Wiara

2012-03-01
Magdalena Krzyżosiak
wiara kościół pedofilia

Bolesne oskarżenie

Smutna książka. Tak naprawdę powinna mieć tytuł „Rodzina”, a nie „Wiara”. Rodzina, która nie zawsze wspiera, a sprawy, o których często myślimy w czarno-bialych kategoriach, wcale takie nie są... In minus: autorka wprowadza zbyt wiele postaci, często w trakcie lektury zastanawiałam się „kto zacz”.

Książkę tą przeczytałam już jakiś czas temu. Dokładnie kilka lat upłynęło. Pamiętam dokładnie kiedy ją zaczęłam czytać.. Siedziałam w pociągu i wyciągnęłam czytnik, który pożyczyła mi przyjaciółka. A w nim znajdowała się właśnie "Wiara'. I zaczęłam czytać.. Prawdę mówiąc ona chyba chciała abym ją przeczytała. Ponieważ trafiłam na nią gdy sama przestałam wierzyć..

Co mogę o niej napisać?.. Chyba to, że jest prawdziwa. Po zakończeniu jej długo analizowałam tę książkę. I zawsze wszystko sprowadzało się do tego, że ludzie mają słabości. Nie ważne kim jesteś, jaki zawód wykonujesz czy pełnisz funkcje publiczna Itd. Człowiek jest/ bywa słaby, popełnia błędy..

Co mogę o...

Proza Jennifer Haigh jest na pierwszy rzut oka prosta i nieskomplikowana, tak samo jak opowiadane przez nią historie rodzinne. Zagłębiając się w lekturę jednak, czytelnik szybko odkrywa, że jest to świat kompletny, niejednoznaczny, skomplikowany i o wielu dnach. Tak jest i w tej historii. Ojciec Art Breen zostaje oskarżony o molestowanie dziecka, a kościół nie zamierza temu zaprzeczać. Życie księdza legnie w gruzach. Wydarzenie to odciska się również mocno na losach całej rodziny, a siostra Arta Breena postanawia poznać prawdę...
To bardzo ciekawa, smutna historia o... życiu. O tym, że ludzie wolą chodzić na skróty, sądzić po pozorach i, w swej masie, nie szukają prawdy. Ale też o tym, że warto do tej prawdy docierać i nie wolno tego od siebie odsuwać.
Przede wszystkim jest to opowieść o życiu Arta Breena, który był księdzem i bał się czuć oraz o tym, jak jego nieszczęście wpłynęło na życie jego rodzeństwa. Jest to opowieść o samotności i o ludzkiej potrzebie otrzymania wsparcia, nawet w niedoskonałej rodzinie.
"Wiara" pozostawia z uczuciem żalu. Dla mnie jest przypomnieniem, że trzeba czerpać radość ze wszystkich możliwych źródeł.

książka ta napisana jest prostym językiem, choć nie czyta się jej łatwo. Temat tabu, o którym jakiś czas temu zaczęło być głośno. jednakże musimy mieć świadomość, nie tylko w kościele zdarzają się molestowania. zdarzają się także wśród innych zawodów i nie możemy mierzyć od razu wszystkich księży jedną miarą. i tak mamy tutaj. Ksiądz Art Brennen - podejrzany. Ale gdy dowiadujemy się jego historii życia, gdy dowiemy się że był molestowany, że pomagał innym, opiekował się i co najważniejsze prowadził wewnętrzną wojnę z samym sobą (chcąc się dowiedzieć czy jest mężczyzną czy księdzem, czy jest zdolny do innej miłości)zaczynamy w inny sposób spostrzegać księdza Brennena. Dobra książka skłaniająca do przemyśleń nad własnym życiem, kierunku w którym podążamy, oraz nad decyzjami które podjęliśmy w życiu.

Dla mnie jest to ciężka książka. Pokazuje jak pieniądze i narkotyki mogą zniszczyć drugiego człowieka, jak rodzina może opuścić i zranić. Jak miłość może być trudna i zgubna. Art nie miał łatwego życia, też miał z samym sobą problemy. Może przez to też się nie bronił. Czytając książkę płakałam.

Bardzo wciągająca książka, dla osób wierzących jak i ateistów.

Pisana lekkim, choć nie prymitywnym językiem, dobre zbudowanie napięcia i oczekiwania na poznanie kolejnych, bardzo zawiłych i skrzętnie skrywanych tajemnic rodziny Mc Gann i Breen.

Przewodnim tematem jest historia brata narratorki - Arta Breena, który od najmłodszych lat czuł potrzebę służenia Bogu. Po 25 latach posługi kapłańskiej zostaje oskarżony o seksualne molestowanie chłopca. Przeciw niemu nastawiona jest lokalna społeczność, niektórzy parafianie a nawet niektórzy członkowie jego własnej rodziny. Arthur nie odpiera ataków, nie walczy z pomówieniami, choć nie zawinił.
Z oskarżeniami nie może pogodzić się jego siostra, która prowadzi dochodzenie odkrywając coraz większe sekrety rodziny.

Okazuje się, że jej brat w tym wszystkim jest ofiarą i sam z pokorą przyjął to, co dał mu Bóg, wierząc, że takie postępowanie przyniesie innym korzyści i zmieni ich los na lepsze, gdyż jego czas już się skończył...

Jeśli sięgasz po tę książkę szukając w niej afery, pikantnych szczegółów czy niegodziwości kleru to bardzo się rozczarujesz.
Autorka pokazuje, że księża są tylko ludźmi, słabymi, błądzącymi i grzeszącymi. Nie każdy ksiądz to pedofil i grzesznik, tak jak nie każdy wierzący jest cnotliwy i postępujący zgodnie z dekalogiem.
Książka jest bardzo refleksyjna, skłania do przemyśleń nad etyką, tym co dobre i złe i granicą między dwoma powyższymi. Nad sensem życia, jego przebiegiem, naszymi życiowymi wyborami i próbami zaklinania rzeczywistości.

