Najciemniejsza część lasu

978-83-245-7787-3
Horror
horror
Pistacia

Lennox Price, autorytet w dziedzinie zbiorowych omamów, utrzymuje, że rosnący w starym lesie Goodmanswood mech ma właściwości halucynogenne. Próbując rozwiązać zagadkę, rujnuje sobie karierę naukową i kondycję psychiczną, w końcu traci życie. Jego żonie wydaje się, że widzi go i słyszy w tajemniczych ruchach drzew i cieni. Niepokojąca głębia lasu przyzywa rodzinę Price’ów. Wnuk Lennoxa odpowiada na zew i udaje się w leśne ostępy, by lec w ramionach ukochanej, nie mając pojęcia, jaki owoc może wydać ta miłość… Znakomita powieść grozy, grająca atmosferą niedopowiedzenia i tajemnicy, w której autor wykorzystuje motyw nawiedzonego, niesamowitego miejsca.

Marlena | 2014-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Na wykładach z poetyki usłyszałam kiedyś, że powieść to forma pozornie łatwa do stworzenia, dlatego też przyciąga masę grafomanów. I jak tu nie zgodzić się z taką opinią, gdy czyta się takie twory jak "Najciemniejsza część lasu"?
Sam pomysł na fabułę w sumie nie był taki zły - tajemniczy las od wieków związany z dziwnymi wydarzeniami i rodzina, która zmuszona jest rozwikłać jego zagadkę. Gorzej z klimatem, powieść jakoś nieszczególnie trzymała w napięciu. Autor wprowadza całe długie sceny, które nie mają żadnej funkcji - ni to budują klimat, ni to mają jakieś konsekwencje fabularne - kto to widział, żeby w powieści grozy akcja toczyła się tak ślamazarnie? Są też postacie, które mimo tego że dobrze opisane odgrywają tylko rolę statystów (np. Randall), po co więc było je wprowadzać? Sam sposób pisania też nie przypadł mi do gustu, obśmiałam się jak norka przy niektórych fragmentach (ot, przykładowo, wspomnienia z dzieciństwa jednej z bohaterek: "Ja próbowałam udawać zwiędłe...

Reckless Bastard | 2013-06-18
Przeczytana: 25 lutego 2013

3/10 – SŁABA

Las Goodmanswood przyciąga Price'ów niczym magnes. Prowadzone nad nim badania zrujnowały karierę zawodową głowy rodziny - Lennoxa, doprowadzając go najpierw do szaleństwa, a następnie śmierci. Fascynacja leśnymi ostępami udziela się również jego córce Sylwii i jej siostrzeńcowi Samuelowi. Oboje czują, że w lesie tkwi jakaś tajemnicza hipnotyzująca siła, która karze im do niego ciągle wracać. Co kryje się wśród drzew Goodmanswood? Kim jest tajemniczy Selcouth, którego nazwisko wspominał Lennox tuż przed śmiercią? Po odpowiedzi na te pytania trzeba będzie udać się do najciemniejszej części lasu.

W trakcie lektury „Najciemniejszej części lasu” niemal ani na chwilę nie opuszczała mnie myśl, że jest to książka zupełnie o niczym. Przez długie fragmenty powieści nie dzieje się w niej absolutnie nic godnego uwagi. Cały czas mamy do czynienia z opisami lasu i tego jak bardzo hipnotyzujące oddziaływanie ma on na rodzinę Price’ów. Ciągłe porównywanie każdej najdrobniejszej...

agn | 2015-10-31
Na półkach: Sprzedam, Przeczytane, Mo., F-3
Przeczytana: 30 października 2015

Pomysł na książkę niezły, to właśnie opis z okładki zachęcił mnie do zakupu. Akcji tutaj za wiele nie ma, za to opisów jest dużo. Niemniej jednak były one dla mnie na tyle sugestywne, że podczas czytania towarzyszyło mi uczucie niepokoju.
Pomimo tego że autor miał ciekawy pomysł i udało mu się też stworzyć odpowiedni klimat, książkę czytało mi się źle. Bohaterowie byli niezbyt interesujący, dialogi nieciekawe. Nie wiem czy to wina autora czy tłumacza (a może mojej inteligencji), ale niejednokrotnie musiałam się zastanawiać nad sensem zdań i nieraz nie wiedziałam o co chodziło pisarzowi.

Tathagatha | 2011-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2011

Niestety pomimo wielu pozytywnych opinii jakie słyszałam na temat tej książki - mi się czytało ją źle.
Opisy nie działały na mnie tak jak powinny - nie było dreszczyku emocji, niepokoju czy strachu.
Trzeba przyznać, że książka jest specyficzna i nie jestem bardzo zdziwiona, że mi nie podeszła.

Możliwe, że czytając ją w innych okolicznościach i w innym czasie podeszłabym do niej zupełnie inaczej. I może kiedyś skuszę się na ponowną lekturę.

