Wieki światła

Cykl: Wieki Światła (tom 1) | Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: Mag
The Light Ages

Najwybitniejsze dzieło nowego nurtu New Weird. Powieść inspirowana m.in. „Klubem Pickwicka” rozgrywa się w XIX w. w industrialnej Anglii w środowisku lewicowego proletariatu. Ian MacLeod pokazuje wpływ magii na rewolucję industrialną i na proces demokratyzacji systemu władzy. Tylko że MacLeod odrzuca wszystkie ograniczenia konwencji gatunku i sprowadza swoją magię do postaci eteru – kopaliny...

Ian MacLeod pokazuje wpływ magii na rewolucję industrialną i na proces demokratyzacji systemu władzy. Tylko że MacLeod odrzuca wszystkie ograniczenia konwencji gatunku i sprowadza swoją magię do postaci eteru – kopaliny wydobywanej z ziemi jak kolejny surowiec naturalny. Wszelkie mechanizmy zmian społeczno-ekonomiczno-politycznych poddane są wpływom wynikającym z posiadania, i nieposiadania tego surowca. System załamuje się, gdy złoża się wyczerpują i na moment znowu podlega prawom Historii, aż do odkrycia nowych źródeł eteru. Magia powraca i wszystko ponownie zamiera.

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

Meybell | 2019-09-13
Przeczytana: 13 września 2019

"Bywają jednak w życiu takie rzadkie chwile, kiedy szczęście przepływa koło ciebie tak gładko, że niemal go nie zauważasz i nie myślisz, że się kiedyś skończy."

Mario | 2018-12-21

Sklasyfikowanie tej powieści z jednej strony jest oczywiste - fantastyka, nurt steampunk, a drugiej zaś wcale nie - wprawdzie świat przedstawiony (alternatywna historia) i rekwizyty (magia, eter) są fantastyczne, jednak wymowa dzieła, jego przekaz, a nawet forma należą do głównego nurtu literatury, do nurtu opisującego losy ludzkości i losy ludzkie.
Książka napisana jest (i przetłumaczona) niewymownie muzycznym, rozkołysanym, poetyckim językiem, świadomie niezbyt jasnym, za to nieustannie zachwycającym. Czyta się to długo, bo jak tu się nie delektować? Czyta się pięknie, w zadumę się wpada co i rusz, a to nad naszą cywilizacją, a to nad ładem społecznym w Europie, a to nad ludzkimi aspiracjami i dążeniami, a to nad tym, co się zwie miłością, a co bywa, jak dla bohaterów powieści, trudne nad wyraz i jednocześnie ważniejsze od wszystkiego innego.
To nie tylko Uczta Wyobraźni. To uczta serca, ducha i i duszy.

Mirosław | 2018-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Pozycja ta to taka nietypowa mieszanka. Trochę magii, steampunku, socjalistycznego bełkotu o uciśnionych masach wykorzystywanych przez bogaczy, coś o rewolucji zjadającej własny ogon i jeszcze kilka smaczków które nich każdy sam sobie znajdzie. Nie szukajcie w niej tylko akcji. Fabuła wlecze się lecz masz nadzieje że już za momencik, już na następnej stronie to wszystko musi się zmienić, że napięcie musi się rozładować. Nic z tego. Przez 7/8 utworu poznajemy smętne życie głównych bohaterów, następnie kulminacja. Wszystkie elementy układanki zaczynają do siebie pasować i nagle niczym przedwczesny wytrysk pojawia się zażenowanie i smutne uczucie ze to już koniec, a miało być tak pięknie. Ogólnie polecam lecz na pewno nie każdemu przypadnie do gustu.

Elizabeth | 2018-03-21
Przeczytana: 08 marca 2018

Przepiękna, porywająca, nastrojowa. Zbudowanie takiego klimatu to sztuka.

MałySuseł | 2018-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Przez pierwsze strony (a może raczej rozdziały) nie jest łatwo wdrożyć się w wykreowany przez autora świat. Ale kiedy to się już uda - widać jak bardzo książka jest dobra. Autor serwuje czytelnikom powieść pełną intryg, wątków i przemyśleń wraz z oryginalnym światem, alternatywnej magiczno-przemysłowje Anglii.

Piotr | 2017-10-07
Przeczytana: 07 października 2017

Ciekawy świat, ale fabuła dość nudna... Brak sensownego zakończenia, przysłowiowego happy endu.. :/

zrywoslaw | 2017-09-12
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 11 września 2017

Wsiąknij w duszną atmosferę Anglii, która, jak cały świat na trzy stulecia zatrzymała się technologicznie w końcu XIX w. Za sprawą wydobywanego z ziemi eteru postęp technologiczny stał się niepotrzebny, bo eter napędza i wzmacnia prawie każdy wytwór ludzkich rąk. Ale kolejny wiek stagnacji się kończy i zaczyna wiać wiatr zmian.
Próżno szukać w tej książce galopującej akcji. Fabuła potraktowana jest co najwyżej jako pretekst do opisu świata i rządzących nim mechanizmów.
Dla niecierpliwego czytelnika,pozycja może być przez ten fakt niestrawna.

dra | 2017-02-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 14 lutego 2017

Robert już jako dojrzały mężczyzna opowiada historię swojego życia. Życia w biedzie i bogactwie. Życia opartego na nadziejach, oczekiwaniach, marzeniach. Niby takie banalne. Ale to wszystko wplecione w stworzony baśniowy świat już takie nie jest.
Z tą książką trzeba się zestroić, gdyż autor funduje bardzo specyficzny styl.
Ja tej pozycji z przyjemnością poświęciłam kilka wieczorów.

Tomek | 2016-10-27
Przeczytana: 2016 rok

Coś się kończy, coś zaczyna. O ile koniec pewnej epoki jest przedstawiony bardzo zgrabnie, to już czasy po zmianie są opisane tak, jakby autor chciał szybko zakończyć książkę. Końcówka mnie rozczarowała. Wielki plus za klimat, nieśpieszną ale wciągającą narrację i wysmakowany, plastyczny język opisów. Niewątpliwa uczta, choć doprawienie jej większą szczyptą akcji, dałoby jedną lub dwie dodatkowe gwiazdki.

Fidel-F2 | 2016-10-02

Przeczytałem peany w sieci i w zasadzie nie zgadzam się z żadną pochwałą. Czytałem po 40-50 stron dziennie, nie byłem w stanie więcej, po tej ilości byłem zakorkowany.

Po pierwsze fabuła - w zasadzie jej nie ma a to co jest to jakiś szczątkowy zarys, który kupy trzyma się umownie jedynie, zasadniczo nie dbając o jakieś tam logiczne procesy, przyczyny i następstwa. Bohater łazi bez składu, ładu i uzasadnienia po różnych lokacjach i jeśli coś z tego wynika to przypadkiem a jeśli wynika z zamysłem to prawie że wbrew logice.

Dwa, język. Piękny? Niesamowity? Nastrojowy? Raczej niespecjalnie. Zwyczajnie poprawny z nutą męczącą.

Trzy, koncept, przesłanie. Zupełnie nic oryginalnego, rzeczy przerobione wielokrotnie. Prus, Żeromski, Orzeszkowa, żeby tylko nasze podwórko zahaczyć, pisali o tym sto lat temu i to znacznie lepiej. Zresztą taka Lalka Prusa (jasne że to nie idealnie równoważny odpowiednik) bije Wieki światła o kilka długości pod każdym niemal względem. MacLeod jedzie banałem za...