Bardzo wciągająca książka, dla osób wierzących jak i ateistów.

Książka "Wiara" nie jest lekką i przyjemną lekturą. Podczas czytania towarzyszy nam przygnębienie, smutek, współczucie dla głównej postaci księdza Arta Breena, a po przeczytaniu - głęboka refleksja. Jest to bardzo przejmujaca powieść, poruszająca do niedawna przemilczany, wstydliwy i trudny - szczególnie dla katolików - problem homoseksualizmu wśród kleru i molestowania seksualnego dzieci przez księży. Jednak w tym przypadku nie było skrzywdzonego dziecka, co udowodniła siostra przyrodnia oskarżonego niesłusznie księdza. Co nie znaczy, że ten ksiądz z trzydziestoletnim stażem - pełen wiary i powołania, cichy i posłuszny Bogu, a jednocześnie zagubiony, samotny, pełen wątpliwości, spragniony domowego ciepła - sam nie czuł się w jakiś sposób grzeszny, winny zdrady kościoła i głoszonych zasad.
Nie będę zdradzała szczegółów, żeby nie zepsuć lektury. Bardzo polecam tę powieść osobom lubiącym literaturę społeczno-obyczajową.

2034

Po przeczytaniu "Wiary" mam mieszane uczucia, mętlik w głowie i dopadło mnie lekkie przygnębienie. To chyba dobrze, że książka tak mocno porusza i wywołuje emocje ....
Temat molestowania dzieci przez księży i stosunków homoseksualnych w kościele jest często na szpaltach gazet. Wstrząsa ludźmi i wywołuje skrajne emocje, szczególnie wśród rodziców. Jednak, czy zawsze prawda wygląda tak jak ją pokazują media? Okazuje się, że nie koniecznie....
Jennifer Haigh pokazała nam drugą stronę medalu, jak czuje się osoba niesłusznie oskarżona i jaki ma to wpływ na życie jej najbliższych, co dodatkowo obrazuje hasło z okładki książki :

" Rodzina jest tak silna jak jej najsłabsze ogniwo"

"Wiara" to opowieść Sheili, której brat ksiądz, Arthur, został oskarżony o molestowanie chłopca.
Arthur przyszedł na świat jako dziecko dwójki nastolatków. Pewnego dnia jego ojciec zaginął bez śladu, a matka wyszła ponownie za mąż. Rodzina powiększyła się o Sheilę i Mike'a.Arthur od dziecka kształcił się na księdza, pracował w różnych parafiach, był lubiany przez ludzi. Blisko pozostawał tylko ze swoją siostrą, Sheilą, z którą często prowadził nocne rozmowy telefoniczne.

Pewnego dnia poznał na plebani córkę i wnuka swojej gospodyni. Kath miała problemy z narkotykami i przyjechała wraz z Aidanem do swojej matki. Chłopczyk miał wówczas 7 lat. Zaprzyjaźnił się z księdzem i spędzał na plebanii mnóstwo czasu - razem odrabiali lekcje, bawili się, rozmawiali i chodzili na wycieczki.
Ojciec Arthur pokochał chłopca całym sercem i traktował prawie jak syna - i zostało to wykorzystane przeciwko niemu. Matka chłopca, z chęci zysku, oskarżyła go o molestowanie chłopca. Ksiądz został usunięty z parafii i pracy, którą kochał, i umieszczony w wynajętym mieszkaniu. Nikt nie spytał go o jego relację .... Nikogo to nie obchodziło... z góry uznano, że jest winny.Było mu ciężko, tylko siostra wspierała go i dążyła do poznania prawdy. Brat z góry uznał, że skoro go oskarżono - to tak jest.
Ksiądz nie protestował i nie dbał o swoje imię, chciał aby Kościół pomógł dziewczynie i jej synowi, nawet jego kosztem. Kochał chłopca i chciał dla niego jak najlepiej.
Prawda wyszła na jaw po jego śmierci. Miał raka ....

"Wiara" to wciągająca i poruszająca lektura. Czytałam ją z ciężkim sercem.... Jak można tak skrzywdzić człowieka dla pieniędzy? Z drugiej strony można spytać, ile faktycznych spraw o molestowanie zatuszowano, a dzieci skrzywdzono? Sprawa ma dwie strony i zawsze ktoś pozostaje skrzywdzony.
Autorka operując prostym językiem i formą relacji siostry księdza stworzyła niezwykle wstrząsającą opowieść. Chwilami nieco rozciągniętą, zawierającą mało istotne sytuacje, ale mądrą i pouczającą.
W niezwykły sposób ukazała postać księdza, pełnego wiary i powołania, cichego i posłusznego Bogu, jednak nie wolnego od grzechu. I to uczyniło go bardziej ludzkim i bliskim nam zwykłym śmiertelnikom.
Książka nie jest lekką i przyjemną lekturą. Pozostawia po sobie przygnębienie i głęboką refleksję.
Minusem książki jest okładka - mało ciekawa i nie przyciągająca wzroku, mało wyraźna. Ze względu na nią kilka razy sięgałam po książkę i ją odkładałam - jakby mnie odpychała od siebie. Jednak kiedy już zaczęłam czytać, trudno mi było ją odłożyć.

Trudna, ważna, łamie stereotypy, nie daje prostych odpowiedzi, drażni- warto przeczytać

fajna , daje do myślenia

fajna , daje do myślenia