Gloria

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Okładka książki Gloria
Graham MastertonKarolina Mogielska Wydawnictwo: Wydawnictwo Lingua Mortis horror
horror
Wydawnictwo Lingua Mortis
2023-12-18
2023-12-18
horror święta Wigilia Boże Narodzenie Masterton

Takich opowieści świątecznych potrzebujemy! Jest zimowo, tajemniczo, nastrojowo i z dreszczykiem. Dobrze spędzony czas okrutnie dobrą książką. Duet autorów i ich połączone talenty podnoszą ten rodzaj grozy na wyższy poziom.

🧸🧸🧸 Recenzja 🧸🧸🧸🧸

Graham Masterton & Karolina Mogielska " Gloria "

@Grahammasterton
Wydawnictwo :Lingua Mortis

🧸🧸🧸🧸🧸🧸🧸🧸🧸🧸🧸

" Nic tak nie wiąże jak wspólną tajemnica: jest jak braterstwo krwi - uśmiechnęła się w duchu do siebie..."

"Gloria" to niesamowita opowieść, która miesza ze sobą trzy gatunki: horror, dramat i tajemnicę..

W książce możemy znaleźć odniesienie do islandzkiego demona Gryli.. To fascynujące, jak autorzy wplotli elementy folkloru w tę opowieść..
Gryla jest postacią z mitologii islandzkiej, znana jako zła i straszna kobieta, która pojawia się w okresie Bożego Narodzenia i poluje na niegrzeczne dzieci..

"Gloria" to powieść napisana w dynamicznym stylu, który wciąga czytelnika od pierwszych stron..
Autorzy, którzy stoją za tą historią, potrafią doskonale budować napięcie i trzymać czytelnika w niepewności aż do samego końca.. Ich opisy są bardzo obrazowe i wspaniale oddają atmosferę tajemnicy i niepokoju, jaka panuje w Domu Dziecka..

Co do emocji, ta książka wzbudza całą gamę uczuć.. Czytelnik odczuwa nie tylko strach i niepewność, ale także współczucie i sympatię dla bohaterów..
Autorzy wspaniale budują napięcie i tajemnicę wokół postaci Glorii, co sprawia, że czytelnik nie może oderwać się od książki..

To naprawdę emocjonująca i intrygująca historia..

" - Nigdy nie jest za późno na stawianie czoła złu - powiedziała Małgosia, stanowczo zamykając książke z ilustracją przedstawiającą Grylę. - I nigdy nie jest za późno, aby wierzyć we własne możliwości. Nigdy..."

Domu Dziecka imienia Świętego Mikołaja w Piaskowie, gdzie dzieci, które doświadczyły już wiele trudności w życiu, czekają na Gwiazdkę.. To dla nich szczególny okres, gdy każde z nich marzy o miłości i cieple..

Marta jest kierowniczka Domu dziecka i Potrzebują dodatkowego wychowawcy, żeby zapewnić opiekę dzieciom..

Pewnego dnia pojawia się starsza kobieta Gloria.. Wydaje się, że przynosi im wszystko, czego pragną.. Ale nie wszystko jest takie, jak się wydaje..

Opiekunka o imieniu Gloria ma swój nieodparty urok, ale nie wszyscy są przekonani do nowego wychowawcy.. Wkrótce po jej przybyciu, zaczynają dziać się niepokojące wydarzenia.. Zaginiecie dwójki maluchów, martwy kot i dziwnie zachowywać dzieci..

Marta próbuje dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest Gloria i dlaczego dzieją się te dziwne rzeczy..

🧸🧸🧸 Recenzja 🧸🧸🧸🧸

Graham Masterton & Karolina Mogielska " Gloria "

@Grahammasterton
Wydawnictwo :Lingua Mortis

🧸🧸🧸🧸🧸🧸🧸🧸🧸🧸🧸

W książce możemy...

Czy słyszeliście o islandzkim demonie „Gryla”?

Ja pierwszy raz przeczytałam o tym demonie w książce „Gloria” autorstwa Graham Masterton, Karolina Mogielska, wydawnictwo Lingua Mortis.

W sumie za oknem już trochę przeplata się zima z wiosną i pomimo tego autorzy zabrali mnie w podróż zimowo wigilijną. Powiem Wam, że nie mogłam oderwać się od tej książki, a tym bardziej, że wcześniej ani nie czytałam, ani nigdy nie słyszałam o islamskim demonie Gryla i jak najbardziej po przeczytaniu książki, również zapomniałam się z internetową wiedzą w tym temacie.

Podczas czytania otrzymałam sporą dawkę emocji, grozy, które trzymały do samego końca, potęgując ciekawość, każdym kolejnym wydarzeniem, powodując, że czekałam i czułam, że za chwilę się coś wydarzy, coś na co nie będę totalnie przygotowana.

