Mnich

1991-01-01
Katarzyna Karłowska

Wow! Ale to było GÓWNO!

Wow! Ale to było GÓWNO!

"- Widzicie przed sobą potęgę nienawiści - powiedział. I wyruszył sam do Edenu. Rozpoczął się bój między niebem a piekłem."

"Mnich" to opowieść o wiecznej tułaczce i walce aniołów z demonami. Anioł Tytmoteusz musi tułać się po świecie dopóki rasa ludzka mu nie wybaczy. Jednak jednostek zdolnych do takiego wybaczania rodzi się niewiele, w dodatku sokolica Szatana zawsze jest szybsza od anioła i zabija wszystkie dzieci z purpurową aurą zanim jeszcze zaczną mówić...

Nie do końca tego spodziewałam się po książce, ale finalny efekt wzbudził moją sympatię. Na wstępie przypomnę, że motyw aniołów i demonów jest jednym z moich ulubionych, nic więc dziwnego, że książka mnie wciągnęła.

Bardzo spodobało mi się specyficzne przedstawienie Szatana - historia jaka go spotkała pokazuje go jako tego najbardziej pokrzywdzonego przez Boga i anioły. To on jest tym zdradzonym i to jemu chcemy kibicować przez większość książki. Przerażający, aczkolwiek kapitalny zabieg rzucający nowe światło na nauki kościoła.

Przedłużeniem tej sztuczki jest nasze nastawienie do Tymoteusza. Ja na początku książki bardzo go nie lubiłam. Stopniowo jednak zyskiwał w moich oczach i pod koniec zaczęłam mu nawet kibicować. Bardzo lubię takie zmiany i ewolucję uczuć w książkach.

Było jednak parę rzeczy, które mnie irytowały. Na przykład przeskoki w czasie, które były nagłe i ciężko było się zorientować co się zmieniło i ile główny bohater ma teraz lat. Poza tym stanowczo brakowało tu horroru. Było to mroczne fantasy, ale zdecydowanie nie czułam tu grozy. A szkoda.

Zakończenie mnie zaskoczyło - było dziwne i niekonwencjonalne, pozostało otwarte, przez co można jedynie snuć domysły, co się wydarzyło i co będzie działo się dalej. Nie uważam tego jednak za minus - wszystko, co w książkach oryginalne zyskuje moje poparcie.

Ogólnie rzecz biorąc polecam książkę fanom tego motywu oraz gatunku. Jeśli szukacie grozy, próżno szukać... Ale jak chcecie poczytać o potyczkach Nieba i Piekła - zachęcam do lektury!

Sam szatan nie wie o co mogłoby chodzić w tej książce. Fabuła, lekko mówiąc, z dupy.

Nie „ruszyła” mnie ta historia. Książkę oceniam na 2 a 3 daje tylko ze względu na wstęp, który ( moim zdaniem ) udał się autorowi.

Ja cię,horror czytałem.Twm był Szatan,Mnisi i ptaki.Nawet sokół.Czy się bałem ? Nie,to nie było straszna rzecz.Ale, przyjemne się czyta.Duzo się uśmiecham,do tej książki.

Niezwykle przeciętny horror. Strachu i napięcia w zasadzie brak. Historia dość miałka i nudna. Nie polecam.

Nie ma tu wiele gore. Niewiele jest też okazji do jakiegoś długiego budowania napięcia, czy misternego tkania fabuły. Całość czyta się dobrze, choć historia szczególnie nie zaskakuje. Nie trzyma też kurczowo przy lekturze. Ale bynajmniej nie jest stratą czasu. “Mnich” Williama H. Hallahana to po prostu solidna powieść grozy. Taka trochę rzemieślnicza, ale mająca swoje plusy i myślę, że znajdzie swoich zwolenników.

Więcej na: http://bramygrozy.pl/literatura/188/mnich.html

Świetna. Krótka i intensywna

Świetna. Krótka i intensywna

siostra pożyczyła to ode mnie jak nudziło jej się podczas ciąży

siostra pożyczyła to ode mnie jak nudziło jej się podczas ciąży

• Horror
  • Horror
  • Książki
  • Horrory (na późne wieczory)
  • Regał MP

Dodaj cytat z książki Mnich