Meybell | 2015-09-13
Przeczytana: 13 września 2015

Trochę czasu mi zajęło, by naprawdę zrozumieć fabułę tej powieści. Czułam się zagubiona, przez jakieś 2/3 książki i dopiero wtedy zaczęłam składać poszczególne sceny do kupy. A wszystko to przez dość specyficzny styl autora i narrację. Akcja rozwija się bardzo powoli, wręcz w ślimaczym tempie. Jedyny niedenerwujący mnie bohater ginie prawie na początku historii, a potem zostaje już tylko użeranie się z tymi, którzy pozostali. Dodatkowo przez dłuższy czas zastanawiałam się ile właściwie lat ma Sam? Wiadomo, że jeździ samochodem, pracuje i czasem za dużo pije, a mimo to większość członków rodziny zdaje się traktować go jak dwunastolatka. Coś tu jest chyba nie tak. Tylko ciotka traktuje go normalnie. Chociaż nie, wróć! Ich relacji nie da się uznać za normalne…
Gdybym jednak chciała znaleźć jakieś plusy tej powieści, to pewnie byłby to klimat, który przez całą książkę jest tajemniczy i niepokojący. Dodatkowo zaintrygowała mnie historia tytułowego lasu i Nathaniela Selcoutha.

Rafał | 2011-11-16
Przeczytana: 17 stycznia 2011

Z czym kojarzy się przeciętnemu czytelnikowi horror? Mnie od razu przychodzi na myśl horda nieskompletowanych, kuśtykających w stronę głównego bohatera zombie tracących kończyny w trakcie marszu. Do tego mroczna w zamierzeniu muzyka i oczywiście kilku bohaterów którzy najwięcej krzyczą i pierwsi padają ofiarą zła. Jest to oczywiście taka hollywoodzka wersja horroru, w którym krew leje się w ilości większej, niż mogłoby to wynikać z fizycznych możliwości bohaterów. Czy jednak wszystkie horrory są takie same? Oczywiście nie. Na gruncie książkowym horror kojarzy się głównie ze Stephenem Kingiem. Nie powiedziałbym jednak, że jego dzieła są jakoś szczególnie przerażające. Wydaje mi się, że straszne są w nich jedynie przydługie momentami opisy i zdarzające się dłużyzny. Może to ja jestem inny, ale czasem po prostu czekam, kiedy coś w końcu zabije głównego bohatera.
Są na szczęście inni pisarze znajdujący się doskonale w gatunku horroru. „Najciemniejsza część lasu” to pierwsza książka...

healy | 2012-10-08
Przeczytana: październik 2012

Sięgnęłam po książkę z ciekawości, zaintrygował mnie tytuł, okładka, recenzje... Niestety, z żalem stwierdzam, że, w moim przynajmniej odczuciu, dobre opinie nie są zasłużone. Męcząca, rozwlekająca się w czasie akcja (w gruncie rzeczy adrenalina lekko podskoczyła dopiero kilkanaście stron przed końcem), zbyt wiele, zbędnych moim zdaniem, opisów przyrody... W zasadzie nie wiem, o czym miała być ta książka. Czekałam tyle stron na akcję, która miała nigdy nie nadejść, spodziewałam się wręcz, że skoro autor przez większą część powieści trzyma "w napięciu", to potem może nastąpić jakiś boom... Niestety. Nadal nie wiem, jaki jest sens tej książki i o czym ona traktuje, bo wyjaśnienia o wpływie lasu na psychikę ludzką nie do końca do mnie trafiają. Ale spodobało mi się zakończenie, toteż 2 gwiazdki.

Fantomas | 2014-03-22

Pomysł autora całkiem dobry, można by z niego "wyrzeźbić" coś naprawdę ciekawego. Problem w tym, że wykonanie tej powieści jest po prostu tragiczne. Innymi słowami nie da się tego określić. Opisy, które powinny być najmocniejszym punktem w przypadku takiej formy grozy, są banalne, chaotyczne i napisane kompletnie po amatorsku. Zachowania i tok rozumowania postaci często ocierają się o idiotyzm. Rozumiem fakt, iż naiwność również może, a chyba nawet powinna mieć miejsce w literaturze, ale jej nadmiar nigdy nie zwiastuję niczego dobrego. Kolejną gafą jest według mnie to, że najciekawsza w mojej opinii postać w książce jest opisana bardzo powierzchownie. Podsumowując, bardzo kiepski materiał. Odradzam.

Magda | 2012-07-19

Przyznaje, ze do siegniecia po te ksiazke zachecila mnie okładka. Dalej juz niestety nie bylo tak fajnie. dobrnelam do konca omijajac niektore zbedne opisy przyrody. Niemniej jednak nie skreslam jej calowicie bo ma swoj urok - duzo tajemnic, fajna atmosfera.

assina | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Łatwo jest się w niej zagubić i cała fabuła wydaje się być bardzo poplątana. Trzeba bardzo uważnie się na niej skupić i przeczytać wszystko dokładnie (może i nawet z kilka razy), aby ją zrozumieć.
Historia rodziny Price'ów i tajemniczego lasu, w którym "coś" jest, "coś" żyje. Wszystko zaczyna się od Lennoksa, który ma bzika na punkcie tegoż lasu i to on rozpoczyna dziwne rzeczy tego miejsca. Jest chory psychicznie, ale powiedziałabym, że cała ta rodzina - prócz Heather - jest taka sama jak on.
Książka ma w sobie coś ciekawego, przyciągającego no i mrocznego, ale mnie nie zachwyciła. Można ją przeczytać, ale ja nie widzę powodu by się nią jakoś specjalnie zachwycać.