Diagnoza

The Condition
978-83-247-1533-6
więzy krwi, zespól Turnera
Ag2S

Państwa McKotch poznajemy w 1976 roku, gdy Frank, naukowiec, jego żona i troje dzieci wypoczywają nad morzem. Wkrótce okaże się, że ich nastoletnia córka, Gwen, przestała rosnąć i cierpi na zespół Turnera. Czy można było temu zapobiec? Frank, pełen wyrzutów sumienia, rozwodzi się z żoną, doroślejący synowie uciekają w swoje życie. Po latach McKotchowie stanowią pięcioro niemal obcych sobie ludzi. Czy będą umieli się jeszcze zrozumieć? Wspaniała powieść o ulotności życia i więzach krwi, silniejszych niż nam się wydaje...

Ania | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

Okładka obiecuje "opowieść o życiu rodziny naznaczonej chorobą", ale to tylko obietnica.
Zapowiadało się ciekawie. Poznajemy Gwen, kiedy wkracza w okres dojrzewania, a więc w czasie, w którym zespół Turnera jest najczęściej rozpoznawany.
Nie tego jednak dotyczy tytułowa diagnoza.
Diagnozujemy rodzinę i jej problemy z perspektywy każdego z jej członków. Sama choroba jest tylko dodatkiem do całej opowieści.
Szybko zorientowałam się, że czytam literaturę, której nie lubię i unikam. Przeciętna obyczajówka, nic więcej.
Sięgnęłam po książkę wyłącznie z zainteresowania zespołem Turnera, stąd moje rozczarowanie.

izabela81 | 2015-02-28
Na półkach: 2015 rok, Przeczytane
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Autorce udało się przedstawić problem choroby zespołu Turnera w taki sposób, aby nie przytłaczał powieści. Skupiła się ona bowiem bardziej na opowieści o powolnym rozpadzie rodziny. Stworzyła bohaterów bardzo realnych, zagubionych, którzy nie potrafią prosić siebie nawzajem o pomoc. Mówi się, że rodzina to siła. W tej natomiast tej siły zabrakło. A może jeszcze czegoś więcej? Myślę że tytułowa diagnoza nie dotyczy tylko chorej Gwen, ale każdego z członków tej rodziny. Diagnoza ta może dotyczyć każdego z nas.

Monika | 2012-07-09
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 lipca 2012

Wszystko, co dotyczy tej książki na samym początku wprowadziło mnie w błąd: okładka, tytuł, opis na okładce: "Opowieść o życiu rodziny naznaczonej chorobą".
Moim zdaniem jest to książka o życiu rodziny. Choroba jednego z dzieci jest tylko tłem.
Czytając ją momentami byłam znudzona, momentami bardzo mnie wciągała. Ogólny efekt dobry, ale bez zachwytów.

Evita | 2012-02-06
Na półkach: Przeczytane, 2012

"Diagnoza" Jennifer Haigh to opowieść o rodzinie, w której doświadczenie choroby dotyka wszystkich jej członków. Gwen ma trzydzieści trzy lata, metr czterdzieści wzrostu, czyli tyle co przeciętny jedenastolatek, i dziecinnie czysty, wysoki głos. Gwen cierpi na Zespół Turnera, chorobę genetyczną, która dotyka wyłącznie dziewczynki. Kobieta nie akceptuje swojego wyglądu, drażni ją muskularna budowa ciała, nie może patrzeć na szeroką i płaską klatkę piersiową ani krótkie nogi. Nie chce rozmawiać o chorobie. Zamyka się w sobie. Od dziesięciu lat pracuje w podziemiach gmachu muzeum w pracowni antropologicznej.

Rodzina McKotchów od czasu zdiagnozowania choroby u Gwen powoli się rozpada. Małżeństwo Franka, pracownika naukowego i Paulette było zawsze burzliwe, gdy usłyszeli diagnozę, konflikty bardziej się nasiliły. Choroba córki okazała się katalizatorem i według nich, główną przyczyną problemów. Dwaj bracia Gwen, a także ona sama oddalili się całkowicie od rodziny. Nie interesują się...

Nikto | 2016-09-12
Na półkach: Rok - 2014, Przeczytane
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Książka mnie totalnie rozczarowała,poczułam się z lekka oszukana.Zawierzyłam zdaniu na okładce '' opowieść o życiu rodziny naznaczonej chorobą '' Uważam to zdanie za mocne '' naciągane '' ,to w jaki sposób ta rodzina się rozpadała ,mogło nastąpić z wielu innych powodów,nie zauważyłam w tym wpływu akurat choroby Turnera, jaką zdiagnozowano u Gwen.Liczyłam też na '' trochę '' więcej informacji o kimś kto się z tą chorobą zmaga i nie chodziło mi bynajmniej o jakieś naukowe ,lekarskie terminy ,czy terapie,raczej o odczucia i zachowania samej Gwen, dostałam natomiast wiele informacji z życia jej rodziny ,ale o samej nazwijmy to '' głównej zainteresowanej '' najmniej . Książka jest przeciętna ,opowiada przeciętną historię o przeciętnej rodzinie z przeciętnym jej rozpadem.Przydługie opisy wiecznie naćpanego młodszego brata Gwen ,Scotty'ego ,przegranego nauczyciela w podrzędnej szkole i drugiego ,dla odmiany wykształconego brata naukowca Billy'ego,mocno mnie nużyły. Najwięcej emocji (jeśli...

| 2010-06-16
Przeczytana: 12 czerwca 2010

Dawno nie czytałam tak przejmującej książki a gdy wezmę jeszcze pod uwagę informacje jakie pod jej wpływem wyszukałam na internecie, a mianowicie na temat choroby opisywanej przez autorkę, cierpnie mi skóra na samą myśl, co musi czuć dziecko dotknięte tym bardzo rzadkim schorzeniem genetycznym, co też czują jego rodzice, zmuszeni patrzeć na swoje dziecko i porównując je z innymi dziećmi w tym samym wieku, jak bardzo muszą cierpieć i w kółko zadawać sobie pytanie: Dlaczego to dotknęło właśnie nas?

Całość recenzji, na stronie:

a_psik | 2014-09-26
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane
Przeczytana: 26 września 2014

Przebrnęłam przez jakieś 130 stron i z żalem stwierdzam, że opis z okładki ma niewiele wspólnego z treścią książki. Spodziewałam się mnóstwa szczegółów o opisywanej chorobie - zespole Turnera (jak u Picoult), a obeszłam się smakiem. Nie będę tracić więcej czasu, choć może się okazać, że to, co najciekawsze, znajduje się na dalszych stronach.

ksenia | 2011-09-03

Wbrew pozorom książka nie tyle poświęcona jest zespołowi Turnera co miłości która "wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma(...) nigdy nie zawodzi". Daje optymizm i pozwala uwierzyć że każda kobieta może znaleźć kogoś kto będzie ją kochał pomimo wszelkich przeciwności losu.

nulla | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Opis na okładce jest mylący. Autorka, owszem, przedstawia losy dziewczynki, potem kobiety z zespołem Turnera, ale głównym tematem jest prześledzenie przyczyn i skutków rozpadu rodziny. Bardzo dobra, złożona powieść, w której nieco rozczarowuje zakończenie.

Ola | 2015-01-09

Znam chorobę o,której pisze autorka. P. Haigh nie ma o niej zielonego pojęcia. Powiela niesprawiedliwe stereotypy na temat ZT. Tzw. Turnerki to fantastyczne i ciekawe dziewczyny,. Szkoda ,że ta książka tego nie opisuje.