Dziedzictwo

Wydawnictwo: Rebis
The Heirloom
horror
dona

Pewnego niedzielnego popołudnia przed domem Ricky'ego Delatolli pojawia się handlarz antykami i wbrew woli zainteresowanego pozostawia cały swój towar, a wśród przeciętnej wartości i urody mebli jeden sprzęt wyjątkowy - przebogato rzeźbione mahoniowe krzesło. Mebel okazuje się rzeczywiście nieprzeciętny - za jego sprawą zaczynają dziać się niesamowite i przerażające rzeczy... W ogrodzie z...

W ogrodzie z drzew w ciągu jednej nocy opadają liście, postaci na obrazach wiszących w domu zmieniają swoje położenie, pies Ricky`ego umiera w strasznych mękach, a sześcioletni syn popada w głęboką śpiączkę. Ricky postanawia pozbyć się diabelskiego krzesła, ale zarówno próby jego zniszczenia, jak i wywiezienia go z domu spełzają na niczym. Krzesło wraca do swojego nowego właściciela, a jego szatańska moc potęguję się. Ricky podejmuje beznadziejną, jak się wydaję, walkę z potężnymi siłami rodem z piekła.

źródło opisu: IV str. okładki

źródło okładki: nieznane

Joanna | 2017-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

takiego Mastertona uwielbiam. horror trzymający w mega napięciu. ciężko cokolwiek robić bo myśli cały czas krążą wokół książki. a wszystko za sprawą mantycznego krzesła.

ZARAZA | 2014-08-26
Przeczytana: sierpień 2014

Widząc po raz pierwszy tą powieść, pomyślałam: "Nawiedzone krzesło? No błagam". Ale wzięłam, dawno nie czytałam Mastertona i miałam ochotę na jego powieść. Pomysł na całość, jak już napisałam, nie bardzo mi się podobał, ale za to zadowoliło mnie, że autor nie zrobił z tego typowej historii o nawiedzonych meblach. Co zaś do reszty to zbyt mało zarysowane postacie i zbyt mało emocji. Czytało się fajnie, jednak tak naprawdę nie ta powieść nie wzbudziła we mnie, jakiś większych emocji. Horror średni, nie polecam.

czytamcałyczas | 2015-01-17

Jeden z moich ulubionych autorów i tym razem nie zawodzi.Oto,mamy pana Delatolla.Miły i dobry człowiek,ma on żonę i synka.
I pewnego dnia,nieznajomy przywozi mu pewne krzesło.
I tu Graham pokazuje co potrafi.Krzesło jest nawiedzone przez demona.
Zaczynają się dziać naprawdę straszne rzeczy.
Choćby nagle zapala się szlafrok,robi się w lecie zimno.
To dobry horror,taki jak lubię.
Warto przeczytać.

Daria | 2018-08-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Lubię tę historię. Po prostu lubię. Masterton jak zwykle szybko przechodzi do rzeczy, bohaterowie też do polubienia... Może niezbyt straszna jako horror, ale jednak ta książka coś w sobie ma. Chociaż sądzę, że była całkiem łagodna jak na możliwości autora.

Mam wątpliwości do tego, jak autor postanowił zakończyć tę przygodę. Towarzyszą mi po prostu mieszane uczucia. Nie twierdzę, że jest złe, ale nie twierdzę też, że jest świetne i że powaliło mnie na kolana.

Podobało mi się to niestandardowe podejście do nawiedzonych mebli. Jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, ale... polubiłam to krzesło. Miało w sobie zadziwiająco dużo charakteru i interesujące oddziaływanie na otoczenie.

Myślę, że mimo wszystko, kiedyś będę chciała przeczytać tę książkę ponownie.

crouschynca | 2017-08-14

Horror klasy B, ale sprawnie napisany, pomijając przesadzony finał. Historia mężczyzny, który wbrew własnej woli staje się posiadaczem demonicznego krzesła, pozbawiona jest momentów przestoju i szybko wciąga w kolejne, czasami bardzo brutalne wydarzenia.

Więcej na ten temat w poniższym blogowym wpisie:

MOUSE | 2015-10-02

Szczerze? Nie jestem zachwycona. Nie jestem także jakoś mocno rozczarowana. Taki sobie horror. Krótki, nie był uciążliwy, ale nic wyjątkowego.

Może trochę to wszystko banalne, ale fajnie się czyta.

Justyna Antoniewicz | 2015-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Graham Masterton to mój ulubiony autor horrorów historia opowiada o Ricku
Pewnego niedzielnego popołudnia przed domem Ricky'ego Delatolli pojawia się handlarz antykami i wbrew woli Ricky'ego pozostawia mu cały swój towar.
Fabuła książki ciekawa, trzymała mnie mocno w napięciu.
Wywołała we mnie mnóstwo emocji, dostarczyła wrażeń świetnych i dreszczyku dodała.
Czytało się rewelacyjnie.

Tathagatha | 2011-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2011

Niestety niezbyt dobra pozycja Mastertona. Jak dotąd najsłabsza jaką czytałam. Bardzo nijaka, mało interesująca fabuła, postacie słabo nakreślone. Przeczytałam książkę, ale zero wypieków na twarzy, żadnych głębszych wrażeń, ani myśli na jej temat po ukończeniu. Chyba nie do końca przemyślana i pisana na szybo - a przynajmniej takie wrażenie odnoszę.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Tematyka nawiedzonych domów jest chyba jedną z najbardziej pielęgnowanych wśród twórców gatunku horroru. Nie jeden raz czytaliśmy o nawiedzonych lasach, jeziorach, samochodach, zamkach itp. "Dziedzictwo" jest klasykiem w pełni znaczenia tego słowa. Został on w 2000 roku wznowiony po raz czwarty przez Dom Wydawniczy Rebis. Przez miłośników gatunku traktowany jest jako dobre czytadło i cieszy się ogromną popularnością. Można zadać sobie pytanie, czy książkę o nawiedzonym krześle można traktować w ten właśnie sposób?

Pewnego ranka pod dom Ricky`ego Delatolli podjeżdża furgonetka, a on nawet nie podejrzewa, że wkrótce jego życie się zmieni. Antykwariusz wbrew woli Ricky`ego wyładowuje z furgonetki mahoniowe krzesło i odjeżdża. Delatolla jest na tyle zauroczony meblem, że zabiera je do domu. Musi się jednak nieźle wysilić, gdyż krzesło waży sporo więcej niż się wydaje. Tyle właśnie waży demon, który w nim tkwi.

Od momentu, gdy krzesło znajduje się w salonie Ricky`ego zaczynają dziać...