Z początkiem grudnia w domu dziecka zostaje zatrudniona starsza kobieta Gloria, a wraz z nią pojawia się również kot. W ośrodku zaczynają się dziać niepokojące i niespodziewane zdarzenia, które wzbudzają niepokój w opiekunach. A upragniona wigilia zbliża się wielkimi krokami.

Co wydarzy się w Wigilię?

Jaki ma związek ze zdarzeniami Gloria?

Ja już wiem, a Wy możecie się dowiedzieć zapoznając się z historią zawartą na kartach książki „Gloria”, którą Wam polecam.

Czy słyszeliście o islandzkim demonie „Gryla”?

Warto czasem chwycić coś innego niż zazwyczaj i właśnie dlatego wybrałam Glorię.
Książka zabiera nas w grudniowy okres oczekiwania na Boże Narodzenie. Miejsce akcji nie jest typowe dla tego okresu, ale za to bardzo dla horrorów - sierociniec.
Poznajemy tu całą gromadę dzieciaków w różnym wieku, Martę - kierowniczkę placówki, Mietka -"złotą rączkę" oraz Glorię - nową wychowawczynię. Starsza pani przyjechała z Islandii i wydaje się być idealnymi nabytkiem dla Marty, której brakuje rąk do opieki nad dzieciakami. Ciepła, troskliwa, wyrozumiała i chętna do pracy, nawet po godzinach, szybko zyskuje sympatię podopiecznych oraz innych pracowników.
Choć Marta powinna być zadowolona z nowej pracownicy, zaczyna być przy niej coraz bardziej nerwowa i doszukiwać w niej problemu. Zrozumienie znajduje tylko w Mietku, któremu Gloria również nie podpasowała. Jednak niechęć to nie powód do zwolenienia, prawda? Niepokój zaczyna przybierać na sile, gdy znikają najmłodsze dzieci, a część podopiecznych zaczyna się dziwnie zachowywać. Czy to tylko strach i zazdrość, czy może coś więcej? Czy atmosfera niepokoju udzieliła się innym, czy oszaleli? Kim naprawdę jest Gloria? I przede wszystkim czy komuś zagraża?!

Choć atmosfera świąt jest nieodłącznym elementem tej opowieści, dobrze ją czytać po świętach, inaczej nie podeszłabym do nich tak spokojnie 🤣
Wspaniałym smaczkiem są elementy świątecznych baśni i mitologii.

Pozwolicie, że w marcu wspomnę Wam tak szybciutko o świętach Bożego Narodzenia? 🫣 Ale, możecie być pewni... Nie tak wyobrażacie sobie piękny i magiczny grudzień.
"Zstępuje Gryla z gór, na plecach targając wór, nóż ostry, chowając na pozór, aby wydrążyć dzieciom brzuchy i ozór.
Na gulasz posiekać i miłe, i swarne utuczyć jak świnie jedzeniem i pożreć na Boże Narodzenie".
Przenosimy się do polskiego, spokojnego Domu Dziecka imienia Świętego Mikołaja. Dzieci w nim mieszkające są pełne nadziei, szczególnie w tym świątecznym miesiącu... Liczą po cichu na swój mały cud, chcą być kochane, zaopiekowane. Obdarowują zaufaniem swoje wychowawczynie, a kiedy w domu pojawia się nowa osoba do kochania, dzieci są naprawdę szczęśliwe. Gloria przybyła z Islandii i pragnie otoczyć ciepłem i dobrym słowem swoich nowych, młodszych przyjaciół. Z wyglądu przypomina życzliwą ciocię, wróżkę z bajki. Ale co jeżeli w murach Domu Dziecka zacznie się nie bajka, ale... prawdziwy horror? Zaginięcia wychowanków, martwy kot, bardzo dziwne zachowania, choroby, zatrucia... Czy winna tego jest nowa przybyszka? Nie, no skąd... Gloria przecież tylko łagodnie i uroczo się uśmiecha, gotując przy tym smakowite obiadki...💀
Krótka, ale przepełniona mrokiem historia. Klaustrofobiczny klimat tylko podbijał horrorowy nastrój. Czytelnik tak naprawdę szybko może mieć swoje podejrzenia, ale prawda potrafi zaskoczyć. Nowela posiada nawiązania do różnych wierzeń oraz islandzkie ciekawostki. Moja wyobraźnia pracowała na najwyższych obrotach, podsuwając przy tym dosyć nieprzyjemne obrazy... Ale! Czy nie o to właśnie chodzi w czytaniu/oglądaniu horrorów? Chcemy się bać, czasem wręcz lubimy się bać. A przy tej lekturze strach z pewnością będzie Wam towarzyszył. Genialna fabuła, świetnie wykreowane postaci, no po prostu piątka z plusem. Piękne wydanie "Glorii" zdobi moją małą półkę z (póki co) skromną kolekcją dzieł Mastertona, ale to kolejna książka króla horroru, która sprawia, że chcę więcej i więcej! Brawa należą się również Karolinie Mogielskiej, która wniosła do książki polskość i świeżość. Polecam serdecznie.

