Pani Kimble

Wydawnictwo: Muza
Mrs. Kimble
8372002460
Pani Kimble

Historia trzech kolejnych żon jednego mężczyzny - czarującego oportunisty i krętacza, Kena Kimble'a. Opowiedziana z perspektywy każdej z pań Kimble, powieść jest spojrzeniem na trzy typy kobiet, które stają się ofiarami własnych złudzeń i pragnień. Birdie, 1961 Ken Kimble prowadził chór w żeńskim college'u. W trakcie prób z uwagą śledziła ruchy jego ręki. Wyobrażała sobie jego nagie ramiona. Pewnego wieczoru zagadnął ją po próbie... Joan, 1969 Spotkała go na przyjęciu u znajomych. Z włosami do ramion, w wypłowiałych dżinsach i kolorowej bawełnianej koszuli wyglądał jak hipis. Miał zniewalająco niebieskie oczy. I był zaręczony z inną... Dinah, 1979 Wpadli na siebie przypadkiem w wielkim mieście. Jesteś piękna - powiedział, nie zważając na jej odrażającą bliznę na twarzy. Był wdowcem. I mógłby być jej ojcem...

czekina | 2013-03-02
Przeczytana: 01 marca 2013

Dobra książka. Zastanawiam się, czy Kimble był krętaczem, czy był po prostu wyprany z jakichkolwiek emocji i głębszych uczuć. Autorka go nie ocenia, patrzy tylko na niego mało czułym okiem. Mała errata - oprócz synów ma też córkę. Koniec mnie nie rozczarował, jest naturalnym zwieńczeniem tej historii - a to nie jest książka, po której spodziewałam się szalonych zwrotów akcji i wielkiej niespodzianki na do widzenia. Polecam.

Salma | 2013-12-18

Aj, ten cholerny Kimble! Za kogo on się uważał? Książką jest tak naprawdę historią trzech kobiet, które zdecydowały się wyjść za pana Kimble, aniżeli jego samego. Niewiele można z kart książki wyczytać bezpośrednio na jego temat. Właściwie poznajemy go przez pryzmat jego kolejnych trzech żon. Niezwykły, wg mnie, zabieg, istotnie ciekawy. No dobrze, po poznaniu pierwszej jego żony, jakoś szczególnie nie znielubiłam pana Kimble, a jego decyzja o opuszczeniu tej baby wydała mi się słuszna. To natomiast, co działo się dalej, oburzało mnie, irytowało - wywoływało mnóstwo nieprzyjemnych emocji związanych z Kimblem. J. Haigh świetnie rysuje w książce sylwetkę osoby egoistycznej, wyrachowanej, bezdusznej i nielitościwej - a wszystko to przez opis przeżyć trzech kobiet, które powierzyły mu swoje życie, obdarzyły zaufaniem i uczuciem. Na szczęście, kończy się, przynajmniej dla trzeciej z żon, w miarę optymistycznie.

basha | 2010-09-12
Przeczytana: 08 września 2010

O Kenie Kimblu wiemy tylko tyle, ile jego trzy żony i dwaj synowie. Czyli nie tak znowu dużo. Mimo różnych spojrzeń, wyłania się obraz karierowicza, nie dbającego o rodzinę. Kogoś, kto nie lubi "nieatrakcyjnych ludzi", dlatego bywa okrutny dla swojego nastoletniego syna z nadwagą i odwraca wzrok od piersi żony po mastektomii.
Historia toczy się w różnych stanach USA w ciągu 30 lat, podczas których Kimble oczarowuje swoje przyszłe małżonki, wykorzystując ich kompleksy.
Książka warta przeczytania, mimo mało błyskotliwego końca. Polecam

dem___olka | 2017-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2017