Starcie demonów

Wydawnictwo: Jaguar
Spook's Sacrifice
strach, fantasy
Camille

Najważniejszym obowiązkiem Toma, jako ucznia starego Gregory’ego, jest dbanie o to, by siły zła nie szkodziły mieszkańcom Hrabstwa. Ostatnie wydarzenia i starcie z Złym sprawiły, że stosunki między uczniem a mistrzem nie układają się tak, jak powinny. Nie raz i nie dwa Tom, by ocalić życie, skorzystał z metod mroku… Teraz sytuacje staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Matka Toma, Lamia i wiedźma, prosi syna, by przybył jej na pomoc. Ordeen, śmiertelnie niebezpieczna starożytna bogini jest o krok od powrotu do świata śmiertelników. Jeśli uda jej się przekroczyć barierę, tam, gdzie się pojawi, nie ostanie się nikt żywy. Do walki z Ordeen powołano władającą ogromną mocą grupę, jednak w jej skład wchodzą starzy nieprzyjaciele Stracharza, między innymi wiedźma zabójczyni Grimalkin. Jeśli tom uda się do Grecji, by zbratać się z tymi, z którymi powinien walczyć, wypowie posłuszeństwo swojemu mistrzowi i stanie się jego wrogiem. Tom staje wobec wyboru i musi sobie odpowiedzieć na pytanie - jak wiele będzie musiał poświęcić, by pokonać Ordeen zachować duszę?

anika | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Tom oceniam na ciut słabszy od poprzednich, bo nie byłam już tak bardzo zaskoczona rozwojem akcji, nadal jednak jest to bardzo dobra seria. Największym jednak zaskoczeniem jest dla mnie grupa docelowa, którą dopiero dziś dostrzegłam na okładce - "10+". W życiu nie poleciłabym ją tak młodym czytelnikom mimo tego, że napisana jest dosyć prostym językiem. Wydaje mi się, że tutaj grupę docelową określono na zasadzie - "fantastyka- wiadomo, prosta i naiwna, czyli dla dzieci", nie bacząc na ilość grozy i okrucieństwa jaka wyziera zza kart książki.
Polecam!

jackob1985 | 2014-03-05
Przeczytana: 26 lutego 2014

Kolejna część trzymająca poziom poprzednich. Zwroty akcji, ciekawa fabuła bez męczących przestojów. Tym razem akcja przenosi na do dalekiej Grecji, gdzie Tom,Alice i Stracharze pomagają sojuszowi czarownic, z mamą Toma na czele, pokonać boginie zła - Ordyne.
Dowiadujemy się wiele ciekawych rzeczy na temat mamy Toma, oraz sługach mroku. We wszystko oczywiście miesza Zły we własnej osobie.
Polecam

Gosia | 2014-03-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 marca 2014

Po tej książce jestem przekonana, że autor naprawdę wyrobił sobie rękę przy pisaniu przygód o Tomie i Stracharzu.
Książeczka wciągnęła, zainteresowała... gdyby nie to, że przy czytaniu noc mnie zastała to skończyłabym tego samego dnia co zaczęłam. Podoba mi się tez i to, że autor w końcu zastosował chwyt polegający na rozpoczętym wątku, który rozwinąć powinien się skończyć w następnym... taki "niedokończony wątek" sprawia, że z chęcią sięga się po następną część. Ja póki co wbrew sobie sięgnę po książkę o innej tematyce... ale to po to, by zatęsknić do świata z Kronik ;). Książeczkę polecam. Dobra na odmóżdżenie ;)

Hendoslaw | 2016-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2016

Autor pokazuje, że nic nie może być tylko dobre lub tylko złe. Wszystko ma odcienie szarości. Na głowę Thomasa co rusz spadają nowe fakty na temat ludzi wokół niego. Już nie wiadomo, czy dana postać jest ze światła, czy z mroku. W tym tomie poznajemy też kolejnego z Pradawnych Bogów. Ordynę. Wielką nieprzyjaciółkę matki Thomasa, która do walki z nią prosi o pomoc Thomasa, Stracharza i Billa, ale także wiedźmy z Pendle. Wszyscy wyruszą do Grecji, aby tam zadać cios ciemności.
Zmiana otoczenia jest dobrym zabiegiem. Tak samo pomysł na zebranie czarnych charakterów do drużyny światła. Nie wiadomo czego po kim się spodziewać i co zrobi. Pozostawia to taką nutkę niepewności. Akcja jest prowadzona jednym torem z małymi tylko wątkami pobocznymi, które w późniejszym czasie mogą namieszać.
Thomas już zmężniał na tyle, że sam potrafi podejmować decyzje i odpowiadać za nie. Nawet jeśli miałby oddać własną duszę za życie innych. A czasem aby pokonać mrok musi zagrać ich kartami. Poznajemy...

