór opowiadań bazujących na znanych schematach podań/legend anglosaskich.

Niestety, umieszczenie wydarzeń w epoce wiktoriańskiej (łącznie tłem społecznym i psychologicznym bohaterów) mnie nie porywa - mam wrażenie że zabrakło wyważenia pomiędzy wymogami epoki, a czytelnikiem/odbiorcą współczesnym.

Nie polecam, nie odradzam.
Jeśli lubicie fantastykę wymieszaną z epoką wiktoriańską możecie do oceny dołożyć co najmniej jedną gwiazdkę.

zaczytanasowka | 2018-05-23
Przeczytana: 23 maja 2018

8 świetnych opowiadań o magii, elfach i klątwach.
Znajdziecie w niej krótkie historie, czasami zatrważające a czasami zabawne.
Bo jak tu się nie śmiać z Króla Kruków, wszechwładnego maga który drży przed węglarzem :) ( Kochani w tej książce, święci dokonują cudów :))
Jest i pewna gratka dla fanów "Gwiezdnego Pyłu", ponieważ jedna historia dzieje się za sławnym Murem.
Polecam książkę gorąco.
www.zaczytanasowka.pl

marti | 2018-03-19
Przeczytana: 19 marca 2018

Zabawne, niezbyt pouczające historie. I gdzie obiecany Childermass?!

Mikołaj Ka | 2017-05-29
Przeczytana: 29 marca 2017

Pomysły okej, ale tej pani wybitnie lepiej służą dłuższe forrmy.

Zawsze użalam się, że tak rzadko spotykam lekkie acz inteligentne książki. I że aby je spotkać, muszę przekopać stosy... no ten tego... chłamu. Prawdę mówiąc, sięgając po "Damy z Grace Adieu", umiejscawiałam je raczej gdzieś pomiędzy tym dwoma skrajnościami. Właściwie moje oczekiwania były dosyć nieskonkretyzowane - zależało mi przede wszystkim na powrocie do cudownego świata "Jonathana Strange'a i pana Norrella". A co sprawdziłoby się lepiej od porcji autorskiego fanfiction? Nic. Bo jest niemal idealne.

Ciąg dalszy na:

BagatElka | 2016-03-17
Na półkach: Przeczytane, ZZZ....oddane
Przeczytana: 17 marca 2016

Wyborne!
"Damy z Grace Adieu" to zbiór opowiadań i chociaż nie pałam miłością do krótkim form literackich to te mnie zauroczyły.
Zabawny,sugestywny styl,który wyczarowuje niezwykłe krajobrazy i wprowadza czytelnika w klimat opowieści podszytych magią,tajemnicą i lekką grozą.
Wprawdzie trudno się bać jeśli chce się człowiekowi śmiać to występują tutaj jednak pewne elementy rodem z horroru.
Z uwagi na to,że akcja opowiadań toczy się na angielskiej wsi to nawet potwory zachowują się jak dżentelmeni. A przynajmniej tychże udają.
Jedna z historyjek nawiązuje do książki Gaimana "Gwiezdny pył".
Wprawdzie pan Gaiman nie należy do moich ulubionych autorów to wspomniana pozycja,owszem.
Po zapoznaniu się z piórem pani Susanny Clarke nabrałam ochoty na Jej większe dzieło czyli 'Jonathan Strange i pan Norrell".