Graham wraz z Karoliną stworzyli świetny horror. Książka nie ma długiego wstępu i akcja zaczyna się praktycznie od początku. Nie ma ty skomplikowanej fabuły. Nie jest też zbyt prosta. Autorzy wprowadzają nas w stan senności bądź psychozy. Bohaterzy wpadają niemal w szaleństwo. Sen miesza się z jawą, nie wiedzą kiedy obraz zarejestrowany przez ich wzrok był realny a kiedy projekcją mózgu. Zaczynają mieć wątpliwości co do tego, co jest prawdą a co nie.
Całość jest spójna, bardzo dobrze rozpisane postacie zdają się być realne a brutalne sceny wręcz odczuwamy. Tak, tego też nam nie oszczędzono. Z jednej strony magia świąt Bożego Narodzenia, czas miłości, ciepło serc wśród opiekunów i podopiecznych. Z drugiej duszna atmosfera grozy, lęku, niepewności, pełne krwi i masakrycznych opisów sceny oraz islandzka demonologia i bestiariusz.
Wszystko byłoby genialnie, gdyby nie jedno połączenie kolejowe 😉 Jednak to z autorką już sobie wyjaśniliśmy 🙂

Polecam z całego serca wszystkim fanom grozy, głównie tej typowej dla Mastertona. Brawa dla Grahama i Karoliny oraz wydawnictwa za piękne wydanie.

Wydawnictwo Lingua Mortis [współpraca barterowa]

GLORIA
GRAHAM MASTERTON
KAROLINA MOGIELSKA
@niezapomnijomnie_bookandoffice

W sierocińcu im. Świętego Mikołaja zostaje zatrudniona nowa wychowawczyni Gloria. Bardzo szybko zaskarbia sobie sympatię dzieci, które spragnione są miłości i uwagi. Jednak czy jej intencje są szczere?

"Właśnie poprawiała sobie wrzosową apaszkę na szyi, gdy w stojącym naprzeciwko okna odbiciu lustra dostrzegła jakiś nieznaczny ruch. I wtedy usłyszała to ponownie. Coś skrobało."

Moja fascynacja książkami pojawiła się kilkanaście lat temu, a jednym z pierwszych autorów po którego sięgnęłam był Graham Masterton. Tak więc, gdy otrzymałam do recenzji książkę #gloria twórczości jego i Karoliny Mogielskiej, byłam zachwycona i nie mogłam się doczekać, aż po nią sięgnę. Książkę przeczytałam błyskawicznie i czuć w niej delikatny powiew grozy, ale bez przesady. Autorzy pomimo drastycznych wydarzeń oszczędzają nam szczegółówych opisów, ale w zamian pobudzają wyobraźnię. Nie polecam spożywać posiłków podczas czytania.

"Nigdy nie jest za późno na stawianie czoła złu - powiedziała Małgorzata... I nigdy nie jest za późno, aby wierzyć, we własne możliwości. Nigdy."

I nigdy nie jest za późno by sięgnąć po świetną książkę, zachęcam Was do tej lektury.

GLORIA

„GLORIA”

AUTOR: Graham Masterton, Karolina Mogielska

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA —
WYDAWNICTWO: Lingua Mortis

„- Ostatecznie mamy przed sobą całe życie. Całe życie! – powiedziała z mocą.
I bez znaczenia, jak długie ono dla was będzie – wyszeptała, uśmiechając się pod nosem tak, aby nikt jej nie usłyszał”.

Gloria to nietuzinkowa, zaskakująca, pełna napięcia, niepokoju i chwil  grozy historia, która ma upiorny klimat, a atmosfera staje się coraz gęstsza z każdą kolejną przeczytaną stroną, potęgując wrażenie ciągłego niepokoju i strachu. Zło czai się niepostrzeżenie, kumulując swoją potęgę i nabierając mocy, żywiąc się bolesnymi doświadczeniami, swoich ofiar, coraz bardziej próbując zdezorientować, aby nie wiedziały, co jest snem a jawą. Bohaterzy muszą zmierzyć się z przebiegłym przeciwnikiem, co będzie nie lada wyczynem.
Książka wciągnęła mnie już od pierwszych stron i tak pozostało do ostatniej kropki, nie mogłam się od niej oderwać.
Historia zawiera odniesienia do Islandzkich  wierzeń, nadprzyrodzonych mocy i istot, dzięki czemu książka zyskała świeży klimat.
Fabuła książki została obsadzona w okresie świat Bożego Narodzenia, jest pełna tajemniczej atmosfery przepełnionej grozą, drastycznych scen, wypełniona emocjami i zaskakującymi  zwrotami akcji.
Autorzy napisali tę historię w obrazowy sposób  i niezwykle realistyczny, przekazując emocje bohaterów w intensywny sposób, dzięki czemu możemy wczuć się w historię dogłębnie,  idealnie balansują na emocjach czytelnika.
Bohaterzy świetnie wykreowani i  bardzo realnie nakreśleni, wyraziści.