Shariana | 2012-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2012

I cóż? Mam ogromny sentyment do tej serii - poznałam ją tuż po wydaniu pierwszego tomu, czyli dobre parę lat temu. Wtedy jawiła się jako coś idealnego, teraz widać tu cechy typowe dla literatury młodzieżowej. Prosty styl, który nie gryzie aż tak bardzo, biorąc pod uwagę, że całość ma formę dziennika, a bohater, jako chłopak ze wsi, raczej nie miał szans na zostanie poetą. Gorzej z fabułą - wyraźny podział na dobro i zło momentami razi po oczach... ale co z tego, kiedy ta sztampowa niekiedy książka potrafi wciągnąć?
Polecane dla osób spragnionych czegoś lekkiego, łatwego i przyjemnego, co da się czytać nawet na szkolnym korytarzu. Lektura zabierze wam maksymalnie kilka dni.

Karolina | 2016-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Matka Toma powraca, żeby prosić go o wielką przysługę. Chce,aby syn udał się z nią do Grecji, aby pokonać jedną ze Starych Bogiń, która może zstąpić na ziemię i zniszczyć wszystko. Tom nie potrafi odmówić rodzicielce, ale jednocześnie wie, że cena może być straszliwa. Już od jakiegoś czasu balansuje na granicy zbratania się w mrokiem. Teraz będzie bliżej tego niż kiedykolwiek. Czy przestąpi granicę?
Ta saga wciąż mi się nie nudzi. Wiadomo, że ostateczną walką będzie ta z Diabłem, ale to, co dzieje się w międzyczasie nie wydaje się być wrzucone tylko, żeby saga się rozrosła. Czyta się szybko, łatwo i przyjemnie.

Reichan | 2013-03-24
Na półkach: Przeczytane, Dobre
Przeczytana: 23 marca 2013

Poprzednie tomy czytałam tak dawno, że wiele szczegółów zamazało się. Nie przeszkadza to jednak w lekturze tomu szóstego. Ważniejsze informacje są przybliżane w kliku zdaniach, wydaje mi się, że autor ma świadomość tego, że pisząc kilku lub kilkunastotomową historię wiele rzeczy z czasem może umknąć. Ogromny plus za to.

Zdecydowanie kiedy byłam młodsza, książka bardziej mnie fascynowała. Jest to typowa książka dla młodzieży dla starszego czytelnika, język jest prosty, dialogi są dobre ale nie powalają. Czasami brakuje mocnego dorosłego języka, jednak w książce dla dzieci i młodzieży nie może to dziwić.

Bohaterowie są wyraziści, Tom i Alice od razu zapadają w pamięć. Są wyjątkowi, mają indywidualne cechy charakteru. Główni bohaterowie różnią się od siebie jak ogień i woda a jednocześnie są bardzo do siebie podobni. Razem stanowią całość.

Z sentymentu do tego tytułu oceniam tą książkę wysoko, to ja wyrosłam z tego typu fantastyki ale to nie znaczy, że jest ona słaba. Polecam ją...

Killjoys | 2013-01-10
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Strasznie się wciągnęłam w tą serię. Ta części tak samo jak poprzednie jest super. Szkoda, że Arkwright nie wydostał się z Ord. Ale za to mamy Toma jakoś nie żałuję. Strasznie mnie ciekawi wątek z tą duszą Toma i tym słoiczkiem krwi od Alice. Zastanawiam się co powie Gregory jak się o tym dowie. Pewnie dostanie szału. No ale o tym to się przekonam w następnej części :)

Carnival | 2015-05-27
Na półkach: Przeczytane, Emocje na maxa
Przeczytana: 27 maja 2015

Kolejna część przygód młodego stracharza powala ilością akcji. W tej książce wszystko gra - dopracowane są opisy, dialogi, powiązania z poprzednimi częściami. Bardzo udany cykl.

Sylwia | 2017-04-13
Na półkach: Przeczytane, Serie, Fantastyka
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Z książki na książkę kroniki Wardstone mimo że to seria dla młodzieży wyciągają mnie coraz bardziej. Nie inaczej było ze "Starciem demonów". Pochłonęło mnie całkowicie:) Jestem coraz ciekawsza kolejnych części:). Z każda kolejna częścią jest straszniej i mroczniej, no i co tu dużo mówić krwawiej i brutalniej. Dla mnie jako dorosłego czytelnika jest w sam raz, ale dla kategori 10+ chyba jednak za brutalnie, ale to jedyny zarzut jaki mam.