Gen

Okładka książki Gen Harry Adam Knight
Okładka książki Gen
Harry Adam Knight Wydawnictwo: Phantom Press Seria: Horror [Phantom Press] horror
horror
Horror [Phantom Press]
Slimer
Phantom Press
1990-01-01
1990-01-01
Jerzy Śmigiel
powieść horror platforma wiertnicza literatura australijska

Wciąga od pierwszych stron i nie puszcza aż do końca. Polecam.

Wciąga od pierwszych stron i nie puszcza aż do końca. Polecam.

Bardzo dobra wariacja na temat "monster in the room". Motyw ten przewija się w wielu dziełach - zaczynając na The Thing Campbella i późniejszej ekranizacji Carpentera, przez serialowe one-shoty np. Ice w X-Files, Lodowych Marsjan w Doktorze Who, po Aliena czy Inwazję Porywaczy Ciał. Odizolowana platforma, eksperyment poza kontrolą i nikomu nie można zaufać. W swojej klasie świetna.

Nazwisko autora z pewnością coś wam mówi. W końcu później był u nas jeszcze wydawany. W ramach ciekawostki dodam jeszcze że to pseudonim Johna Brosnana (i całkiem możliwe że Leroya Kettle, o którym podpowiada mi google)..

"Gen" to pierwszy tom horrorowej serii wydawnictwa Phantom Press. Wydany w uroczym formacie kieszonkowym, zaraz po "Bestii" Guya N. Smitha.

Jak na pulpe przystało, fabuła nie jest jakoś skomplikowana. Poznajemy grupę 6 znajomych, którzy w wyniku nieoczekiwanych okoliczności trafiają na opuszczoną platformę wiertniczą gdzie przyjdzie im się zmierzyć z "czymś" (tak, to takie chamskie zapożyczenie od rok wcześniej wydanego filmu "the thing").

Czytało się ekspresowo, książkę odłożyłem dopiero po ostatniej stronie.

Nie jest to jakieś wybitne dzieło literatury, ale było krwawo, z ogromną ilością erotyki i kiczowatego seksu, a co najważniejsze z kilkoma ciekawymi i strasznymi na swój sposób momentami.

Jak na...

Dawno temu przeczytałam "Fungus" tego autora i (niestety) permanentnie zapadła mi ta książka w pamięć, jako szczytowe osiągnięcie w kategorii horrorów klasy C. Z tego względu postanowiłam sięgnąć po "Gen" i się nie zawiodłam. Myślę, że lekturę tej książki można porównać z doświadczeniami płynącymi z oglądania filmów o zombie, mutantach z kosmosu lub twórczości Tarrantino. Na plus trzeba podkreślić trzymający w napięciu klimat i całkiem spójną fabulę, co jest rzadkim atutem wśród podobnych tytułów. Z całą pewnością nie jest to pozycja dla każdego, ale myślę, że fani gatunku będą się zastanawiać, czy są bardziej ubawieni, czy zdegustowani lekturą. Polecam (choć nie ukrywam, że ze złośliwym uśmiechem).

Grupa sześciu znajomych w wyniku katastrofy jachtu trafia na platformę wiertniczą. Początkowa radość z uratowania się, w miarę rozwoju sytuacji przeradza się w niepokój. Okazuje się, że platforma jest opuszczona i mało tego jest zakamuflowanym czymś zupełnie innym... Puste korytarze i grasujące tam coś... Bohaterom przyjdzie się zmierzyć z czymś niewyobrażalnym, nieznanym niczym z najgorszych koszmarów sennych.

Fabuła jest prosta i wciąga. Jest nieprzewidywalna. Akcja biegnie wartko, nie ma tu zbędnych opisów. Zawiera brutalne sceny i trochę seksu. W obliczu walki bohaterów z nieznanym można poczuć gęsią skórkę. Ta książka ma niezły klimacik, niepokoi i daje poczucie ogarniającej klaustrofobii. Skojarzyła mi się z Coś Campbella.

Jej lektura przyniosła mi frajdę. Moim zdaniem, nic się nie zestarzała. Polecam!

Czytałem ją w 1991r i naprawdę zrobiła na mnie wrażenie . Bałem się jak diabli a byłem młodzieniaszkiem . Krótka ok.190 stron ale super klimat .

Książka na pierwszy rzut oka nie wydaje się niczym spektakularnym. Wielokrotnie w literaturze bohaterzy musieli mierzyć się z nieznanym w oddalonych od cywilizacji miejscach. Jednak „Gen” pomimo korzystania z utartych schematów wciąga. Historia jest prosta, ale intrygująca. Bohaterowie różni i dobrze wykreowani. Od razu wiadomo kto jest kim. Opuszczona platforma wiertnicza staje się miejscem wyrwanym z największego koszmaru. Bohaterowie muszą walczyć z czymś nieznanym, niewyobrażalnym i nieprzewidywanym. Nie są jednak przy tym sztuczni i mdli. Główny antagonista jest sprytny, a co najważniejsze w dużym stopniu realny w swej nierealności. Wszystko tu gra, fabuła ciąga, a akcja nieustannie gna w przód. Nie ma czasu na niepotrzebne, długie opisy. Szybkość i klimat. Dobry pulpowy horror, który daje zabawę, a nie wymaga od czytelnika zbyt wiele.

Pomieszanie "Coś" z "Obcym". Całkiem zgrabna fabuła, w miarę nieprzewidywalna. Ciekawe miejsce akcji. " Gen" nie przypomina, tak jak np. "Bestia" Smitha, horroru klasy B. Kolejna ciekawa pozycja z Phantom Press.

Dobre, mocne i trzyma w napięciu. Widać mocną inspirację wiadomym filmem, ale czyta się nieźle.

Świetny klimat, wciągająca historia. Polecam

Świetny klimat, wciągająca historia. Polecam