The Dark
horror

Inne wydania

W cichej, spokojnej okolicy Willow Road odżywają wspomnienia makabrycznych wydarzeń sprzed lat, kiedy to grozę i obrzydzenie budziły dokonywane tam praktyki okultystyczne. Tak jak niegdyś zatriumfuje szaleństwo, prowadzące do nagłych aktów przemocy. Chris Bishop, specjalista od zjawisk paranormalnych, wznawia dochodzenie w tej sprawie. Nie ma wątpliwości, że na Willow Road wciąż jest coś, co doprowadza ludzi do utraty zmysłów, wyzwala w nich najgorsze instynkty, popycha do morderstw i samounicestwienia

MOUSE | 2014-12-27
Na półkach: Przeczytane, Horror

"Ciemność" to dobra powieść, nie jest wybitne dzieło, jednak można przeczytać, jeśli lubi się horrory.

książek: 2057
Kuuuba | 2012-05-10
Przeczytana: 2009 rok

Ciekawa i bardzo wciągająca.

Karol | 2011-12-30
Przeczytana: 2011 rok

Ciężko mi pisać o tej książce, bo sam nie jestem pewien jakie są do niej moje odczucia. Książkę czytało się świetnie do momentu.. kiedy się skończyła. Pozwólcie, że wyjaśnię. Powieść, od stron pierwszych wciągnęła mnie bardzo, nie mogłem się od niej oderwać. Było tam mało dialogów, ale dużo świetnie skonstruowanych opisów. I nagle, atmosfera się zagęszcza, widać wyraźnie, że nadchodzi koniec i.. już po wszystkim. Uczucia, ktróre zbierały się we mnie podczas czytania, miały znaleźć punkt ujścia w finale książki. Akcja przyspieszała, ale wyraźne "bum!" związane z zakończeniem nie nadeszło. Zwyczajnie dwie strony i cała akcja się kończy. Autor zdecydowanie za mało miejsca poświęcił na opisanie wszystkiego takiego, jakim było, przez to zwyczajnie odzierając zwieńczenie z atmosfery.
Podsumowując: treść książki jest świetna, zasługująca na przynajmniej 8 gwiazdek. Jednak całokształt niszczy zakończenie, które najzwyczajniej nie dorównało książce.

Immortalon | 2014-05-01
Przeczytana: 23 lutego 2013

Boicie się ciemności?
A czym jest dla Was ciemność? Brakiem, niedoborem światła? Jego antytezą?
James Herbert w swej powieści tworzy wizję, w której tytułowa ciemność jest o wiele bardziej niebezpieczna niż Wam się wydaje.
Co byście powiedzieli na pomysł nadania mrokowi fizycznych właściwości? Nie jest on już tylko zjawiskiem ale prawdziwym, realnym zagrożeniem, posiadającym ogromną siłę.

Fabuła powieści skupia się wokół postaci Chrisa Bishop'a, który jest specem od zjawisk paranormalnych. Tym razem jego zadaniem stała się sprawa opuszczonego domu przy Willow Road, który niegdyś, przed wielu laty, był świadkiem okropnych, makabrycznych zbrodni. Teraz okazuje się, że zło, które mieszkało w nim dawniej znów daje o sobie znać.

Ciemność jest powieścią, w której Herbert skupia się na wątku paranormalnym. Podobnie jak w przypadku Nawiedzonego, także i tutaj mamy do czynienia z domem, który nie do końca jest normalny. Inaczej jednak niźli w przypadku tamtego domostwa, to było...

Hekate | 2012-04-27

świetna, wciągająca książka
polecam szczególnie osobom lubującym się w twórczości Mastertona i Koontza

robaczeeek | 2016-02-28
Na półkach: Wymienie, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 lutego 2016

Książka należy do dość ciekawych jednak w pewnym momencie zaczyna być nużąca i męcząca. Gdzieś do połowy ciężko się od niej oderwać jednak później następuje wiele bezsensownych opisów które mało wnoszą i zaczyna być bardzo mało wytlumaczanych rzeczy a wręcz bym powiedziała jakby omijanych. Samo zakończenie bez większego polotu choć ciekawa jestem czy dobrze zrozumiałam że oboje oślepli (główni bohaterowie którym udało się przeżyć w ciemności ) i ich dziecko również urodziło się ślepe? W każdym bądź razie fajnie trzymającą w napięciu do pewnego momentu więc osobiście nie żałuje że po nią sięgnęłam jednak trochę jestem rozczarowana ;/

kipog | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Początek fajny klimatyczny, domek, duchy klimat, a potem wielka akcja ciemności na całe miasto - absurd. Robi się z tego niby epicki horror, którego początek książki nie zapowiada. Nie polecam.

Barcki | 2016-03-09

O wiele lepsza od "Mgły", którą to miałem okazję niedawno czytać, aczkolwiek nie da się nie zauważyć, że im dalej w las, tym bliżej do autoplagiatu.W przeciwieństwie do "Mgły", w przypadku "Ciemności" liczyłem na fabułę o skromniejszym zasięgu geograficznym, że się tak wyrażę - miało niby być o domostwie, w którym zrodziło się straszne zło, no to i liczyłem na typowe ghost story osadzone w czterech ścianach nawiedzonej posiadłości. Summa summarum całość wyszła bardzo "mgielnie", do tego stopnia, że "Ciemność" przywodzi na myśl pastisz wspomnianej "Mgły", jeno z odrobinę inną siłą sprawczą w tle. Mnie to nie przeszkadza, jako że "Ciemność" jawi mi się jako twór o wiele lepiej skonstruowany fabularnie, z ciekawszymi postaciami i o wiele lepszym klimatem. Solidna literatura pociągowo-autobusowa.

FanAtyk84 | 2014-11-28
Przeczytana: 21 listopada 2014

Przygodę z Herbertem zacząłem od fatalnego "Ocalonego", po którym miałem obawy czy zapoznawać się z kolejną powieścią tego autora. Spotkało mnie jednak miłe zaskoczenie. "Ciemność" to książka co najmniej dobra w swoim gatunku. Bohaterowie nie są już nakreśleni po łebkach, akcja toczy się w miarę wartko, trup zaś ściele się gęsto. A wszystko to skąpane w gęstych oparach tytułowej ciemności, która pojawia się wraz z zapadnięciem zmroku i wyzwala w ludziach wszystko co najgorsze. Jedyne do czego mogę się tutaj przyczepić to finał, który sprawia wrażenie nakreślonego na kolanie, zupełnie jakby autor spieszył się z zakończeniem książki aby zdążyć wydać ją na czas. A szkoda bo mogło być jeszcze lepiej. Polecam zagłębić się w "Ciemność" miłośnikom powieści spod znaku grozy, zdecydowanie nie będzie to zmarnowany czas.

ZadokAllen | 2013-12-18

Całkiem przyzwoita powieść. Dość szybko się czyta choć zdarzają się momenty w których Herbert przynudza. Główny bohater "Ciemności" jakby żywcem wyjęty z innej książki autora - "Nawiedzony", przez co miałem na początku wrażenie deja vu.
Ogólnie pomysł na historię ciekawy, kojarzył mi się nieco z filmem "28 Days Later" - ludzie ogarnięci szałem przemocy oraz z odcinkiem serialu "Fear Itself" pt. "The Circle" w którym nieświadomie chyba wykorzystano pomysł Herberta, bo mamy i ciemność i szał który wywołuje.
Zakończenie nieco mnie rozczarowało.