„Światło w korytarzu było tak intensywne, że gdy Gloria stanęła, w progu wyglądała jak cień, który właśnie wyłonił się z otchłani.
Ale to, co dawało całej scenie jeszcze większej upiorności, były dwa żółte ślepia, wtapiające się w stojącą nieopodal drzwi gromadkę dzieci...”.

Marta jest kierowniczką domu dziecka w Piaskowie i z braku niedoboru kadrowego  zatrudnia, nową opiekunkę do pomocy Glorię, starszą kobietę, która od samego początku zaskarbiła sobie przychylność wychowanków, które łakną miłości, ciepła i zrozumienia.
Ale od momentu pojawienia się kobiety zrobiło się tam bardzo niespokojnie i dziwnie. Zaginęło dwóje maluchów, po których ślad zaginął. Dzieci zaczynają, dziwnie się zachowywać i następuje ciąg niepokojących wydarzeń. Z dnia na dzień robi się coraz mroczniej.
Marta ma, coraz więcej pracy, zaczyna myśleć, że traci zmysły i jest u kresu wytrzymałość. Wydaję jej się, jak by brnęła przez koszmarny sen, którego nie ma końca.

-Czy dom dziecka przetrwa przez ten trudny okres i to, co się tam dzieje?
-Jak zakończy się ten koszmar na jawie dla Marty i jej podopiecznych?
-Co nawiedziło dom dziecka i czy rozwiążą zagadkę tego co tam się dzieje?
-Czy pozbędą się Glorii?
-Kim tak naprawdę jest Gloria?

Polecam.

RECENZJA

„GLORIA”

AUTOR: Graham Masterton, Karolina Mogielska

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA —
WYDAWNICTWO: Lingua Mortis

„- Ostatecznie mamy przed sobą całe życie. Całe życie! – powiedziała z mocą.

Gloria to nietuzinkowa, zaskakująca, pełna napięcia,...

„W zasadzie obudził ją delikatny, lecz bardzo nieprzyjemny odgłos skrobania. Otworzyła oczy i rozejrzała się dookoła, ale niczego niepokojącego nie dostrzegła. Jezu, miałam nie zasypiać…”

Książkę dostałem dopiero w Styczniu, więc na szczęście mogłem spokojnie spać w wigilię. 🎄🌙

„Gloria” to świąteczna nowela grozy, która przenosi nas do domu dziecka imienia Świętego Mikołaja. W tym miejscu pełnym smutku i tęsknoty, dzieci oczekują na swój wigilijny cud. 🎁
Gdy do domu przybywa tajemnicza opiekunka o imieniu Gloria, wydaje się, że ich marzenia się spełnią. Gloria jest piękna, ciepła i zawsze gotowa do pomocy. Dodatkowo świetnie gotuje! Jednak wkrótce okazuje się, że za jej uśmiechem kryje się coś mrocznego i niebezpiecznego. Co łączy Glorię z islandzkim demonem Gryla? To i kim była musicie sprawdzić czytając książkę! Czy dzieci zdołają odkryć prawdę i uratować się przed złem? Czy Gwiazdka będzie dla nich dniem radości? 🎅👻

To opowieść, która łączy elementy baśni, horroru i psychologicznego thrillera. Znajdziemy w niej odniesienia do islandzkiej mitologii. Autorzy zręcznie budują napięcie i atmosferę grozy, nie oszczędzając czytelnikowi drastycznych scen i zaskakujących zwrotów akcji. Właśnie dlatego z tyłu okładki widnieje wielkie „18+”. Postacie dzieci są wiarygodne i poruszające, a ich losy wzbudzają emocje i refleksje. 😢🤔 Gloria to książka, która nie pozwoli Wam zasnąć w świąteczną noc i sprawi, że inaczej spojrzycie na tradycyjne symbole Bożego Narodzenia. 🛌❌. Jeśli lubicie oryginalne i niepokojące historie, Gloria jest książką dla Was. A jeśli nie, to może warto spróbować czegoś nowego i dać się porwać tej mrocznej opowieści? Może odkryjecie w sobie miłośnika grozy?

• Recenzenckie
  • Brak?